01:45 Jedynka/Cztery pory roku - 5.02.2021 poradnik koronawirus Szczepienie na koronawirusa a inne zaplanowane szczepienia (Cztery pory roku/Jedynka)
Jak powiedział w radiowej Jedynce prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski, nie jest zalecane, by przyjmować w jednym czasie szczepionkę przeciwko koronawirusowi i inne preparaty.
- Przerwa między szczepieniami powinna wynosić miesiąc, najlepiej półtora miesiąca - wyjaśnił ekspert, jednocześnie dodając, że każdą sytuację należy rozpatrzeć indywidualne.
W przypadku słuchaczki chodzi o trzecią już dawkę szczepionki przeciwko tężcowi, którą można przesunąć w czasie tak, by wpierw zaszczepić się przeciwko koronawirusowi.
"Poradnik Koronawirus - co musisz wiedzieć". Masz pytanie dotyczące pandemii koronawirusa? Zachęcamy do kontaktu z redakcją Programu 1 - nr tel. (22) 645 22 66
Narodowy Program Szczepień
Szczepienia przeciwko COVID-19 ruszyły w Polsce 27 grudnia ubiegłego roku. Obecnie trwają zapisy, które są prowadzone według ogłoszonego przez rząd harmonogramu (w tej chwili dla seniorów).
Szczepienia przeciwko COVID-19 - poradnik
Na szczepienie zarejestrować można się na kilka sposobów:
- dzwoniąc na całodobową i bezpłatną infolinię - 989
By ustalić termin i miejsce szczepienia wystarczy podać konsultantowi swój (lub osoby bliskiej, którą chcemy zapisać na szczepienie) numer PESEL. Jeśli dodatkowo podamy numer telefonu komórkowego, otrzymamy SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie.
Jak zarejestrować się na szczepienie przez infolinię? Profil: Kancelaria Premiera
- rejestrując się elektronicznie poprzez e-Rejestrację dostępną na pacjent.gov.pl
System zaproponuje pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się blisko naszego domu. Możemy - korzystając z wyszukiwarki -wybrać zupełnie inny termin/miejsce. Osoby, które chcą skorzystać z tego sposobu rejestracji, muszą posiadać Profil Zaufany.
Jak zarejestrować się na szczepienie przez system e-Rejestracji? Profil: Kancelaria Premiera
- kontaktując się z wybranym punktem szczepień
Mapa i dane kontaktowe punktów szczepień dostępne są TUTAJ.
- wysyłając SMS na numer 664 908 556 o treści: SzczepimySie
System zaproponuje najbliższy termin na szczepienie w punkcie położonym blisko naszego miejsca zamieszkania. Możemy wybrać zupełnie inny termin/miejsce. Jeżeli w systemie rejestracji nie będzie wolnego terminu, to ktoś z nami się skontaktuje w momencie, kiedy taki się pojawi.
Czytaj także:
Jak wygląda szczepienie?
W punkcie szczepień pacjent wypełnia kwestionariusz. Do zastrzyku kwalifikuje lekarz.
Koronawirus- porady w Programie 1
Szczepionka podawana jest domięśniowo w ramię. Po zabiegu należy odczekać 15-30 minut w poczekalni, aby zobaczyć, czy nie wystąpią niepożądane odczyny poszczepienne.
Informacje o szczepieniach dostępne są pod numerem infolinii 989 i na stronach www.gov.pl/web/koronawirus i www.gov.pl/web/szczepimysie
Personel medyczny zapisuje szczepienie w e-karcie szczepień w systemie e-zdrowie (P1). Pacjent otrzymuje też zaświadczenie o iniekcji.
Po przyjęciu dwóch dawek otrzymuje kod QR, który potwierdza, że został zaszczepiony. Może go pobrać w swoim Internetowym Koncie Pacjenta lub w aplikacji mObywatel albo poprosić o jego wydruk w punkcie szczepień.
***
Tytuł audycji: "Cztery pory roku"
Prowadziła: Joanna Racewicz
Autorka materiału: Małgorzata Abgarowicz
Data emisji: 5.02.2021 r.
Godzina emisji: 10.20
kk