Patotreści - nowe zagrożenia, z którym stykają się młodzi użytkownicy internetu

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2021 11:11
37 proc. nastolatków w wieku 13-15 lat oglądało patotreści w internecie. Dla zdecydowanej większości było to niepokojące doświadczenie. 82 proc. uważa, że tego typu treści powinny być zakazane - wynika z raportu opublikowanego przez Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich. Jak uchronić dziecko przed niebezpieczeństwami, które czyhają na nie w sieci?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Rawpixel.com

W ostatnim czasie zauważalny jest wzrost popularności patostreamów. Patostream to transmisja internetowa na żywo, prowadzona w serwisach typu YouTube, w trakcie której prezentowane są zachowania powszechnie uznawane za będące dewiacjami społecznymi, zwłaszcza przemoc. Często osoba, która publikuje takie treści, otrzymuje za nie pieniądze od oglądających.

social media laptop smatfon stock 1200.jpg
Oszuści w sieci nie śpią. Jak się przed nimi chronić?

Kształtuje się błędny obraz widzenia świata


Posłuchaj
07:05 Jedynka/Cztery pory roku - 29.01.2021 patotreści Igor Rotberg: najważniejsza jest rozmowa z dzieckiem (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Jak zauważył w Programie 1 psycholog Igor Rotberg, internet jest na tyle wolny, że można w nim umieścić różnego rodzaju patotreści, ale nie daje swoim użytkownikom wolności od tych szkodliwych materiałów. - Często przeglądając strony, napotykamy na treść, której nie chcielibyśmy zobaczyć. Dziecko może od razu kliknąć i zapoznać się z tego rodzaju materiałem, bez wcześniejszej refleksji, że lektura może być dla niego trudna psychologicznie - wskazał.

Jak kontakt z patotreściami może wpłynąć na dziecko? - Dziecko przechodzi różne etapy, kształtuje się jego mózg, jego sposób widzenia świata, odczuwania, wrażliwości. Jeśli dziecko ma kontakt z patotreściami, a nie jest na to przygotowane, trudno jest mu się obronić. Może to prowadzić do kształtowania się błędnego obrazu widzenia świata - wytłumaczył.

Jak więc ochronić dziecko przed szkodliwymi treściami? - To nie jest proste. Nie da się nakazami, zakazami, blokadami rodzicielskimi, byciem rodzicem-hakerem sprawić, ze dziecko nie będzie narażone na patotreści. Możemy je pilnować w domu, ale wystarczy, że pójdzie do szkoły, do kolegi. To, co jest ważne, to przede wszystkim rozmowa, rozmowa, rozmowa. Trzeba dzieciom wyjaśniać, zadawać pytania - objaśnił ekspert.

Rotberg zauważył, że dorośli często traktują urządzenia elektroniczne jako sposób na to, by dziecko czymś się zajęło i nie zawracało nam głowy. Masz bajkę, daj mi spokój. - To sprawia, że dziecko samo w świecie internetowym poznaje tę rzeczywistość - powiedział.

- Jedna kwestia jest bardzo ważna dla zrozumienia, czym jest poznawanie przez dziecko świata internetowego. My wyrastaliśmy w czasach, kiedy było rozróżnienie na świat wirtualny i realny. Teraz o takim świecie nie możemy mówić. Mówimy o świecie hybrydowym, w którym te dwie formy funkcjonowania się przenikają. Dla dziecka poznawanie świata internetowego to jest poznawanie świata w ogóle. To jest poznawanie relacji, własnych emocji i potrzeb - wyjaśnił.

Czytaj także:


Zgłaszajmy takie sprawy na policję

Posłuchaj
03:02 Jedynka/Cztery pory roku - 29.01.2021 patotreści/2 Prof. Magdalena Błaszczyk: nie miejmy obiekcji przed zgłoszeniem sprawy na policję (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Kluczową rolę w ochronie młodych ludzi przed niebezpieczeństwami internetu odgrywają dorośli.

- Jeśli nasi bliscy w wirtualnej przestrzeni doświadczają aktów przemocy bądź wykorzystywania, nie miejmy obiekcji przed zgłoszeniem sprawy na policję - powiedziała prof. Magdalena Błaszczyk z Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. - Szeroko rozumiana cyberprzestępczość to jest problem dobrze rozpoznany przez policję. Mamy w Komedzie Głównej Policji Biuro do Walki z Cyberprzestępczością. Funkcjonariusze monitorują permanentnie sieć, aktywności w sieci - wyjaśniła.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadziła: Agnieszka Kunikowska

Autor materiału: Szymon Jaworski

Gość: Igor Rotberg (psycholog)

Data emisji: 29.01.2021 

Godzina emisji: 9.00-12.00

kk

Zobacz więcej na temat: dzieci internet

Czytaj także

Gdy dziecko spędza czas wolny w sieci

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 02:00
Nawet w czasie wolnym od zajęć zapracowani rodzice nie są w stanie poświęcić swoim pociechom wystarczającej ilości czasu. Ich rolę najczęściej przejmują media społecznościowe, gry e-sportowe i streamingi. 
rozwiń zwiń