Oszuści w sieci nie śpią. Jak się przed nimi chronić?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 14:18
W dobie pandemii bardzo wiele spraw, które wymagały wizyty w urzędzie czy sklepie, możemy załatwić zdalnie za pośrednictwem internetu. Ale hakerzy zorientowali się, że może to być świetna okazja do wyłudzenia pieniędzy, zwłaszcza od starszych Polaków.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pxhere

shutterstock internet bezpieczeństwo 1200.jpg
Jak dbać o bezpieczeństwo w sieci? Oto 5 sposobów

Metody działania oszustów nie zmieniają się od lat. Starają się przejąć kontrolę nad kontem poczty elektronicznej, dostać się do Facebooka, Instagramu, czy do komunikatora. Często sami, nieświadomie, przez kliknięcie jakiegoś załącznika czy linku, możemy im ułatwić dostęp do konta, do telefonu komórkowego, czy też przekazać nasze dane osobowe. A to już prosta droga do zaciągnięcia w naszym imieniu kredytu, bo wiele banków nie wymaga obecnie osobistej wizyty w placówce.


Posłuchaj
08:31 Jedynka-2021-01-28-m cztery- pory-roku-oszustwa.mp3 Jak chronić się przed oszustwami w sieci? (Cztery pory roku/Jedynka)

 


lekcja zdalna nauka komputer dziecko freee shut 1200 .jpg Bezpieczna nauka zdalna. Ekspert: najważniejszym ogniwem jest zawsze człowiek

Paweł Pilarczyk, ekspert ws. technologii internetowych, zwraca uwagę, że bardzo często wykorzystywana jest metoda "phishingu", od angielskiego słowa "łowić ryby". - Polega na tym, że przestępcy podszywają się pod sklep internetowy, bank, a nawet naszego znajomego i wyłudzają nasze dane lub doprowadzają do tego, że ktoś kliknie załączony link, instalując na komputerze szpiegowskie oprogramowanie - wyjaśnia. Dlatego, jeśli dostaje się wiadomości z linkiem, już powinno zapalić się światełko ostrzegawcze, że coś może być nie tak. Dlatego przed kliknięciem powinniśmy przeanalizować tę wiadomość.

Żeby uniemożliwić wysyłanie szpiegowskich aplikacji z naszego konta, trzeba je solidnie zabezpieczyć. Podstawą jest trudne do złamania hasło. Imię, nazwisko, nawet z dodaniem znaku specjalnego i cyfr, zazwyczaj 123, zaliczają się do tzw. haseł słownikowych i nawet średniozaawansowany haker może takie hasło złamać po kilku zaledwie próbach. - Hasła powinny składać się z losowych liter, cyfr i znaków specjalnych - radzi ekspert.


. .

Druga zasada: nie klikać nieznanych linków, nawet takich np. na FB, które sugerują, że to quiz czy ankieta. - Bardzo często te strony są źródłem "zakażenia" - ostrzega. Niby to nieszkodliwa zabawa, ale pod jej płaszczykiem rozpowszechniane jest szkodliwe oprogramowanie. A skutki mogą być opłakane.


Posłuchaj
03:01 Jedynka-28-01-2021-cztery-porty-roku-oszukana.mp3 Historia pani Agaty, która została oszukana w sieci (Cztery pory roku/Jedynka)

 

W skrajnym przypadku może dojść do tego, że dane w naszym komputerze zostaną zaszyfrowane. Takie dane należy uznać za stracone, bo nawet jeśli przyjdzie propozycja otrzymania za opłatą kodu do rozszyfrowania komputera, to nie ma gwarancji, że kod w ogóle otrzymamy, albo że będzie dobrze działał. Kontakt z policją zazwyczaj nic nie daje, przestępcy najczęściej pozostają anonimowi.

Paweł Pilarczyk radzi, żeby wchodząc na stronę sklepu, a zwłaszcza banku, wpisywać adres ręcznie, bo fałszywe linki mogą być wizualnie nie do odróżnienia od oryginałów, a fałszywe strony łudząco podobne do prawdziwych. To będzie gwarancja, że trafimy na właściwą stronę. - Fałszywe linki są głównym źródłem cyfrowych zakażeń - mówi.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadziła: Joanna Racewicz

Materiał reporterski: Patryk Bedliński

Gość: Paweł Pilarczyk (red. naczelny "IT Biznes")

Data emisji: 28.01.2021 

Godzina emisji: 9.35

ag


Czytaj także

"Pandemia na zawsze zmieni polską szkołę". Marek Zagórski o cyfryzacji oświaty

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 19:07
Zdalne nauczanie budzi dziś wiele dyskusji, a wszyscy w przyspieszonym tempie uczą się nowych technologii. Trudno sobie już wyobrazić działalność ZUS czy służby zdrowia bez takich aplikacji jak profil zaufany czy e-recepta. Marek Zagórski, pełnomocnik rządu do spraw do cyberbezpieczeństwa ocenia, że Polacy dobrze sprawdzają się w korzystaniu z cyfrowych technologii. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak stworzyć idealne hasło do konta?

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2021 11:50
Litery, cyfry, kombinacje... musimy ich pamiętać kilkanaście. Jak stworzyć idealne hasło do konta, tak by i zabezpieczało, i byśmy mogli je zapamiętać? Jakich haseł się wystrzegać? 
rozwiń zwiń