Zakochać się można w każdym wieku... ale czy wypada w dużo młodszym partnerze?

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021 12:53
- Nigdy nie jest za późno na miłość, chociaż nie warto czekać na nią biernie. Jeśli jesteśmy gotowi, otwarci na relację, przepracowaliśmy poprzedni związek, warto się rozglądać - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia psycholog Maria Rotkiel.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Inside Creative House/shutterstock.com

Posłuchaj
15:52 JEdynka/Cztery pory roku - 19.02.2021 miłość Za późno na miłość? Zakochać się można w każdym wieku (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Gość radiowej Jedynki podkreśliła, że najważniejsze jest, by wpierw pokochać siebie. Maria Rotkiel zauważyła, że na pewno wszyscy o tym gdzieś słyszeliśmy, gdzieś to czytaliśmy. Często hasło "pokochaj siebie" traktujemy już jak wytarty slogan, a nie powinniśmy, bo to naprawdę niezwykle istotne.

cztery pory roku 1200.jpg
"Cztery pory roku"

- W tym pojęciu "pokochania siebie" jest zawartych wiele prawd, wiele mechanizmów psychologicznych. W skrócie, chodzi o to, aby nie oczekiwać od partnera tego, że nam coś załatwi. To znaczy, że dopiero kiedy będę z kimś w związku, poczuję się szczęśliwa, że to ta druga osoba zbuduje moje poczucie wartości, coś mi zapewni. Jeśli wchodzimy w związek z taką roszczeniową postawą, to zaczynamy często wiele wymagać od partnera. Przestajemy zwracać uwagę na siebie, siebie rozwijać - wskazała psycholog.


Czytaj także:


Partnerka w wieku córki, mąż w wieku dziadka

Na miłość nigdy nie jest za późno, ale... osoby, które będąc w wieku średnim, wchodzą w związki z dużo młodszymi osobami, wystawione są na krytykę. Bardzo często słyszą: "ona mogłaby być jego córką", "on mógłby być jej synem". Niepochlebne komentarze - zdaniem gościa audycji "Cztery pory roku" - podyktowane są różnymi stereotypami, niepokojami, lękami, może złymi doświadczeniami, własnymi blokadami.

- Mówiąc, że takie związki są śmieszne... W pojęciu "śmieszność" jest coś, co umniejsza, uwłacza. Miłość nie jest śmieszna, jest piękna. Ona się może przydarzyć w różnych konfiguracjach - starszy, młodszy, bogatszy, biedniejszy, lepiej wykształcony, gorzej wykształcony. Różnica wieku to nie jest kwestia, która źle rokuje, jeśli chodzi o związek - zwróciła uwagę Rotkiel.

- Osoby, które formułują takie negatywne opinie, chyba nie zastanawiają się nad wagą swoich słów. Kto dał im prawo do tego, żeby oceniać czyjeś uczucie? Dla mnie to jest zawsze przykre, ale uwielbiamy komentować, bo dzięki temu czujemy się trochę bezpieczniej we własnej niedoskonałej przestrzeni. To się zdarza najczęściej osobom, które nie do końca dobrze się czują w swojej rzeczywistości - stwierdziła ekspert. 

Każda miłość, niezależnie od wieku, musi być takim trochę kompromisem między szaleństwem a rozsądkiem - gościem radiowej Jedynki był także Karol Strasburger. Między nim a jego żoną - Małgorzatą Weremczuk - jest 37 lat różnicy. W 2019 roku na świat przyszła ich córka Laura. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadziła: Joanna Racewicz

Gość: Maria Rotkiel (psycholog, psychoterapeutka)

Data emisji: 19.02.2021 r. 

Godzina emisji: 9.00-12.00

kk

Czytaj także

Miłość i życie towarzyskie w czasach zarazy. Warto randkować online?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2021 12:40
Pandemia koronawirusa sprawiła, że randki również przeniosły się do internetu. - Randkowanie jest częścią życia, więc musi się dostosować do panujących warunków i zasad - mówi Joanna Godecka, psychoterapeutka. Jakie korzyści płyną z wideo randek? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Relacje w pandemii. Dr Wojtowicz: ten czas niesie także pozytywy

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2021 10:58
- Warto pamiętać, że pandemię możemy analizować także pozytywnie. Jest tak, że pojawia się większa ilość czasu, którą możemy poświęcić bliskim. Mamy także szansę na znalezienie czy powrót do swojego hobby - powiedziała o sytuacji dotyczącej relacji i kondycji osób w trakcie pandemii dr Ewa Wojtowicz, psycholog z Wyższej Szkoły Menedżerskiej. Gościem Polskiego Radia 24 była także prof. Maria Sroczyńska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Samotność – niechciany towarzysz pandemii

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021 02:15
– Zauważyłam, że samotność to temat, który najbardziej Państwa porusza, w tej sprawie przychodzi do mnie najwięcej maili. Dlatego też postanowiłam go poruszyć na nowo, tym bardziej że czas pandemii jeszcze bardziej zaostrza ten problem – powiedziała na początku audycji "Nie do powiedzenia" jej autorka Agnieszka Furtak-Bilnik.
rozwiń zwiń