Czy łatwo jest być pisarzem i skąd czerpać inspiracje?

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2021 12:00
W Międzynarodowym Dniu Pisarza porozmawialiśmy o pisarskiej kuchni. Jak wygląda proces twórczy, jakie są inspiracje, czy często czerpie się z własnych doświadczeń, życia, kopiuje charaktery postaci? Co jest miarą sukcesu pisarza? Liczba sprzedanych egzemplarzy czy miłość czytelników?
Marta Guzowska
Marta Guzowska Foto: forumgwiazd.com.pl / Forum

regula-nr-1-b-iext508660731200.jpg
Marta Guzowska: podoba mi się, że w książce mogę być kimś innym

Jak mówi pisarka, autorka popularnych i nagradzanych kryminałów, Marta Guzowska, natchnienie u pisarza jest czymś wyjątkowo rzadkim i na jego podstawie nie da się stworzyć opowiadania czy powieści. - Trzeba codziennie siadać do pisania, najlepiej o tej samej porze - mówi. - Ja mam taki system, jedyny, który się sprawdza, żeby założyć sobie określoną ilość znaków dziennie i siedzieć, dopóki się ich nie napisze - dodaje. 


Posłuchaj
07:04 Jedynka/4PR pisarz 3.03.3021.mp3 Czy łatwo jest być pisarzem? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Inspiracje - skąd czerpać?

Gość audycji przyznaje, że pisząc swoje powieści, często czerpie inspiracje z życia. To są nie tylko osoby, ale również sytuacje. - Zdarza się, że punktem wyjścia dla moich bohaterów są osoby w moim otoczeniu, ale to zawsze mi się rozjeżdża - stwierdza pisarka. - Zaczynam mieć w głowie jakiegoś swojego znajomego, który byłby świetną postacią w książce, tylko on w tej książce zmienia swoje cechy charakteru i w rezultacie z moim znajomym łączy go np. tylko wygląd zewnętrzny lub jakaś jedna cecha - wyjaśnia Marta Guzowska. 

Rozmówczyni Agnieszki Kunikowskiej zdradza, że wiele osób opowiada jej ciekawe historie, które mogą się przydać do kolejnych powieści. - Mam całą masę niewykorzystanych historii. Niektóre są piękniejsze od tych, które ja bym wymyśliła, bo napisało je życie - opowiada. 

Miara sukcesu pisarza

Co jest miarą sukcesu pisarza? Liczba sprzedanych egzemplarzy czy miłość czytelników? - Nie można udawać, że pisarze chcą sprzedać jak najwięcej swoich książek, ale wszyscy chcą czytelników zaangażowanych, takich, którzy będą dzwonić, pisać, dyskutować i chodzić na spotkania autorskie - mówi Marta Guzowska. - Każdy z nas - pisarzy żyje dla takich czytelników. Dla mnie największą karą w czasie pandemii jest brak spotkań autorskich - zdradza. 

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Agnieszka Kunikowska

Gość: Marta Guzowska (pisarka, archeolog)

Data emisji: 3.03.2021 r. 

Godzina emisji: 9.24

ans

Czytaj także

Eksplodujące wiersze. Julian Przyboś, wojna i poezja

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 05:49
120 lat temu urodził się Julian Przyboś, awangardowy poeta, eseista, teoretyk literatury, a także członek Polskiej Organizacji Wojskowej, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Świrszczyńska. "Pisać z miłości do człowieka"

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2021 05:47
– Chciałabym napisać taki wiersz, żeby człowiek, który w życiu nie dał sobie moralnie rady, mógł po niego sięgnąć, i ten wiersz by mu pomógł – wyznała Anna Świrszczyńska w Polskim Radiu w 1977 roku.
rozwiń zwiń