Antoni czy Hipolit? Czym się kierujemy wybierając imię dla dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2021 14:15
Zuzanna, Julia i Antoni to najpopularniejsze imiona nadawane dzieciom w 2020 r. - poinformował Wydział Promocji Polityki Cyfrowej KPRM. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Starocean

czytaj więcej
shutterstock_ojciec syn 1200.jpg
Czy współczesny ideał mężczyzny to dobry ojciec?

Wśród imion żeńskich najpopularniejsze były Zuzanna i Julia. Imiona te zostały nadane w ubiegłym roku po równo 7351 dziewczynkom. Na drugim miejscu wśród imion żeńskich uplasowała się Zofia - imię to nadano 7073 dziewczynkom. Jak podano w komunikacie, imię Zofia cieszyło się w 2020 r. większą niż rok wcześniej popularnością. Podium zamyka Hanna - imię to otrzymało 6658 dziewczynek. W 2019 r. natomiast miejsce Hanny zajmowała Maja.


Posłuchaj
03:36 PR1_mp3 2021_03_11-09-21-11.mp3 Najczęściej nadawane imiona w Polsce w 2020 roku (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Antoni zdecydowanie wygrał w kategorii imion męskich - w 2020 r. imię to nadano 8368 chłopcom. Co ciekawe, jak podaje wydział ds. cyfryzacji KPRM, imię to było również liderem popularności w latach poprzednich: 2019, 2018, 2017 i 2016. Na drugim miejscu znalazł się Jan - w 2020 r. nazwano tak 7658 chłopców, na trzecim zaś - Aleksander z wynikiem 7165 chłopców, którzy otrzymali to imię.

Wydział Promocji Polityki Cyfrowej poinformował również o najrzadszych imionach nadawanych dzieciom w ubiegłym roku. W przypadku dziewczynek były to: Ramona, Konsuela i Eulalia. W przypadku chłopców natomiast: Joszko, Zbyszko czy Hipolit.

Wydział Promocji Polityki Cyfrowej poinformował również o najrzadszych imionach nadawanych dzieciom w ubiegłym roku. W przypadku dziewczynek były to: Ramona, Konsuela i Eulalia. W przypadku chłopców natomiast: Joszko, Zbyszko czy Hipolit.

Czytaj też
wesele.jpg
Co z weselami w czasie pandemii? Zostaną odmrożone?

Od czego zależy moda na nadawane imiona?

- Zmiany w obrębie repertuaru najpopularniejszych imion obserwujemy co jedno pokolenie, czyli co 20-25 lat. Natomiast sile różnice występują co dwa pokolenia - mówi w "Czterech porach roku" Monika Kresa, językoznawca Uniwersytetu Warszawskiego.

Posłuchaj
07:19 PR1_mp3 2021_03_11-09-37-27.mp3 Rozmowa z Moniką Kresą o nadawanych dzieciom imionach (Cztery pory roku/Jedynka)

 

- Są jednak takie imiona, które trochę nam skaczą po tych listach frekwencyjnych, są albo bardzo wysoko albo bardzo nisko. Jest tak na przykład z imieniem Maria - wyjaśnia rozmówczyni Sławy Bieńczyckiej.

Genealogia i literatura

- Mamy także imiona, które dawniej były popularne, a teraz wracają dwiema drogami. Kojarzą nam się z naszymi praprababciami i prapradziadkami, bo coraz częstsze są teraz poszukiwania genealogiczne. Druga droga to literatura. Ktoś rozkochany w literaturze dawnej, może kierować się nią przy wyborze imiona - wyjaśnia językoznawca. 

Monika Kresa zaznacza, że jeżeli chodzi o motywację nadawania imion dzieciom to najpowszechniejszą jest motywacja estetyczna. Rodzice pytani, dlaczego takie a nie inne imię wybrali, odpowiadają bardzo często, że po prostu im się podoba. - A podobają nam się imiona, które kojarzą nam się z dobrze z innymi osobami albo takie imiona, które mają w swoim repertuarze tzw. głoski płynne, np. "m","l","n" - dodaje.

- Wraca także motywacja do nadawania imion po przodkach. Coraz częściej nadajemy imiona po dziadkach i pradziadkach - zwraca uwagę i dodaje,że czasami rodzice wybierając imię dla potomka kierują się uniwersalizmem, ponieważ zależy im, żeby w innych krajach wymawiało się je tak samo lub bardzo podobnie, jak w Polsce. 

***

Wybór imienia dla dziecka odbywa się w zgodzie z prawem, jeśli imię to nie jest dla niego ośmieszające. Imię powinno również wskazywać na płeć dziecka. W przypadku, kiedy wybrane przez rodziców imię nie spełnia tych wymagań, kierownik urzędu stanu cywilnego może odrzucić ich wybór.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: Monika Kresa (językoznawca Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 11.03.2021

Godzina emisji: 9.00-12.00

Jedynka/PAP/kh

Czytaj także

Czy warto nadać dziecku oryginalne imię?

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2018 16:20
Wybór imienia dla dziecka to trudna decyzja. Większość rodziców wybiera tradycyjne imiona, ale są też tacy, którzy wybierają nietypowe. 
rozwiń zwiń