Nie są złośliwe i lubią towarzystwo. Cała prawda o kotach

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2021 13:25
Mówi się o nich, że są prawdziwymi przyjaciółmi, mają dobre oddziaływanie na człowieka, a zimą grzeją i leczą reumatyzm. W "Czterech porach roku" w przeddzień Dnia Kota mówiliśmy o ich nawykach, przywiązaniach i o tym, dlaczego warto zostać opiekunem tego czworonożnego pupila. 
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: CaptainMeo/Pixabay.com

Nie są samotnikami 

- Koty lubią stałe życie, natomiast nie są samotnikami. Kochają towarzystwo i źle będą czuły się same - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Albert Kurkowski, behawiorysta, pełnomocnik ministra rolnictwa i rozwoju wsi do spraw ochrony zwierząt. - Posiadając jednego kota w domu, należałoby zadbać o jego zdrowie psychiczne i zapewnić mu drugiego kota - radzi.

Koty lubią funkcjonować w sposób schematyczny. - Przywiązują się bardziej do osób i do innych zwierząt niż do miejsca, ale lubią być w tym samym miejscu, ponieważ zapewniają sobie ten swój codzienny rytuał - wyjaśnia ekspert. 

Posłuchaj
02:30 Jedynka/4PR/koty w historii 16.02.2021.mp3 O kocich pupilach ważnych historycznych postaci (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Mleko - czy zdrowe? 

Jedyne mleko niezbędne w żywieniu kota, to mleko pochodzące z gruczołów mlecznych kotki. Koty w dorosłym życiu przestają tolerować laktozę, więc mleko powinno zniknąć z ich diety. - Dorosłe koty o ile nie są nauczone, żeby pić mleko, mają ogromny problem z trawieniem laktozy - dopowiada ekspert. 

Złośliwy kot czy pamiętliwy? 

Problematyczne zachowania kotów często są oznakami problemów zdrowotnych i/lub behawioralnych, sygnalizują, że nasze zwierzę prawdopodobnie cierpi i potrzebuje pomocy. Koty są bardzo wrażliwe i źle znoszą stres, który ma destrukcyjny wpływ na ich organizmy. Jak podkreśla Albert Kurkowski, na pewno nie są złośliwe. - Takich uczuć koty nie posiadają, tylko my ludzie tak to sobie interpretujemy - podkreśla. 


Posłuchaj
07:53 Jedynka/4PR/koty 16.02.mp3 Nie są złośliwe i lubią towarzystwo. Cała prawda o kotach (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Światowy Dzień Kota 

Święto obchodzone jest corocznie 17 lutego we Włoszech i Polsce, ma podkreślić znaczenie kotów w życiu człowieka, niesienie pomocy wolno żyjącym i bezdomnym zwierzętom, które miały kiedyś dom, ale go straciły, a także uwrażliwienie ludzi na często trudny koci los. 

- To święto udało się przeszczepić na nasz polski grunt już 15 lat temu. Wtedy obchodziliśmy Światowy Dzień Kota w Polsce - mówi gość audycji. - W tym trudnym okresie lutego były już różne akcje pomocy kotom bezdomnym, m.in. otwieranie okien piwnicznych. W placówkach oświatowych dzieci corocznie zbierają karmy dla kotów, koce i przekazują do schronisk - dodaje. 

Czytaj również: 

Kto ma kota, ten żyje dłużej?

Felinoterapia to jedna z metod zooterapii polegająca na kontakcie osoby poddawanej terapii z kotem. Badania pokazują, że terapia jest bardzo pomocna i pomaga w zaspokajaniu potrzeb psychologicznych człowieka z innym zwierzęciem. - Pomagają również w przypadku osób, które mają problemy z poruszaniem się. Przebywanie w okolicy kota, głaskanie go, dotykanie jego futra bardzo korzystanie na nas wpływa - tłumaczy gość audycji. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Agnieszka Kunikowska 

Materiał: Małgorzata Raducha

Gość: Albert Kurkowski (behawiorysta, pełnomocnik ministra rolnictwa i rozwoju wsi do spraw ochrony zwierząt)

Data emisji: 16.02.2021 r. 

Godzina emisji: 9.24

ans