COVID-19. Z czego składa się szczepionka?

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2021 12:17
Najważniejszym składnikiem każdej szczepionki są antygeny (określane również substancją czynną), które pobudzają układ odpornościowy do wytwarzania przeciwciał oraz innych jego elementów, które uczestniczą w zwalczaniu choroby. Antygenami są całe wirusy, bakterie lub ich produkty (toksyny, polisacharydy, białka).
Amerykanom nie będą podawane trzecie dawki szczepionki na COVID-19 - oświadczyło amerykańskie ministerstwo zdrowia
Amerykanom nie będą podawane trzecie dawki szczepionki na COVID-19 - oświadczyło amerykańskie ministerstwo zdrowiaFoto: Shutterstock

- Dawki, jakie podaje się w szczepionkach, są bardzo małe. W jednej dawce szczepionki Comirnaty jest zawarte 30 mikrogramów mRNA, a z 30 gramów można wytworzyć milion dawek - mówi dr hab. n. med. Ernest Kuchar, kierownik Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. - Tę ilość substancji czynnych produkuje się w warunkach laboratoryjnych. Z 30 gramów można zrobić milion dawek, a z 30 kilogramów nawet miliard -dodaje. 

Posłuchaj
02:47 Jedynka/4PR/poradnik koronawirus 26.02.mp3 Poradnik: Koronawirus - co musisz wiedzieć? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

czytaj więcej

szczepionka korona 1200.jpg
Szczepionka przeciwko COVID-19 a inne szczepionki. Co trzeba wiedzieć?

Szczepienia w Polsce 

W Polsce wykonano dotąd prawie 3,2 mln szczepień przeciw COVID-19. Drugą dawką zaszczepiono ponad 1,1 mln osób. Zgłoszono prawie 3,3 tys. niepożądanych odczynów, a zutylizowano 4,8 tys. dawek.
Rząd przekazał w piątek, że w Polsce wykonano dotąd 3 163 856 szczepień, w tym 2 042 806 pierwszą dawką i 1 121 050 drugą.

Po szczepieniach zgłoszono 3 263 niepożądane odczyny poszczepienne, w większości objawiających się zaczerwienieniem i krótkotrwałym bólem w miejscu wkłucia.

Do Polski, od końca grudnia trafiło już 3 853 310 dawek szczepionek, a do punktów szczepień przekazano ich 3 505 500. Zutylizowano 4 836 dawki. Najwięcej, bo 24 123 szczepienia, wykonano w województwie mazowieckim, a najmniej, 3 734, w województwie lubuskim.

Czytaj też:

Na rynku unijnym dopuszczone są trzy szczepionki. Dwa preparaty opierają się na technologii mRNA – firm Pfizer i BioNTech (o nazwie Comirnaty) i firmy Moderna. Mają one zbliżoną skuteczność sięgającą 95 proc. Comirnaty musi być przechowywana i transportowana w temperaturze minus 70 stopni Celsjusza, substancja Moderny – minus 25-15 stopni. Po wyjęciu z zamrażarki można je przechowywać przez miesiąc (Moderna) lub pięć dni (Comirnaty) w temperaturze plus 2-8 stopni.
Trzeci preparat produkuje AstraZeneca. Jest to szczepionka wektorowa. Dopuszczono ją na rynek UE pod koniec stycznia. Nieotwarta fiolka może być przechowywana przez 6 miesięcy w temperaturze 2-8 stopni Celsjusza.

  czytaj więcej
  shutterstock_koronawirus szczepionka 1200.jpg
  Fałszywe szczepionki przeciw COVID-19. Jak nie dać się oszukać?

  Aktualne obostrzenia

  Od 27 lutego wprowadzony będzie obowiązek zakrywania ust i nosa wyłącznie przy użyciu maseczki. Nie będzie można stosować szalików, kominów, chust, bandan i przyłbic. Województwo warmińsko-mazurskie wraca do nauczania zdalnego w klasach 1-3, zamknięte będą tam hotele, galerie handlowe, kina teatry, muzea, galerie. Zamknięte będą również baseny i korty tenisowe. Na Mazurach jest obecnie najpoważniejsza sytuacja.


  W związku z trudną sytuacją epidemiczną u naszych południowych sąsiadów od soboty wprowadzona zostanie kwarantanna po przyjeździe z Czech i Słowacji - z wyłączeniem osób zaszczepionych dwoma dawkami szczepionki.

  ***

  Informacja o przebytym szczepieniu będzie wprowadzana do e-Kart Szczepień w systemie P1. Pacjent otrzyma też zaświadczenie o szczepieniu umożliwiające korzystanie z ułatwień. Przyjęcie szczepionki będzie także potwierdzone przez specjalny system, który umożliwi weryfikację zaszczepienia (m.in. kod QR, który pozwoli szybko potwierdzić odbyte szczepienie).

  Czytaj też:

  Na portalu PolskieRadio24.pl można znaleźć poradnik związany z powszechną akcją szczepień. Pod adresem szczepimysie.polskieradio24.pl umieszczono wszystkie najważniejsze i bieżące informacje dotyczące rejestracji na szczepienia, procedur, terminów, adresów i numerów infolinii.

  .***

  Tytuł audycji: Cztery pory roku 

  Materiał: Małgorzata Abgarowicz

  Data emisji: 26.02.2021

  Godzina emisji: 10.21

  IAR/PAP/ans

  Czytaj także

  Przyjmowane leki a szczepienie przeciwko koronawirusowi: metotreksat

  Ostatnia aktualizacja: 29.01.2021 11:00
  Słuchaczka Programu 1 Polskiego Radia zastanawia się, czy jeśli stosuje lek o nazwie metotreksat, może bezpiecznie zaszczepić się przeciwko COVID-19. Jak zaznacza, lekarz prowadzący jej pozostawił tę decyzję. 
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  COVID-19. Czy osoby z zaburzeniami krzepnięcia krwi mogą się zaszczepić?

  Ostatnia aktualizacja: 24.02.2021 13:00
  Od końca grudnia ubiegłego roku trwają w Polsce szczepienia przeciwko COVID-19. Słuchaczka radiowej Jedynki martwi się, czy jeśli przyjmuje leki na rozrzedzenie krwi może bezpiecznie się zaszczepić.
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  COVID-19. Do kiedy szczepienia seniorów 70 plus?

  Ostatnia aktualizacja: 25.02.2021 12:17
  22 stycznia rozpoczął się etap rejestracji na szczepienia dla seniorów powyżej 70. roku życia. Ze względu na ograniczoną dostępność szczepionki, nie wszyscy zainteresowani zostają umówieni w procesie rejestracji na konkretne terminy. Kiedy zatem zostaną zaszczepieni?
  rozwiń zwiń