Rady, które pozwolą zapobiec zakłócaniu lekcji online

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2021 13:18
Nauka zdalna to wyzwanie i to wyzwanie pod każdym względem. Chociaż nauczyciele robią, co mogą, to od czasu do czasu pojawia się komunikat, że wirtualne lekcje zostały zaatakowane przez hakerów. W II połowie 2020 r. liczba użytkowników atakowanych przez fałszywe narzędzia do nauki online wzrosła o 60 proc.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Gorodenkoff

haker cyberatak 1200 free
Pierwsze takie sankcje w historii. UE nakłada restrykcje za cyberataki

Do takiego zdarzenia doszło np. w jednej ze szkół w Lublinie. Podczas lekcji geografii na ekranach komputerów pojawiła się zamaskowana postać, a po chwili wyświetliło się pornograficzne zdjęcie.


Posłuchaj
03:06 Hakerzy 16-02-2021.mp3 Jak nie dać zakłócić lekcji online? (Cztery pory roku/Jedynka)

 


Pfizer EN-1200.jpg
Atak hakerski na Europejską Agencję Leków. Wykradziono dane Pfizera i BioNTechu dot. szczepionki

Warto szyfrować komunikację

Dr Maciej Kawecki, ekspert ochrony danych osobowych, radzi, jak korzystać z komunikatorów, żeby nie dołączył do nich nieproszony gość. - Korzystajmy z takich komunikatorów, które zapewniają szyfrowanie w modelu End&End (od końca do końca) - mówi. E&E oznacza, że wiadomość, obojętnie czy tekstowa, czy graficzna, od momentu, kiedy wyjdzie z urządzenia nadawcy i trafi do urządzenia odbiorcy, jest szyfrowana. Większość komunikatorów domyślnie z tej opcji nie korzysta i dopiero ręcznie w ustawieniach prywatności należy takie rozwiązanie wybrać.

Maciej Kawecki podkreśla, że warto korzystać z podwójnego uwierzytelnienia, czyli do logowania potrzebne też jest hasło przesłane SMS-em lub mejlem. I nie rozsyłać dalej linków, jakie nauczyciel przesłał do strony logowania, bo taki link może trafić do kogoś, kto będzie zakłócał lekcję.

Przeanalizowaliśmy aplikację, która sprawdza, "czy smartfon jest zhackowany".

Opublikowany przez Niebezpiecznik Wtorek, 16 lutego 2021

Aplikacje od producenta

Piotr Konieczny, portal niebezpiecznik.pl, zwraca uwagę, że komunikator najlepiej pobrać bezpośrednio ze strony producenta. - Nawet w oficjalnych sklepach sprzedających taką aplikację mogą pojawić się aplikacje-podróbki - uprzedza. Instalacje takich lewych aplikacji może skończyć się wyciekiem danych, a nawet stratą pieniędzy z bankowego konta, jeśli z takiego komputera prowadzimy bankowość elektroniczną. Jeśli ktoś regularnie korzysta ze strony do nauczania, lepiej zapisać zakładkę i wchodzić na stronę poprzez kliknięcie w zakładkę, a nie wpisywanie adresu lub korzystanie z podesłanego linku, bo ten link może być fałszywy.

Piotr Konieczny wskazuje, że warto korzystać z platform, które dają możliwość moderacji spotkania, czyli zaproszenia tylko konkretnych osób, albo wyrzucenia z dyskusji osoby, która zakłóca przebieg lekcji. Są też platformy, które znakują przebieg lekcji i w przypadku opublikowania filmu nagranego w trakcie nauki umożliwiają identyfikację osoby, która to zrobiła.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Autorka materiału: Małgorzata Abgarowicz 

Data emisji: 16.02.2021 r. 

Godzina emisji: 11.21

ag


Czytaj także

Cyberatak na CD Projekt: naruszone wewnętrzne systemy, kurs spółki w dół

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 10:06
CD Projekt poinformował, że padł ofiarą ataku hakerskiego. Według firmy, haker uzyskał dostęp do sieci wewnętrznej i przechwycił część danych. Kurs spółki na GPW w dół o ok. 5 procent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Atak na serwery Pfizera. Hakerzy próbowali wykraść dane dot. szczepionki na COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2021 10:40
Hakerzy z Korei Płn. próbowali się włamać na serwery amerykańskiego koncernu Pfizer, by wykraść dane dotyczące szczepionki i leków przeciw COVID-19. Taką informację podała agencja Yonhap, powołując się na ustalenia południowokoreańskiej agencji wywiadowczej NIS.
rozwiń zwiń