Dlaczego kolekcjonujemy maskotki i pluszaki?

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2021 13:30
Jest właścicielem prawdopodobnie największej kolekcji pluszowych misiów w Polsce. - Mogę powiedzieć, że na dziś mam ich około 10 tysięcy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Bruno Zielonka. Skąd wzięła się jego miłość do pluszaków? A jak krok po kroku wygląda sam proces tworzenia maskotki?

shutterstock_akwarium rybki 1200.jpg
Chcesz hodować rybki akwariowe? To rady dla ciebie
Posłuchaj
09:40 Jedynka/Cztery pory roku - 1.03.2021 maskotki Bruno Zielonka zdradza, że najmniejszy miś w jego kolekcji liczy sobie tylko 2 milimetry, natomiast największy aż 10 metrów (Jedynka/Cztery pory roku)

Bruno Zielonka znany jest w naszym kraju jako właściciel największej kolekcji maskotek, a właściwie pluszowych misiów. Jak sam przyznaje, kiedyś próbował policzyć ich dokładną liczbę, ale każdego roku do jego kolekcji przybywają kolejne maskotki. Na dziś, jak sam mówi, ma około 10 tysięcy pluszaków.

Gość Jedynki przyznaje, że gdyby mama nie czytała mu na dobranoc "Kubusia Puchatka", kolekcji misiów mogłoby nie być. - Być może tak, ale w telewizji bardzo zaciekawił mnie "Miś Uszatek" (…). Misie są też przewodnią rzeczą ze względu na moje imię Bruno, czyli brunatny niedźwiedź. Poniekąd to narzuciło kolekcjonowanie misiów - twierdzi Bruno Zielonka.

Bruno Zielonka zdradza, że najmniejszy miś w jego kolekcji liczy sobie tylko 2 milimetry, natomiast największy aż 10 metrów. Ulubionym jest jednak ten, którego dostał od prababci. - Otrzymałem go w 1966 roku. Powiedziała mi, że mam o niego dbać jak o samego siebie. Ma już 120 lat - dodaje.

Jak robi się maskotki?

Żeby jednak móc kolekcjonować maskotki, ktoś inny musi je uszyć. Jak wygląda zatem proces tworzenia pluszaków?

- Zaczyna się od zrobienia szablonu, więc wycina się pilśni. Szablony idą na nóż krojczy - opowiada Dorota Przybysz, która od wielu lat zajmowała się produkcją maskotek, m.in. dla "Lata z Radiem". - Z noża krojczego w iluś tam warstwach materiału ułożonego wycina się maskotkę. Później maskotka idzie na maszyny szyjące. W trakcie szycia wstawia się oczy, a ze strony lewej, czyli od wewnątrz przygrzewa się, żeby dziecko nie wyciągnęło tego oka - dodaje.

Następnie maskotka trafia do tzw. wypychu, który wykonywany jest przez specjalną maszynę zasilaną sprężarką. Na sam koniec panie ręcznie zaszywają otwór, przez który zabawka była wypychana i modelują maskotkę: podciągają, haftują czy też ubierają.

Produkcja maskotek ma również wiele obwarowań. Jak przyznaje Dorota Przybysz, według norm unijnych wystające elementy nie mogą przekraczać 3 cm. Dużą uwagę przywiązuje się także do opakowań. - Folia, w która maskotka była pakowana, musiała mieć odpowiednią grubość. Z tego powodu, że dziecko może worek foliowy założyć sobie na głowę i dlatego musi być po prostu bezpieczny - słyszymy.

Maskotki "Lata z Radiem"

Swoich fanów mają również maskotki "Lata z Radiem". Roman Czejarek, dziennikarz radiowej Jedynki wspomina sytuację sprzed kilku lat. - Pamiętam pewną panią, która bardzo walczyła o maskotkę. Była na naszej scenie podczas jednego z wielu koncertów, ponieważ wygrała główną nagrodę, którą był super zestaw kina domowego. A ta pani mówi: "Czy ja mogłabym to zamienić? Chciałabym zamienić na maskotkę, bo wygrałam tylko kino domowe". Była gotowa oddać wielkie kino domowe za dziesiątki tysięcy złotych za maskotę wartą chyba kilkanaście złotych - opowiada.

Jak zapewnia Roman Czejarek, koniec końców słuchaczka otrzymała kino domowe i maskotkę.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadził: Daniel Wydrych

Reporter: Patryk Bedliński

Data emisji: 1.03.2021

Godzina emisji: 9.00-10.00

DS

Czytaj także

Cukier - podstępny wróg zdrowej diety. Czym możemy go zastąpić?

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2021 13:05
Czy cukier powinniśmy całkowicie wykluczyć z diety? Czy można w domu zrobić wypieki bezcukrowe? Jak słodycze pod każdą postacią wpływają na metabolizm u dzieci? O cukrze i jego wpływie na zdrowie i na zachowanie dzieci opowiedziała w "Czterech porach roku" dietetyk kliniczna Olimpia Przyjemska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Napoje energetyczne. Dlaczego szkodzą zdrowiu?

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2021 13:00
Drgawki, stany lękowe czy przyspieszone bicie serca to tylko niektóre skutki uboczne picia napojów energetycznych. Jak jeszcze wpływają na nasz organizm? 
rozwiń zwiń