Szczepienie na koronawirusa w domu - jak załatwić? Jak wygląda?

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2021 12:15
- Czy jeśli jakaś osoba ma bardzo poważne trudności z poruszaniem się, o zejściu po schodach w ogóle nie ma mowy, czy jest możliwość zaszczepienia takiej osoby w domu? - zastanawia się słuchaczka Programu 1 Polskiego Radia.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Miriam Doerr Martin Frommherz/shutterstock

Posłuchaj
02:09 Jedynka/Cztery pory roku - 19.03.2021 poradnik koronawirus Szczepienie na koronawirusa w domu - jak załatwić? Jak wygląda? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

1200_szczepienia_PAP.png
Szczepienia przeciwko COVID-19. Co trzeba wiedzieć?

Stacjonarne punkty szczepień mają swoje zespoły mobilne, które wyjeżdżają do pacjentów, którzy muszą być zaszczepieni w miejscu zamieszkania. Z myślą o pacjentach, których stan zdrowia nie pozwala na samodzielne dotarcie do stacjonarnego punktu szczepień (tzw. pacjenci leżący) powstały także wyjazdowe punkty szczepień. Dla osób z niepełnosprawnościami lub wykluczonymi komunikacyjnie przygotowany jest transport samorządowy, organizowany przez władze lokalne (jak załatwić transport>>>).


"Poradnik koronawirus - co musisz wiedzieć". Masz pytanie dotyczące pandemii koronawirusa? Zachęcamy do kontaktu z redakcją Programu 1 - nr tel. (22) 645 22 66

Aby skorzystać z wyjazdowego punktu szczepień, wystarczy zadzwonić do swojej poradni. Pacjent umawia się na szczepienie wyłącznie przez swoją poradnię POZ lub pielęgniarkę opieki długoterminowej. Na wizytę wyjazdowego punktu szczepień nie ma rejestracji przez internet lub telefonicznie! Jeśli pacjent skontaktuje się z punktem wyjazdowym, ten i tak skieruje go do POZ.


Czytaj także:

Procedura:

1. Poradnia POZ/pielęgniarka opieki długoterminowej przyjmuje zgłoszenie pacjenta lub opiekuna do wyjazdowego punktu szczepień i sprawdza, czy pacjent należy do tego POZ (jest na liście aktywnej poradni).

2. Poradnia POZ/pielęgniarka opieki długoterminowej sprawdza, czy pacjent ma skierowanie na szczepienie. Jeśli nie, a pacjent jest w grupie aktualnie szczepionej, wtedy lekarz POZ wystawia skierowanie na szczepienie.

3. Podstawami do zakwalifikowania pacjenta do szczepienia wyjazdowego są: dokumentacja medyczna i wiedza lekarza/pielęgniarki opieki długoterminowej o stanie zdrowia pacjenta, lub teleporada, lub wywiad z opiekunem pacjenta.

4. Jeśli lekarz POZ/pielęgniarka opieki długoterminowej potwierdzą, że pacjent może skorzystać ze szczepienia w domu przez wyjazdowy punkt szczepień, wtedy lekarz POZ/pielęgniarka opieki długoterminowej odnotowuje to w dokumentacji medycznej i przekazuje taką informację do wyjazdowego punktu szczepień.

5. Lekarz POZ/pielęgniarka opieki długoterminowej może też przekazać informację o pozytywnej kwalifikacji do szczepienia w domu bezpośrednio pacjentowi lub jego opiekunowi, który następnie kontaktuje się z najbliższym wyjazdowym punktem szczepień.

6. Wyjazdowy punkt szczepień rejestruje pacjenta na szczepienie, ustala termin szczepienia i informuje o tym pacjenta lub jego opiekuna.

7. O zakwalifikowaniu do szczepienia decyduje lekarz wyjazdowego punktu szczepień. Jeśli pacjent pozytywnie przejdzie kwalifikację, zostaje szczepiony pierwszą dawką preparatu. W dniu szczepienia ustalana jest również data drugiej dawki podania szczepionki.

8. Zespół wyjazdowy przynajmniej 15 minut po szczepieniu obserwuje pacjenta pod kątem wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych. Jeśli takie wystąpią, zespół wyjazdowy jest przygotowany, aby pomóc pacjentom w domu.

Ważna uwaga! Wyjazdowy punkt szczepień musi spełniać wszystkie warunki wymagane przez Narodowy Fundusz Zdrowia w naborze stacjonarnych punktów szczepiących. Chodzi o kadrę i wyposażenie, które zapewniają bezpieczeństwo pacjentowi i profesjonalne przygotowanie do szczepienia w warunkach domowych.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Autorka materiału: Małgorzata Abgarowicz

Data emisji: 19.03.2021 r. 

Godzina emisji: 10.20

Jedynka/nfz.gov.pl/kk

Zobacz więcej na temat: koronawirus zdrowie medycyna

Czytaj także

Szczepienie przeciw COVID-19. "Choroby nie są bezwzględnym przeciwwskazaniem"

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2021 12:30
- Ale przed szczepieniem należy ich aktywność ocenić wraz z lekarzem specjalistą, który pełni nadzór nad daną jednostką chorobową - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia lekarz Bartosz Fiałek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak sprawdzić, czy przeszło się COVID-19 bezobjawowo?

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2021 14:30
Przed nami szczyt trzeciej fali koronawirusa, do którego według ekspertów dojdzie na przełomie marca i kwietnia. Wiele osób zastanawia się jednak, czy już przechodziło tę chorobę. - Jakie badania muszę zrobić, żeby dowiedzieć się, czy przechodziłam COVID-19 bezobjawowo? - dopytuje pani Ewa, słuchaczka Programu 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego w przychodni szczepionki na koronawirusa są trzymane w zwykłej lodówce?

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2021 11:13
- W jakiej temperaturze w punkcie szczepień powinna być przechowywana szczepionka na koronawirusa firmy Pfizer? - pyta słuchaczka Programu 1 Polskiego Radia. - Tam, gdzie ja się szczepiłam, pani wyjęła preparat z normalnej lodówki - dodaje.
rozwiń zwiń