Gdy po przechorowaniu COVID-19 zdrowie nie wraca do normy

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2021 10:45
Bardzo często, szczególnie w przypadku osób starszych, koronawirus pozostawia po sobie ślad w postaci permanentnego zmęczenia, problemów z węchem i smakiem, uciążliwej zadyszki, problemów z koncentracją i zapamiętywaniem. Jak sobie z tym radzić?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Posłuchaj
08:16 Jedynka/Cztery pory roku - 5.02.2021 powikłania covid Gdy po przechorowaniu COVID-u zdrowie nie wraca do normy (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Laryngolog i otolaryngolog dr Michał Michalik wskazał w audycji "Cztery pory roku", że osoba, która przechorowała COVID-19 powinna przejść tzw. serwis pocovidowy, czyli poddać się badaniom, które pomogą ustalić, jaki jest jej stan zdrowia. Można wykonać m.in. badanie krwi, sprawdzić wydolność oddechową, przeprowadzić weryfikację zmysłów i diagnostykę układu ruchowego. 

szczepienie 1200 free
Szczepienia przeciwko COVID-19 - poradnik

Odpowiedni pakiet badań pomoże nam wybrać lekarz pierwszego kontaktu. Do internisty należy też wrócić z wynikami, by wspólnie ustalić plan działania na przyszłość. Jak podkreślił dr Michalik, niektóre powikłania, jak na przykład ciągnące się problemy z węchem, można rozwiązać na drodze prostych zabiegów, które znane są z czasów sprzed pandemii.


Czytaj także:


Szybciej wrócimy do zdrowia, jeśli będziemy: dużo się ruszać na świeżym powietrzu, zdrowo się odżywiać, dbać o odpowiednie nawodnienie organizmuuzupełniać niedobory witaminy D3, kwasów omega-3, cynku, selenu, w czasie osłabienia zażywać probiotyki i prebiotyki, dbać o odpowiednią ilość snu i porządny wypoczynek, unikać stresu, dostarczać sobie przyjemności i radości oraz dbać o więzi rodzinne i przyjacielskie.


. 
PAP/Maciej Zieliński

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadziła: Joanna Racewicz

Gość: dr Michał Michalik (laryngolog, otolaryngolog)

Data emisji: 5.02.2021 r. 

Godzina emisji: 9.00-12.00

Jedynka/PAP Zdrowie/kk

Czytaj także

Co się stanie, jak ktoś nie przyjdzie na szczepienie na koronawirusa?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 11:41
Czy jest przewidziana procedura na wypadek, gdyby jakaś osoba nie zgłosiła się do punktu szczepień w wyznaczonym terminie? Czy podejmuje się jakieś działania, by szczepionki - tak cenne - się nie zmarnowały? - zastanawia się pan Jacek, słuchacz Programu 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

COVID-19. Jak zgłosić chęć szczepienia, jeśli nie mamy dostępu do internetu?

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 11:45
Każda osoba - bez względu na wiek - ma możliwość zgłoszenia się do szczepienia. Po wypełnieniu specjalnego formularza osoby te dostaną e-mail z informacją o wystawieniu e-skierowania na szczepienie, gdy ruszy rejestracja dla grupy wiekowej lub zawodowej odpowiedniej dla tej osoby. Wówczas taki pacjent będzie mógł zarejestrować się na konkretny termin. Co w sytuacji, kiedy nie mamy dostępu do internetu i nie możemy wypełnić formularza? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczepienie na koronawirusa a inne zaplanowane szczepienia

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2021 11:00
- Niedługo dostanę trzecią dawkę szczepionki przeciwko tężcowi. Czy mogę się zaszczepić na koronawirusa? Jeśli tak, to ile powinna wynosić przerwa między szczepieniami? - zastanawia się słuchaczka Programu 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń