Przekształcenie wieczystego użytkowania we własność. Czego pilnować?

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2021 16:32
Od 1 stycznia 2019 r. prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe zostało przekształcone w prawo własności tych gruntów. Mieszkańcy bez konieczności składania jakichkolwiek wniosków otrzymują zaświadczenia potwierdzające przekształcenie prawa użytkowania w prawo własności. W dokumencie jest informacja o wysokości opłaty przekształceniowej.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Kittisak Jirasittichai

osiedle1200.jpg
Koniec użytkowania wieczystego. Nie dostałeś zaświadczenia?

W niektórych gminach mieszkańcy już dawno dostali decyzję, a w niektórych urzędnicy nie zdołali wysłać pism urzędowych, tłumacząc się liczbą spraw i pandemią koronawirusa, która przyhamowała pracę w urzędach.


Posłuchaj
06:44 Jedynka- 23-02-2021-cztery-pory-roku-uzytkowanie-wieczyste.mp3 Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność (Cztery pory roku/Jedynka)

 


mieszkania bloki osiedle 1200.jpg
Ministerstwo Rozwoju: zaświadczenie o przekształceniu użytkowania wieczystego ważne bez względu na datę

Mecenas Katarzyna Ludwig przyznaje, że ma sygnały z różnych miejsc w Polsce, że decyzje są wydawane z dużymi opóźnieniami i czeka się długo na zaświadczenia o przyznanej bonifikacie. - Mówię klientom, że jeżeli to urząd się opóźnia, to nie możemy z tego tytułu ponosić konsekwencji - podkreśla.

Gorzej jest w przypadku, kiedy urząd wydał wszystko w terminie, a to obywatel nie zachował dwumiesięcznego okresu, jaki miał na przesłanie informacji o zamiarze skorzystania z bonifikaty. Jakimś wytłumaczeniem może być choroba lub kwarantanna.

Mecenas zwraca uwagę, że ważna jest data wydania zaświadczenia o przekształceniu użytkowania we własność. Ta data to 30 listopada 2019, gdyż wtedy zmieniły się przepisy. Po tej dacie przepisy dawały dwa miesiące na zgłoszenie zamiaru skorzystania z bonifikaty.

Wielu użytkowników zapomina o złożeniu w sądzie prowadzącym księgi wieczyste wniosku o wykreślenie roszczenia o opłatę zapisanego w księdze wieczystej. - To nie znika automatycznie, podobnie jak fakt spłaty kredytu mieszkaniowego nie powoduje usunięcia zapisu z księgi - wyjaśnia gość Programu 1 Polskiego Radia. Trzeba złożyć wniosek. Uprzedza, że trwa to długo i np. w Warszawie czeka się ok. pół roku. To ważna informacja dla tych, którzy planowali szybką sprzedaż nieruchomości.


. .

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: mec. Katarzyna Ludwig

Data emisji: 23.02.2021 

Godzina emisji: 11.21

ag


Czytaj także

Rekordowa bonifikata przekształceniowa w Łomży

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2019 18:40
Bonifikata przy przekształcaniu wieczystego użytkowania gruntu we własność na działkach miasta i Skarbu Państwa w Łomży wyniesie 99,9 proc. Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski podpisał zarządzenie zrównujące tę bonifikatę na obu rodzajach gruntów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawa: bonifikata od opłat przekształceniowych z przedłużonym terminem

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2020 07:37
Stołeczni radni przyjęli uchwałę pozwalającą na udzielenie bonifikaty od opłat przekształceniowych za 2019 i 2020 r. Celem uchwały jest zapobieżenie pogorszeniu sytuacji osób, które nie zgłosiły zamiaru wniesienia opłaty jednorazowej w terminie – podano w uzasadnieniu uchwały.
rozwiń zwiń