Trudny czas dla naszych dłoni. Jak dbać o przesuszoną skórę?

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2021 12:24
Od ponad roku pandemia koronawirusa uprzykrza nam życie. Częste mycie i dezynfekcja rąk to jeden z najskuteczniejszych środków zapobiegających rozprzestrzenianiu się wirusa. Niestety, każda z tych czynności może źle wpłynąć na kondycję skóry na naszych dłoniach. Co robić, żeby nie była sucha i podrażniona? 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Antonio Guillem

czytaj więcej
papierosy free 1200.jpg
Jak rzucić palenie, żeby nie przytyć? Podpowiada ekspert

- Przede wszystkim chcę podkreślić, że dezynfekcja jest zamiast mycia rąk. Nie myjemy rąk a potem dezynfekujemy. Dezynfekujemy je wtedy, kiedy nie mamy możliwości umycia rąk wodą z mydłem - mówi w "Czterech porach roku" w Programie 1 Polskiego Radia kosmetolog Joanna Chatizow.

Posłuchaj
07:10 PR1_mp3 2021_03_11-11-20-33.mp3 Jak dbać o dłonie? (Cztery pory roku/Jedynka)

Rozmówczyni Sławy Bieńczyckiej radzi, by raczej używać mydła w płynie lub w piance, bo ma ono mniej detergentów. - Oczywiście lepiej umyć mydłem w kostce niż nie umyć wcale, ale jeśli mamy wybór sięgajmy po jak najłagodniejsze preparaty myjące - wyjaśnia i dodaje, żeby zdezynfekowanych rąk nie smarować kremem, bo mija się to z celem. 

- Namawiam także, żeby stosować jednorazowe rękawiczki foliowe zamiast płynów dezynfekujących, jeśli mamy przesuszone dłonie - mówi Joanna Chatizow.

Kosmetolog podkreśla, że dobrze mieć w pogotowiu zarówno krem nawilżający, jak i natłuszczający i korzystać z nich zamiennie, a na noc zrobić sobie maseczkę z maści z witaminą A. - Raz w tygodniu można też zrobić peeling na dłonie. Najprostszy i najbardziej skuteczny to łyżeczka soli i troszkę oliwy - wyjaśnia. 

czytaj więcej
porządki 1200.jpg
Wiosenne porządki bez chemii? Poznaj sposoby "niezłej pani domu"

Dlaczego trzeba myć ręce?

Każde dotknięcie klamki, banknotu czy poręczy w autobusie sprawia, że na nasze ręce dostaje się od 100 do 10 tys. komórek drobnoustrojów. Mycie rąk to prosty i skuteczny sposób, by usunąć z ich powierzchni m.in. bakterie, wirusy czy grzyby odpowiadające za cały szereg groźnych chorób, jak choćby salmonellę czy grypę. Do chorób brudnych rąk zalicza się także biegunki, zatrucia pokarmowe i wirusowe zapalenie wątroby typu A.

. 

Jak myć ręce? Podstawowe zasady:

  • myj ręce ok. 30 sekund,
  • rozpocznij od zmoczenia rąk wodą,
  • nabierz tyle mydła, aby pokryły całą powierzchnię dłoni,
  • dokładnie rozprowadź mydło po powierzchni pocierając o siebie rozprostowane dłonie,
  • pamiętaj o dokładnym umyciu przestrzeni między palcami, grzbietów palców oraz okolic kciuków,
  • na koniec dokładnie opłucz ręce wodą i wytrzyj ręce do sucha jednorazowym ręcznikiem.
. .

Myjąc ręce w miejscu publicznym staraj się nie dotykać umytymi rękoma klamek, drzwi oraz innych elementów wyposażenia (można pomóc sobie ręcznikiem papierowym), na których mogą znajdować się liczne bakterie. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: Joanna Chatizow (kosmetolog)

Data emisji: 11.03.2021

Godzina emisji: 9.00-12.00

Jedynka/GIS/kh

Czytaj także

Kosmetolog: zima to bardzo niedobry czas dla naszej skóry

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 11:08
Teraz, w dobie pandemii koronawirusa, gdy nosimy maseczki, sytuacja jest jeszcze trudniejsza. - Pod maseczką zbiera się wilgoć. Ta wilgoć, wnikając do skóry, zamarza w niej. Jeżeli skóra jest wrażliwa, cienka, natychmiast dochodzi do odmrozin, rozszerzania naczyń - wyjaśniła kosmetolog Joanna Chatizow. Co w takim razie robić, by nie doszło do poważnych uszkodzeń skóry?
rozwiń zwiń