COVID-19. Do kiedy szczepienia seniorów 70 plus?

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2021 12:17
22 stycznia rozpoczął się etap rejestracji na szczepienia dla seniorów powyżej 70. roku życia. Ze względu na ograniczoną dostępność szczepionki, nie wszyscy zainteresowani zostają umówieni w procesie rejestracji na konkretne terminy. Kiedy zatem zostaną zaszczepieni?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/David Pereiras

czytaj więcej
szczepionka korona 1200.jpg
Szczepionka przeciwko COVID-19 a inne szczepionki. Co trzeba wiedzieć?

- Jeżeli seniorom w wieku 70+ nie uda się zaszczepić do końca marca, to do końca maja na pewno się uda - mówi w poradniku "Koronawirus - co musisz wiedzieć" w Programie 1 Polskiego Radia dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych. - Wiele przychodni będzie jeszcze szczepiło osoby 70+ - dodaje.

Posłuchaj
02:45 _PR1_AAC 2021_02_25-10-22-56.mp3 Szczepienia seniorów 70+ (Cztery pory roku/Jedynka)

- Proponowałbym złożyć takie zapotrzebowanie także w innych przychodniach albo zadzwonić na infolinię 989 lub też spróbować zapisać się poprzez internetowe konto pacjenta. Polecaną metodą jest jednak poszukanie w swojej okolicy przychodni, która ma jeszcze rezerwy i może zapisać na listę rezerwową. Zdarza się, że czerpiemy z listy rezerwowej, a wówczas szczepienie będzie wcześniej niż w maju czy kwietniu - wyjaśnia lekarz

- Wszystko zależy przede wszystkim od liczby szczepionek, których liczba może się znacznie zwiększyć. Po drugie, będą jeszcze szpitale węzłowe, które będą szczepiły dużo większą liczbę pacjentów niż małe przychodnie - zaznacza. 

Czytaj też:

Na rynku unijnym dopuszczone są trzy szczepionki. Dwa preparaty opierają się na technologii mRNA – firm Pfizer i BioNTech (o nazwie Comirnaty) i firmy Moderna. Mają one zbliżoną skuteczność sięgającą 95 proc. Comirnaty musi być przechowywana i transportowana w temperaturze minus 70 stopni Celsjusza, substancja Moderny – minus 25-15 stopni. Po wyjęciu z zamrażarki można je przechowywać przez miesiąc (Moderna) lub pięć dni (Comirnaty) w temperaturze plus 2-8 stopni.
Trzeci preparat produkuje AstraZeneca. Jest to szczepionka wektorowa. Dopuszczono ją na rynek UE pod koniec stycznia. Nieotwarta fiolka może być przechowywana przez 6 miesięcy w temperaturze 2-8 stopni Celsjusza

  czytaj więcej
  shutterstock_koronawirus szczepionka 1200.jpg
  Fałszywe szczepionki przeciw COVID-19. Jak nie dać się oszukać?
  czytaj więcej
  koronawirus free 1200.jpg
  Kalkulator ryzyka zakażenia koronawirusem. Jak to działa?

  Informacja o przebytym szczepieniu będzie wprowadzana do e-Kart Szczepień w systemie P1. Pacjent otrzyma też zaświadczenie o szczepieniu umożliwiające korzystanie z ułatwień. Przyjęcie szczepionki będzie także potwierdzone przez specjalny system, który umożliwi weryfikację zaszczepienia (m.in. kod QR, który pozwoli szybko potwierdzić odbyte szczepienie).

  Czytaj też:

  Na portalu PolskieRadio24.pl można znaleźć poradnik związany z powszechną akcją szczepień. Pod adresem szczepimysie.polskieradio24.pl umieszczono wszystkie najważniejsze i bieżące informacje dotyczące rejestracji na szczepienia, procedur, terminów, adresów i numerów infolinii.

  .***

  Tytuł audycji: Cztery pory roku 

  Prowadzi: Sława Bieńczycka

  Data emisji: 25.02.2021

  Godzina emisji: 10.20

  Jedynka/IAR/PAP/kh

  Czytaj także

  Przyjmowane leki a szczepienie przeciwko koronawirusowi: metotreksat

  Ostatnia aktualizacja: 29.01.2021 11:00
  Słuchaczka Programu 1 Polskiego Radia zastanawia się, czy jeśli stosuje lek o nazwie metotreksat, może bezpiecznie zaszczepić się przeciwko COVID-19. Jak zaznacza, lekarz prowadzący jej pozostawił tę decyzję. 
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  COVID-19. Jak zgłosić chęć szczepienia, jeśli nie mamy dostępu do internetu?

  Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 11:45
  Każda osoba - bez względu na wiek - ma możliwość zgłoszenia się do szczepienia. Po wypełnieniu specjalnego formularza osoby te dostaną e-mail z informacją o wystawieniu e-skierowania na szczepienie, gdy ruszy rejestracja dla grupy wiekowej lub zawodowej odpowiedniej dla tej osoby. Wówczas taki pacjent będzie mógł zarejestrować się na konkretny termin. Co w sytuacji, kiedy nie mamy dostępu do internetu i nie możemy wypełnić formularza? 
  rozwiń zwiń