Jak wygląda produkcja szczepionek na koronawirusa?

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 11:13
- Tyle milionów dawek tych szczepionek na COVID-19... Z czego to się produkuje? - zastanawia się słuchacz Programu 1 Polskiego Radia pan Henryk z Rzeszowa.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: ddp images/Forum

Posłuchaj
01:52 Jedynka/Cztery pory roku - 17.03.2021 poradnik koronawirus Jak wygląda produkcja szczepionek na koronawirusa? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

1200_szczepienia_PAP.png
Szczepienia przeciwko COVID-19. Co trzeba wiedzieć?

Jak podkreślił w radiowej Jedynce prof. Jacek Jemielity, biochemik z Uniwersytetu Warszawskiego, szczepionki oparte na mRNA mają tę przewagę nad innymi technologiami, że nie wymagają wykorzystania mikroorganizmów, nie wymagają zastosowania linii komórkowych.

- Tak naprawdę to jest proces, który może odbyć się w probówce lub w większych naczyniach. Jest to reakcja enzymatyczna. Potrzebne są proste składniki. Potrzebujemy nukleotydów, które wchodzą w skład RNA, są substratami do syntezy RNA, potrzebujemy enzymu polimerazy RNA, potrzebujemy matrycy, czyli fragmentu DNA, który będzie wyznaczał sekwencję otrzymywanego RNA, potrzebujemy trochę soli organicznych, roztwór wodny, jakiś bufor i to wszystko, żeby otrzymać RNA - wymienił specjalista.


"Poradnik koronawirus - co musisz wiedzieć". Masz pytanie dotyczące pandemii koronawirusa? Zachęcamy do kontaktu z redakcją Programu 1 - nr tel. (22) 645 22 66

Czytaj także:


- Nie ma tu problemów takich, jak z innymi szczepionkami, bardziej tradycyjnymi, kiedy potrzebujemy, żeby pewne elementy tych szczepionek otrzymywać wewnątrz bakterii czy wewnątrz linii komórkowych. Synteza RNA jest dużo prostsza. Wyizolowanie produktu jest znacznie prostsze. Zanieczyszczeń, towarzyszących głównemu produktowi, jest znacznie mniej. To niezwykle upraszcza produkcję. Pozwala w dość dowolnym stopniu zwiększać skalę produkcji - zauważył.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.


. 
PAP/Maciej Zieliński

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadziła: Sława Bieńczycka

Autorka materiału: Maja Mazurek

Data emisji: 17.03.2021 r. 

Godzina emisji: 10.20

kk

Czytaj także

Szczepienie przeciw COVID-19. "Choroby nie są bezwzględnym przeciwwskazaniem"

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2021 12:30
- Ale przed szczepieniem należy ich aktywność ocenić wraz z lekarzem specjalistą, który pełni nadzór nad daną jednostką chorobową - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia lekarz Bartosz Fiałek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak sprawdzić, czy przeszło się COVID-19 bezobjawowo?

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2021 14:30
Przed nami szczyt trzeciej fali koronawirusa, do którego według ekspertów dojdzie na przełomie marca i kwietnia. Wiele osób zastanawia się jednak, czy już przechodziło tę chorobę. - Jakie badania muszę zrobić, żeby dowiedzieć się, czy przechodziłam COVID-19 bezobjawowo? - dopytuje pani Ewa, słuchaczka Programu 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego w przychodni szczepionki na koronawirusa są trzymane w zwykłej lodówce?

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2021 11:13
- W jakiej temperaturze w punkcie szczepień powinna być przechowywana szczepionka na koronawirusa firmy Pfizer? - pyta słuchaczka Programu 1 Polskiego Radia. - Tam, gdzie ja się szczepiłam, pani wyjęła preparat z normalnej lodówki - dodaje.
rozwiń zwiń