Szczepienia przeciw COVID-19 dla osób przewlekle chorych

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2021 15:02
15 marca ruszą szczepienia przeciw COVID-19 dla osób przewlekle chorych. - Są osoby z grupy 1B, m.in. osoby z ciężkim przebiegiem COVID-19, osoby dializowane, osoby z chorobą nowotworową czy po przeszczepie komórek, tkanek i narządów - mówił Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.   
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/BaLL LunLa

Osoby chore przewlekle w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia, wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia mogą zaszczepić się w etapie II.

szczepionka korona 1200.jpg

Szczepionka przeciwko COVID-19 a inne szczepionki. Co trzeba wiedzieć?

Rejestracja dla osób 60-69 lat 

"W najbliższych dniach otworzymy rejestrację dla osób, które mają 60-69 lat. One będą w pierwszej kolejności szczepione" – odpowiedział szef resortu zdrowia zapytany w poniedziałek na konferencji, kiedy rozpoczną się szczepienia seniorów w wieku 60-69 lat.
Wyjaśnił, że jeszcze nie ustalono dokładnie, kiedy rozpocznie się ten proces. "Myślimy, że to będzie na przełomie tego i przyszłego tygodnia, tak, żeby w tym terminie, który był przewidziany dla służb mundurowych, już rozpocząć również szczepienia seniorów, zaczynając od grupy 69". 


Posłuchaj
02:54 Jedynka/4PR poradnik koronawirus.mp3 Poradnik: "Koronawirus: co musisz wiedzieć" (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Czytaj też:

Na rynku unijnym dopuszczone są trzy szczepionki. Dwa preparaty opierają się na technologii mRNA – firm Pfizer i BioNTech (o nazwie Comirnaty) i firmy Moderna. Mają one zbliżoną skuteczność sięgającą 95 proc. Comirnaty musi być przechowywana i transportowana w temperaturze minus 70 stopni Celsjusza, substancja Moderny – minus 15-25 stopni. Po wyjęciu z zamrażarki można je przechowywać przez miesiąc (Moderna) lub pięć dni (Comirnaty) w temperaturze plus 2-8 stopni.
Trzeci preparat produkuje AstraZeneca. Jest to szczepionka wektorowa. Dopuszczono ją na rynek UE pod koniec stycznia. Nieotwarta fiolka może być przechowywana przez 6 miesięcy w temperaturze 2-8 stopni Celsjusza.

  czytaj więcej
  shutterstock_koronawirus szczepionka 1200.jpg
  Fałszywe szczepionki przeciw COVID-19. Jak nie dać się oszukać?

  Aktualne obostrzenia

  Od 27 lutego wprowadzony będzie obowiązek zakrywania ust i nosa wyłącznie przy użyciu maseczki. Nie będzie można stosować szalików, kominów, chust, bandan i przyłbic. Województwo warmińsko-mazurskie wraca do nauczania zdalnego w klasach 1-3, zamknięte będą tam hotele, galerie handlowe, kina, teatry, muzea i galerie. Zamknięte będą również baseny i korty tenisowe.


  W związku z trudną sytuacją epidemiczną u naszych południowych sąsiadów od soboty wprowadzona zostanie kwarantanna po przyjeździe z Czech i Słowacji - z wyłączeniem osób zaszczepionych dwoma dawkami szczepionki.

  ***

  Informacja o przebytym szczepieniu będzie wprowadzana do e-Kart Szczepień w systemie P1. Pacjent otrzyma też zaświadczenie o szczepieniu umożliwiające korzystanie z ułatwień. Przyjęcie szczepionki będzie także potwierdzone przez specjalny system, który umożliwi weryfikację zaszczepienia (m.in. kod QR, który pozwoli szybko potwierdzić odbyte szczepienie).

  Czytaj też:

  Na portalu PolskieRadio24.pl można znaleźć poradnik związany z powszechną akcją szczepień. Pod adresem szczepimysie.polskieradio24.pl umieszczono wszystkie najważniejsze i bieżące informacje dotyczące rejestracji na szczepienia, procedur, terminów, adresów i numerów infolinii.

  .***

  Tytuł audycji: Cztery pory roku 

  Materiał: Małgorzata Abgarowicz

  Data emisji: 1.03.2021

  Godzina emisji: 10.21

  IAR/PAP/ans

  Czytaj także

  COVID-19. Jak zgłosić chęć szczepienia, jeśli nie mamy dostępu do internetu?

  Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 11:45
  Każda osoba - bez względu na wiek - ma możliwość zgłoszenia się do szczepienia. Po wypełnieniu specjalnego formularza osoby te dostaną e-mail z informacją o wystawieniu e-skierowania na szczepienie, gdy ruszy rejestracja dla grupy wiekowej lub zawodowej odpowiedniej dla tej osoby. Wówczas taki pacjent będzie mógł zarejestrować się na konkretny termin. Co w sytuacji, kiedy nie mamy dostępu do internetu i nie możemy wypełnić formularza? 
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  COVID-19. Czy osoby z zaburzeniami krzepnięcia krwi mogą się zaszczepić?

  Ostatnia aktualizacja: 24.02.2021 13:00
  Od końca grudnia ubiegłego roku trwają w Polsce szczepienia przeciwko COVID-19. Słuchaczka radiowej Jedynki martwi się, czy jeśli przyjmuje leki na rozrzedzenie krwi może bezpiecznie się zaszczepić.
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  COVID-19. Do kiedy szczepienia seniorów 70 plus?

  Ostatnia aktualizacja: 25.02.2021 12:17
  22 stycznia rozpoczął się etap rejestracji na szczepienia dla seniorów powyżej 70. roku życia. Ze względu na ograniczoną dostępność szczepionki, nie wszyscy zainteresowani zostają umówieni w procesie rejestracji na konkretne terminy. Kiedy zatem zostaną zaszczepieni?
  rozwiń zwiń