Miliony warszawskich drzew na jednej mapie. Czy mamy zieloną stolicę?

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 09:36
Warszawa to pierwsze miasto w Polsce, które podjęło się stworzenia mapy, na którą są naniesione miejsca, gdzie rosną drzewa. Dzięki mapie władze miasta będą w stanie lepiej zarządzać miejską zielenią i określić, w których miejscach drzew jest mniej i gdzie powinno się w pierwszej kolejności przeprowadzić dosadzenia.
Warszawska mapa drzew
Warszawska mapa drzewFoto: U. m. st. Warszawy

drzewo cis 1200 free
Ile lat ma najstarsze drzewo w Polsce?

Już można wyciągnąć pewne wnioski. Na nowych osiedlach czy w parkach sadzi się najtańsze, ale i najgorsze, najsłabsze drzewa - topole, brzozy, wierzby, które tworzą monokultury, mają słabe drewno, często chorują. Mało albo wcale nie ma nasadzeń drzew długowiecznych, np. dębów jest jak na lekarstwo. Ze specjalistą dendrologiem będziemy się zastanawiali, jakie drzewa byłyby najlepsze także pod względem odporności na choroby i jak to wygląda w pozostałej części kraju?


Posłuchaj
07:26 jedynka-17-03-2021-cztery-pory-roku-drzewa.mp3 Jakie drzewa sadzić w miastach? (Cztery pory roku/Jedynka)

 


jemioła pix 1200x660.jpg
Jemioła - pasożyt o leczniczych właściwościach

Dr Piotr Latocha zauważa, że miasta wcale nie są złym środowiskiem dla drzew. Oczywiście duży ruch i zanieczyszczenia powodują, że drzewa mają trudne warunki do egzystowania, ale są również parki będące świetnym środowiskiem dla bujnego wzrostu drzew. - Przy ulicach są liczne ograniczenia i wybór gatunków, które tam powinny być sadzone musi kierować się pewnymi kryteriami - zauważa. Wylicza, że powinny to być gatunki mało wymagające, wytrzymałe na zanieczyszczenia, w miarę możliwości odporne na zasolenie. Takie warunki spełnia wile roślin strączkowych czy choćby robinia.

Gość programu 1 Polskiego Radia sugeruje, żeby w miejscach oddalonych od ciągów komunikacyjnych sadzić gatunki rodzime. Ale ważna jest przede wszystkim gleba. Nie warto też całkowicie rezygnować z gatunków obcych. Piotr Latocha daje przykład kasztanowców, które są gatunkiem obcym, ale tak wrosły w naszą świadomość i postrzeganie, że traktuje się je jako gatunek rodzimy. - Sadźmy różnorodne gatunki, zarówno rodzime, jak też obce i to nie tylko drzewa, ale również krzewy - mówi. Radzi jedynie, aby unikać gatunków inwazyjnych, które potrafią wymknąć się spod kontroli np. klon jesionolistny, czy wspomniana robinia i są niepożądane, a terenach pozamiejskich wręcz groźne, bo mogą się rozsadzać czy być roznoszone przez ptaki.

Zwraca uwagę, że o drzewa szczególnie trzeba dbać właśnie w miastach, bo jest w nich cieplej niż na otwartych przestrzeniach, jest tam również mniej wilgoci w glebie. Dlatego dobrze, wzorem Poznania, miejskie drzewa podlewać.

Czytaj także:

Ważne miejsce zieleni w przestrzeni miejskiej

Jaką literaturę najbardziej lubią... drzewa?

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadziła: Sława Bieńczycka

Gość: dr hab. Piotr Latocha (profesor SGGW w Warszawie,  Wydz. Ochrony środowiska i Dendrologii)

Data emisji: 17.03.2021 r. 

Godzina emisji: 9.36


ag
Czytaj także

Najsłynniejsze polskie dęby

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2018 14:22
Dąb to królewskie drzewo. Nic więc dziwnego, że bardzo często nadawano im królewskie imiona. Najwięcej jest Chrobrych, potem Sobieskich, ale są również inne imiona władców od Mieszka poczynając. Najstarsze mają ok. 750 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Drzewa Warszawy". Nietypowy przewodnik po historii miasta

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 13:40
Miłość do dendrologii i historii połączona w jednej książce. "Drzewa Warszawy" to niezwykły przewodnik miejski po życiu ludzi i drzew. Autorzy stworzyli wyjątkową kronikę, w której wydarzenia z historii miasta opowiedzieli za pośrednictwem trzydziestu sześciu wyjątkowych roślin.
rozwiń zwiń