Nieszczęśliwy wypadek na oblodzonym chodniku. Od kogo odszkodowanie?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 15:11
Na wierzchu śnieg, a pod spodem lód! I bęc! Czy jak złamiemy nogę na nieodśnieżonym chodniku, to należy nam się jakieś odszkodowanie? Od kogo? Czy "bęc" da się ubezpieczyć?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Mykola Churpita

samochód zamek zima 120 free
Jak sobie poradzić z zamarzniętym zamkiem w samochodzie lub domu?

Anna Dąbrowska, ekspert finansowy, przyznaje, że w przypadku odniesienia obrażeń na ośnieżonym i oblodzonym chodniku jest szansa na odszkodowanie. - Jest obowiązek utrzymania chodników w takim stanie, żeby można było się po nich bezpiecznie poruszać - mówi.


Posłuchaj
07:38 Jedynka-18-02-2021-cztery-pory-roku-odśnieżanie.mp3 Kto odpowiada za odśnieżanie chodników (Cztery pory roku/Jedynka)

 


sople 1200.jpg
Wypadki zimą. Kiedy należy nam się odszkodowanie?

Przypomina, że za sprzątanie chodników przy budynkach użytku publicznego odpowiada miasto lub gmina, za chodniki na terenie osiedlowym zarząd spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej, za chodniki przylegające do prywatnych posesji właściciele tych posesji, za przystanki komunikacji publicznej lub przystanki kolejowe zakład komunikacji miejskiej lub PKP.


. .

Gość Programu 1 Polskiego Radia radzi, że jeśli już zdarzy się upadek i nieszczęście, to warto zadbać o dokumentację i zrobić kilka zdjęć z tego miejsca, aby udowodnić, że coś tam było nie tak. Należy też ustalić, do kogo należał obowiązek zadbania o chodnik. Można to zrobić w gminie, bo to ona nadzoruje również właścicieli prywatnych posesji, więc ma tę wiedzę. - Jeśli szkoda jest znaczna, to warto dochodzić odszkodowania - podkreśla ekspert. I nie chodzi tylko o straty materialne, ale też o uszczerbek na zdrowiu, który może owocować ograniczeniami w wykonywaniu pracy i wymiernymi stratami finansowymi.

Anna Dąbrowska zwraca uwagę, że zarządca chodnika musi mieć czas na doprowadzenie go do dobrego stanu. Więc jeśli są opady ciągłe śniegu, czy śniegu z deszczem, to uprzątnięcie chodnika przez pewien czas jest niemożliwe. Dlatego w takich warunkach trzeba zachować ostrożność.

Ekspert podkreśla, że można się ubezpieczyć przed przykrymi zdarzeniami. Złamania lub inne urazy pokrywane są z ubezpieczenia NNW (Następstw Nieszczęśliwych Wypadków). - Warto mieć takie ubezpieczenia - zaleca. Wysokość składki zależy od sumy ubezpieczenia i jego zakresu. Im suma wyższa, a zakres szerszy, tym składka wyższa i może sięgać nawet kilkuset złotych.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: Anna Dąbrowska (Biuro Rzecznika Finansowego)

Data emisji: 18.02.2021 

Godzina emisji: 9.20

ag

Czytaj także

Warto znać swoje prawa, gdy jedziemy na narty

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2015 11:07
Ferie zimowe w pełni. W Polsce pogoda miłośników białego szaleństwa nie rozpieszcza dlaczego popularne stają się wyjazdy zagraniczne. A planując zimowy wypoczynek warto wiedzieć jakie prawa przysługują nam w razie nieoczekiwanych trudności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kierowco, uważaj na gołoledź. Synoptyk IMGW ostrzega

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2021 06:45
Rano należy się spodziewać marznących opadów nie tylko w zachodniej część kraju, ale również w centralnej części Polski. - Z powodu gołoledzi jest to sytuacja szczególnie niebezpieczna dla kierowców - powiedział rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski.
rozwiń zwiń