Fałszywe wyniki testów COVID-19. Jak wygląda legalne zaświadczenie?

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021 13:54
Coraz częściej pojawiają się oszuści oferujący fałszywe wyniki testów COVID-19. Jak taki prawdziwy, oryginalny dokument z wynikiem testu powinien wyglądać? Jakie informacje powinien zawierać, jak jest zabezpieczony, czy jest on rejestrowany i gdzie można go sprawdzić?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Pixabay

Jak wygląda zaświadczenie o legalnie zrobionym teście na COVID-19? 

Dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych podkreśla, że jeżeli test został wykonany poprzez lekarza rodzinnego bądź lekarza ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR), to otrzymujemy wydruk z aplikacji, którą posługują się lekarze (najczęściej gabinet.gov.pl) - Jest to jednakowy formularz, wynik pozytywny bądź negatywny - mówi dr Sutkowski. - Natomiast gdy robimy test komercyjnie, to w zależności od miejsca, w którym je wykonujemy, dokumenty powinny być ostemplowane bądź oznaczone specjalnym nickiem elektronicznym przez osobę, która wykonuje dany test - wyjaśnia. 


Posłuchaj
07:08 _PR1_AAC 2021_02_02-11-21-46.mp3 Fałszywe wyniki testów COVID-19. Jak wygląda legalne zaświadczenie? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Fałszywy test na COVID-19 - przykłady oszustw

W czasach pandemii koronawirusa wiele krajów wprowadziło regulacje dotyczące przekraczania granic. Norwegia wymaga od przyjezdnych przedłożenia negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa. Badanie takie musi zostać wykonane nie wcześniej niż 72 godziny przed przybyciem do Norwegii. Dziennikarz pracujący dla portalu NRK przeprowadził dziennikarską prowokację, aby pokazać, jak łatwo w Polsce można zdobyć fałszywe zaświadczenie.

Dziennikarz sprawdził też, czy może kupić takie zaświadczenie. W internecie znalazł niejedno ogłoszenie. NRK tłumaczy, że osoby oferujące sprzedaż fałszywych dokumentów nie podają swoich danych teleadresowych. Po tym, jak potencjalny klient się z nimi skontaktuje, proszą o wysłanie danych, które mają znaleźć się na zaświadczeniu, a następnie chcą zapłaty w bitcoinach, co ma utrudnić służbom ich namierzenie. Reporter norweskiego portalu otrzymał podrobione dokumenty w dwie godziny od złożenia zamówienia. Zapłacił za nie ok. 345 koron, a więc nieco więcej niż 150 zł.


Czytaj również: 
Szczepienie - legalny dokument 

- To zaświadczenie ma postać elektroniczną. To jest tzw. kod QR, który można sobie pobrać na swoim internetowym koncie pacjenta, a niedługo także w aplikacji mObywatel - informuje Agnieszka Kister, dyrektor Centrum e-Zdrowie. - Dla osób, które niekoniecznie lubią nowinki cyfrowe i nie korzystają chociażby z rozwiązań internetowego konta pacjenta, można poprosić w punkcie szczepień o wydruk takiego kodu QR i mieć go przy sobie - dodaje. 

Jak podkreśla ekspert, kod QR zawiera podstawowe dane pacjenta i jego odczytanie wymaga użycia specjalnej aplikacji. - Taka aplikacja też została przez nas stworzona, udostępniona bezpłatnie w sklepach internetowych i nazywa się "Zaszczepieni". Taki duet kodu QR i aplikacji pozwala na weryfikację faktu bycia zaszczepionym - wyjaśnia Agnieszka Kister. 

.

Na portalu PolskieRadio24.pl można znaleźć poradnik związany z powszechną akcją szczepień. Pod adresem szczepimysie.polskieradio24.pl umieszczono wszystkie najważniejsze i bieżące informacje dotyczące rejestracji na szczepienia, procedur, terminów, adresów i numerów infolinii.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Roman Czejarek

Goście: dr Michał Sutkowski (prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych), Agnieszka Kister (dyrektor Centrum e-Zdrowia)

Data emisji: 2.02.2021 r.

Godzina emisji: 11.21

Jedynka/IAR/ans

Czytaj także

Kod QR potwierdzający szczepienie przeciw COVID-19. Wyjaśniamy, jak go otrzymać i do czego służy

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021 06:54
Każdy pacjent, który przyjął dwie dawki szczepionki przeciw COVID-19, może pobrać kod QR potwierdzający szczepienie. Jest on ważny przez rok - poinformowała dyrektor Centrum e-Zdrowia Agnieszka Kister.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"UE stała się niewydolna". Cezary Gmyz o zakupie szczepionek

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021 11:15
- Ten kryzys pokazuje, że państwa spoza Unii Europejskiej, takie jak Izrael czy Wielka Brytania, o wiele lepiej radzą sobie z akcją masowych szczepień. Po Ursuli von der Leyen nie spodziewałem się niczego innego, w czasie rządów w ministerstwie obrony Niemiec wykazała się wyjątkową nieporadnością - mówił w Polskim Radiu 24 Cezary Gmyz (TVP).
rozwiń zwiń