Synowa i teściowa. Gdzie tkwi sekret dobrych relacji?

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 14:05
5 marca to kolejna, wyjątkowa okazja do docenienia pań. W tym dniu obchodzimy Dzień Teściowej. W "Czterech porach roku" opowiadaliśmy o tym, jak być synową i jak być teściową. Gdzie tkwi sekret dobrych relacji? 
zdj.ilustracyjne
zdj.ilustracyjne Foto: Shutterstock/wavebreakmedia

Od niepamiętnych czasów teściowe były głównymi bohaterkami niewybrednych żartów - stereotypowo przedstawiających je jako wyjątkowo irytujące osoby, które "wtrącają się" w nieswoje sprawy i nieustannie próbują kontrolować swoje dorosłe już dzieci. - Ogólnie uważam, że nieelegancko jest ingerować w cudze życie, każdy niech żyje po swojemu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia aktorka Anna Korcz, która prywatnie również jest teściową. 

Posłuchaj
07:54 Jedynka/4PR Teściowa 5.03.2021.mp3 Synowa i teściowa. Gdzie tkwi sekret dobrych relacji? (Cztery pory roku/Jedynka)

  

Lęk przed teściową

Penterafobia oznacza silny lęk przed teściową. Samo słowo pochodzi z połączenia greckich słów: "penthera", oznaczające teściową i "fobos", czyli nienawiść bądź strach. Jest to specyficzna fobia, która różni się od dyskomfortu, ponieważ może poważnie wpłynąć na zdrowie psychiczne i somatyczne. 

Warto zauważyć, że socjologia odgrywa w tym przypadku ważną rolę. W różnych epokach teściowe były klasyfikowane jako ciężkie, zazdrosne, kontrolujące lub konkurujące. Prawda czy nie - ma to ogromny wpływ na nasze obecne odczucia.

Kiedy synowa chce przejąć kontrolę

Starcia pomiędzy synową a teściową w społeczeństwie jest częstą sytuacją. Co w sytuacji, kiedy synowa chce przejąć dowodzenie? - Duże znaczenie ma kultura osobista - podkreśla Anna Korcz. - Jeżeli jesteśmy dobrze wychowani, mamy w sobie dużo empatii, szacunku dla świata i ludzi, to i dla teściowej, czy odwrotnie, teściowe dla synowych i zięciów również będą mieli dużo szacunku, poświęcali im swoją uwagę i obdarowywali miłością - dodaje gość audycji. 

***

W Polsce Dzień Teściowej zaczęto obchodzić pod koniec lat 80. XX wieku. Dopiero w ostatnich latach zyskał nieco więcej zwolenników, głównie za sprawą internetu. Dla niektórych jest doskonałą okazją, by docenić matkę męża lub żony i spojrzeć życzliwym okiem na osobę, która bądź co bądź wydała na świat ich życiowego partnera. To również być może jedyny dzień, kiedy teściowa uśmiechnie się, słysząc kolejny żart o sobie - oczywiście opowiedziany dopiero po złożeniu jej życzeń.

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Joanna Racewicz

Gość: Anna Korcz (aktorka)

Data emisji: 5.03.2021 r. 

Godzina emisji: 9.21

ans

Czytaj także

Od pierwszego zęba, czyli dbamy o higienę małego dziecka

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 23:55
W 'Strefie rodzica" rozmowa o profilaktyce, czyli jak dbać o higienę jamy ustnej dziecka od pierwszych miesięcy, jak myć ząbki dziecka, ale i wyrobić w dziecku nawyk ich samodzielnego mycia, oraz jak dbać o jamę usta kiedy zęby mleczne zaczynają wypadać.
rozwiń zwiń