Szczepionka na COVID-19. Kiedy druga dawka jest najbardziej skuteczna?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 11:20
Od kilku tygodni w Polsce trwa akcja szczepień przeciwko COVID-19. Każda z zaszczepionych osób otrzymuje dwie dawki w odstępie co najmniej 21 dni. Jak bardzo można wydłużyć czas przyjęcia drugiej dawki, żeby szczepionka była skuteczna?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: PAP/EPA/PIYAL ADHIKARY

szczepienie_pap_1200.jpg
Szczepienia przeciw COVID-19. "Zawsze powinniśmy chronić najsłabszych"
Posłuchaj
02:36 Jedynka/Cztery pory roku - 1.02.2021 Ile dni mamy na przyjęcie drugiej dawki szczepionki? (Jedynka/Cztery pory roku)

- W przypadku szczepionki firmy Moderna możemy ten okres wydłużyć do 28 dni, natomiast czas podania szczepionki Pfizera, która w Polsce jest powszechnie stosowana do szczepień, nakazuje niezwłoczne szczepienie po 3 tygodniach - mówi dr Marzena Kuliś, specjalista chorób zakaźnych.

Badania wskazują, że tylko 3 dni opóźnienia

Ekspert Jedynki wyjaśnia, że odstąpienie od drugiej dawki szczepionki, ze względu na różne przyczyny medyczne lub wskazania życiowe, jest możliwe maksymalnie do 3 dni. - Te badania oczywiście są jeszcze niedoskonałe, ponieważ są one w trakcie, aczkolwiek takie kraje jak Izrael wykonują już pewne badania, z których można wysnuć wiążące wnioski - dodaje.

- Jednakże nie powinniśmy tego okresu wydłużać. Określenie czasu podania leku w sekwencję podawania szczepień wynika ze wstępnych badań i oceny, w jakim optymalnie najlepszym terminie należy dokonać szczepienia drugiej dawki, żeby miała ona jak najwyższą skuteczność - tłumaczy dr Marzena Kuliś.

Dlaczego 2 dawki?

Pierwsza dawka szczepionki ma za zadanie osiągnięcie pewnego poziomu przeciwciał. - Żeby ten poziom był jednak maksymalnie wysoki, trzeba dać w odpowiednim momencie drugą dawkę, która stymuluje wysoki poziom przeciwciał jako efekt końcowy, który też uzyskamy nie tak od razu, a prawdopodobnie dopiero po 2 czy 3 tygodniach - zauważa dr Marzena Kuliś.

Czytaj także:

  ***

  Tytuł audycji: Cztery pory roku 

  Prowadził: Daniel Wydrych

  Data emisji: 1.02.2021

  Godzina emisji: 10.20

  DS

  Czytaj także

  Szczepionka przeciwko COVID-19 a inne szczepionki. Co trzeba wiedzieć?

  Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 11:43
  Słuchacz Programu 1 Polskiego Radia zastanawia się, czy jeśli trzy miesiące temu skorzystał z bezpłatnych szczepień dla seniorów przeciwko pneumokokom, to teraz może się bezpiecznie zaszczepić przeciwko COVID-19. W poradniku "Koronawirus - co musisz wiedzieć" rozwiewamy jego wątpliwości. 
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  Nie masz numeru PESEL? Zaszczepisz się przeciwko COVID-19

  Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 12:36
  W przypadku szczepień przeciwko koronawirusowi pojawia się coraz więcej pytań związanych z procedurami. Czy osoby nieposiadające numeru PESEL, w tym obcokrajowcy czy bezdomni, będą mogli poddać się szczepieniom? - W takich sytuacjach skierowanie wystawiane jest indywidualnie przez pracowników medycznych punktu szczepień - zapewnia Barbara Nawrocka, rzecznik Kujawsko-Pomorskiego Oddziału NFZ.
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  Szczepienia przeciwko COVID-19. Kiedy seniorzy 60+?

  Ostatnia aktualizacja: 21.01.2021 11:57
  Na szczepienie przeciw COVID-19 od piątku umawiają się seniorzy powyżej 80. roku życia. Od jutra (22 stycznia) ruszą zapisy dla osób, które ukończyły 70 lat. Słuchaczka Programu 1 Polskiego Radia pyta, kiedy zaczną się zapisy dla osób, które ukończyły 60 lat. 
  rozwiń zwiń