Filmy i seriale, które ukształtowały wizerunek prawnika

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 13:57
W kinematografii polskiej i światowej powstało wiele produkcji dotyczących życia oraz pracy prawników. Wielu z nas, często nieświadomie, czerpie wiedzę prawniczą na podstawie obejrzanych produkcji. Czy filmy i seriale o tematyce prawniczej odnoszą się do rzeczywistości? 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock

W latach 90. świat oszalał na punkcie Ally McBeal. Tytułowa postać, w którą wcielała się Calista Flockhart, była prawnikiem i w każdym odcinku zajmowała się inną sprawą. Amerykański serial jest jedną z największych produkcji, która rozgrywa się na sali sądowej, jednak znawcy kinematografii w pierwszej kolejności wymieniają zupełnie inne tytuły. - Sięgnę do tej najtrafniejszej klasyki amerykańskiego kina, która wytyczyła drogę polskim filmowcom opowiadającym o prawnikach, czyli "Zabić drozda" w reżyserii Roberta Mulligana z 1962 roku - mówi krytyk filmowy Łukasz Adamski. - Oczywiście będą to te wszystkie filmy ze złotej ery filmów hollywoodzkich z lat 50., również takie jak "Świadek oskarżenia" i "Anatomia morderstwa". To te wszystkie filmy, które ukształtowały wizerunek prawnika - podkreśla. 


Posłuchaj
10:19 Jedynka/4PR filmy prawnicy.mp3 Filmy i seriale, które ukształtowały wizerunek prawnika (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Kolejnymi wielkimi filmami o tematyce prawniczej to m.in. "Ludzie honoru" (w roli głównej Tom Cruise) czy "Czas zabijania" z Sandrą Bullock. W ostatnich latach system sądownictwa poznajemy dzięki zgranemu duetowi Ross - Spectre w serialu "Suits" ("W garniturach"). Prawnicy z wrodzonym wdziękiem rozwiązują nawet najbardziej skomplikowane sprawy. 

źródło: Canal Plus/Youtube

Polskie produkcje o prawnikach 

W latach 80. furorę zrobił niezwykle mocny film Krzysztofa Kieślowskiego "Krótki film o zabijaniu" poświęcony zagadnieniu kary śmierci. Od 6 lat emitowany jest serial komediowy "O mnie się nie martw", który śledzi losy prawników. Doczekał się 13 sezonów. 

- Serial skupia pewne rzeczy, ale oczywiście wokół jest pełno nieścisłości - podkreśla prof. Michał Jackowski. - Są to pewne patologie albo transformacje, które zdarzają się w normalnym systemie prawniczym, ale bardzo rzadko, a w serialu czy filmie są głównym tematem - dopowiada. 

źródło: TVP VOD/Youtube

Czy adwokat może pokazać emocje? 

Zgodnie z zasadami etyki adwokat będący na sali sądowej musi być powściągliwy, jednak jak mówi prof. Jackowski, są sytuacje, w których trudno opanować emocje. - Zeznania pokrzywdzonych ofiar niektórych przestępstw czy bitych żon lub pozostawionych dzieci naprawdę wzruszają. Zdarzyło mi się to kilka razy w mojej karierze sądowej - dodaje prawnik.

Wielu z nas wyobrażenie o prawie czerpie z amerykańskich filmów. W polskim prawie wiele kwestii nie funkcjonuje, np. nie można zgłosić sprzeciwu, będąc na rozprawie sądowej. - Czasami emocje są tak duże, kiedy świadek oskarżonej wprost kłamie, że adwokat siedzący po drugiej stronie chciałby wstać i powiedzieć "sprzeciw". Tego zrobić nie możemy, jednak są inne sposoby, aby przerwać nieprawdziwy tok zeznań. Także słynne formuły typu "Proszę wstać, sąd idzie" w Polsce praktycznie nie funkcjonują, ponieważ sędzia już siedzi przygotowany do rozprawy w sali - informuje prof. Jackowski. 

Ława przysięgłych 

W Polsce nie wprowadzono do tej pory ławy przysięgłych, jednak są ławnicy - członkowie składu orzekającego (sądu). Udział obywateli w sprawowaniu wymiaru sprawiedliwości został zagwarantowany w art. 182 konstytucji. - Ławnicy w pewnym założeniu mają sędziego tonować, dawać nieprawniczy rys sprawiedliwości - wyjaśnia gość audycji. - Niestety w polskim systemie ta instytucja nie działała. Ławnicy często są nieprzygotowani. Często trudno znaleźć tych, którzy chcieliby się zaangażować w sprawowanie wymiaru sprawiedliwości - dopowiada ekspert. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Daniel Wydrych 

Materiał: Małgorzata Abgarowicz

Gość: prof. Michał Jackowski (prawnik)

Data emisji: 1.02.2021 r.

Godzina emisji: 9.38

ans 

Czytaj także

Ustawa antyprzemocowa. Czy sprawca opuści mieszkanie, jeżeli jest chory?

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2021 13:00
Pod koniec poprzedniego roku w życie weszła ustawa antyprzemocowa, która ma zapewnić ofiarom przemocy domowej większą ochronę. Zgodnie z nowymi przepisami nakaz opuszczenia mieszkania przez sprawcę może wydać policjant lub żołnierz Żandarmerii Wojskowej. Co jednak w przypadku, kiedy agresor jest chory?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Darmowa pomoc prawna. Kto może z niej skorzystać?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 14:01
Na terenie całej Polski funkcjonuje ponad 1500 punktów darmowej pomocy i poradnictwa. Jest to rezultat wejścia w życie ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej przygotowanej w Ministerstwie Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń