Choroby alergiczne. Jak bezpieczne zaszczepić się przeciw COVID-19?

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 11:44
- Kilka lat temu użądliła mnie pszczoła. Dostałam takiego uczulenia, że coś aż mi w gardle rosło. W szpitalu na izbie przyjęć byłam przez sześć godzin i dostawałam tam leki - mówi słuchaczka Programu 1 Polskiego Radia. Czy w przypadku chorób alergicznych można zaszczepić się przeciwko COVID-19?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Yurii_Yarema/shutterstock

rak nowotwór dziewczyna kobieta pacjent 1200.jpg
Szczepienie przeciw COVID-19 u osób z nowotworem złośliwym
Posłuchaj
03:06 Jedynka/Cztery pory roku - 10.03.2021 koronawirus Podczas szczepienia personel medyczny jest zobowiązany do przestrzegania ścisłych rygorów monitorowania i obserwacji pacjenta (Jedynka/Cztery pory roku)

- To nie jest przeciwwskazaniem - odpowiada krótko dr Marzena Kuliś, specjalistka chorób zakaźnych.

Ekspert Jedynki zwraca uwagę, że szczepionka Moderny została "skonstruowana z myślą także o pacjentach, którzy mają problemy z autoagresją". Dlatego też u osób z wywiadem chorób alergicznych zaleca się użycie tej szczepionki.

- Niestety nie zawsze jest ona dostępna. W takich sytuacjach, kiedy nie mamy jej do dyspozycji, zalecamy przede wszystkim ocenę stanu klinicznego, zaawansowania czy obecności jakichś stanów, które niepokoiłyby nas. Zalecamy również zabezpieczenie pacjenta na przykład przez założenie wenflonu, a czasami zastanowienie się, należałoby jednak w tym przypadku porozmawiać z alergologiem, czy przed szczepieniem wskazane jest podanie leków, które miałyby na celu wcześniejsze trochę wytłumienie reakcji zapalnej. Chociaż nie zawsze byłoby to korzystne, bo chcemy właśnie tę reakcję wykonać - twierdzi dr Marzena Kuliś.

Ważna jest obserwacja pacjenta

Dr Marzena Kuliś zaznacza, że podczas szczepienia personel medyczny jest zobowiązany do przestrzegania ścisłych rygorów monitorowania i obserwacji pacjenta. - W omawianym przypadku obserwacja, wraz z nadzorem stanu klinicznego, powinna być trochę dłuższa niż u zwykłego pacjenta. Po szczepieniu każdy pacjent powinien zostać przez pół godziny w obszarze, gdzie było wykonywane szczepienie, aby być nadzorowanym przez pracownika medycznego. Z kolei osoba uczulona powinna pozostać na tej obserwacji czasami jeszcze trochę dłużej - słyszymy.

Nasz gość dodaje także, że w przypadku pacjentów z uczuleniami, ważny jest dostęp do leków.

Chemioterapia?

Słuchaczka radiowej Jedynki dodała również, że dwa lata temu przechodziła chemioterapię. Czy w związku z tym może mieć jakieś obawy co do szczepienia?

- Zakładam, że pacjent był pod opieką onkologów i wszedł w okres tzw. remisji, czyli wyciszenia procesu nowotworowego. Z racji zagrożenia wirusem, który może wpływać na sprawy nowotworowe, powinien być zaszczepiony - odpowiada dr Marzena Kuliś.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadziła: Agnieszka Kunikowska

Gość: dr Marzena Kuliś (specjalistka chorób zakaźnych)

Data emisji: 10.03.2021

Godzina emisji: 10.20

DS

Czytaj także

Koronawirus w Polsce. Jakie maseczki powinniśmy nosić?

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2021 14:51
Od 27 lutego wprowadzony został obowiązek zakrywania ust i nosa wyłącznie przy użyciu maseczki. Jakiego rodzaju maseczkę wybrać? Co dają maski z nanosrebrem? Która najlepiej chroni przed zakażeniem? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ozdrowieńcy a szczepienia. Czy i kiedy szczepić się przeciwko COVID-19?

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2021 12:00
Część osób zastanawia się, czy powinna zaszczepić się przeciwko COVID-19, skoro przeszła tę chorobę i nabyła przeciwko niej odporność w postaci przeciwciał. Inni z kolei zastanawiają się, jak szybko - po przechorowaniu COVID-19 - mogą się zaszczepić. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy strach przed koronawirusem wpłynął na wizyty u dentystów?

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 13:15
- Nasza branża, obok higienistek i kosmetyczek, jest jedną z najbardziej narażonych na zakażenie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dentystka Emma Kiworkowa. Jest to spowodowane bardzo bliskim kontaktem z pacjentami. Jak zatem w dobie pandemii wygląda wizyta u stomatologa?
rozwiń zwiń