Kod 590, aplikacja Pola. Jak świadomie kupować polskie produkty?

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021 12:50
Jak w trakcie codziennych zakupów wspierać polską gospodarkę? W audycji "Cztery pory roku" mówiliśmy o patriotyzmie konsumenckim, czyli o wybieraniu produktów rodzimego pochodzenia. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Makistock

Posłuchaj
02:50 Jedynka/Cztery pory roku - 2.02.2021 polskie produkty Jak kupować świadomie polskie produkty? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Zwróć uwagę na kod kreskowy 

zakupy spożywcze sklep free shutt 1200 .jpg
Dobre, bo polskie! Coraz częściej wybieramy produkty z Polski

Liczba 590 na początku kodu kreskowego w światowym systemie oznaczania produktów jest przypisana naszemu krajowi (oznacza firmę zarejestrowaną w Polsce). Jeśli wybierzemy z półki sklepowej taki produkt możemy - w większości przypadków - być pewni, że jest on związany z Polską. Chcąc mieć pełną gwarancję polskiego pochodzenia towaru, warto dodatkowo sprawdzić dane firmy i miejsce produkcji.


Wybieram590 - Sobota dla Polski. Profil: Wybieram 590


Zainstaluj bezpłatną aplikację "Pola"

Przy użyciu aplikacji "Pola. Zabierz ją na zakupy" należy zeskanować kod kreskowy towaru. Wówczas otrzymamy informacje o firmie, która go wyprodukowała. Dowiemy się m.in., czy dany producent opiera się na polskim kapitale, czy produkcja odbywa się w kraju, czy tworzy wykwalifikowane miejsca pracy, albo czy jest częścią zagranicznego koncernu.

- Możemy sami sprawdzić, czy coś, czego używamy na co dzień, ma jakikolwiek związek z Polską, z polską gospodarką, z polskim systemem podatkowym, czy może od wielu lat nieświadomie wspieramy rynek francuski albo niemiecki - powiedział w Programie 1 koordynator aplikacji "Pola. Zabierz ją na zakupy" Mateusz Perowicz. - Poprzez takie codzienne zakupy możemy wspierać nasz przemysł, naszą gospodarkę - podkreślił.


Który majonez jest polski? Majonez Kielecki WINIARY Mosso Roleski Hellmann's Pudliszki Bez aplikacji Pola nie dowiesz się kogo wspierasz podczas codziennych zakupów. Wybieraj świadomie :)

Opublikowany przez Pola. Zabierz ją na zakupy Wtorek, 26 stycznia 2021

Czytaj także:

Spójrz na paragon

O tym, czy wspieramy polską gospodarkę, możemy się przekonać także po zrobieniu zakupów. W jednej z popularnych sieci dyskontów taka informacja jest umieszczana na paragonie. Wystarczy mu się przyjrzeć.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadził: Roman Czejarek

Autorka materiału: Małgorzata Abgarowicz

Data emisji: 2.02.2021 

Godzina emisji: 9.00-12.00

kk

Czytaj także

Handel w niedzielę. Sprawdź, czy 31 stycznia sklepy będą otwarte

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2021 07:00
Najbliższa niedziela - 31 stycznia - będzie niedzielą handlową. Otwarte będą sklepy spożywcze, ale nie galerie handlowe, bo te zostaną "odmrożone" od poniedziałku 1 lutego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od najbliższego poniedziałku w sklepach nie będzie godzin dla seniora

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2021 11:28
Rząd przychylił się do apeli przedsiębiorców w sprawie zniesienia godzin dla seniorów w handlu - mówił na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Podkreślał, że argumentem jest m.in. trwający program szczepień osób starszych.
rozwiń zwiń