Niedawno przechorowałam COVID-19, kiedy mogę się zaszczepić?

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 11:40
- W jakim czasie od zachorowania ozdrowieńcy mogą się zaszczepić przeciwko koronawirusowi? - zastanawia się słuchaczka Programu 1 Polskiego Radia.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: BaLL LunLa/shutterstock.com

Posłuchaj
02:08 Jedynka/Cztery pory roku - 30.03.2021 poradnik koronawirus - Niedawno przechorowałam COVID-19, kiedy mogę się zaszczepić? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

szczepienie szczepionka pap 1200.jpg
Szczepienia przeciwko COVID-19 - serwis specjalny

- W sytuacji, gdy nie ma objawów i żadnych istotnych następstw COVID-19 są to minimum cztery tygodnie. Szczepienie powinno być wykonane w ciągu pierwszego półrocza od zachorowania. Można tym terminem trochę "pomanewrować". Są osoby, które co jakiś czas wykonują sobie badanie na poziom przeciwciał. Miałam takich pacjentów, którzy w drugim, trzecim miesiącu po chorobie mieli jeszcze wysoki poziom przeciwciał i woleli odwlec szczepienie o pewien czas, aż ten poziom przeciwciał spadnie - powiedziała w Programie 1 specjalistka chorób zakaźnych dr Marzena Kuliś.


"Poradnik koronawirus - co musisz wiedzieć". Masz pytanie dotyczące pandemii koronawirusa? Zachęcamy do kontaktu z redakcją Programu 1 - nr tel. (22) 645 22 66


Czytaj także:

Narodowy Program Szczepień

Szczepionka przeciw COVID-19 to - jak czytamy na rządowej stronie poświęconej Narodowemu Programowi Szczepień - jeden z najważniejszych elementów, dzięki któremu możemy powstrzymać epidemię. Wyzwala ona w organizmie człowieka naturalną produkcję przeciwciał. Stymuluje także nasze komórki odpornościowe, tak aby chroniły nas przed zakażeniem COVID-19.

Pokonanie koronawirusa jest możliwe tylko poprzez przerwanie jego transmisji z człowieka na człowieka. Szczepionka daje taką możliwość. Aby efekty były jak najlepsze i jak najszybsze, musimy być odpowiedzialni i solidarni. Każda osoba, która się zaszczepi, ma szansę przerwać łańcuch zakażeń. Nasze zaszczepienie się to nie tylko ochrona dla nas. To także ochrona naszych rodziców, dziadków, dzieci i przyjaciół.

Szczepienia przeciwko COVID-19 ruszyły w Polsce pod koniec ubiegłego roku. Obecnie trwają zapisy, które są prowadzone według ogłoszonego przez rząd harmonogramu. Na szczepienie zarejestrować można się na kilka sposobów, m.in. dzwoniąc na całodobową i bezpłatną infolinię - 989 lub wysyłając SMS na numer 664 908 556 o treści: SzczepimySie
Informacje o szczepieniach dostępne są pod numerem infolinii 989 i na stronach www.gov.pl/web/koronawirus i www.gov.pl/web/szczepimysie

Jak wygląda szczepienie? W punkcie szczepień pacjent wypełnia kwestionariusz. Do zastrzyku kwalifikuje lekarz. Szczepionka podawana jest domięśniowo w ramię. Po zabiegu należy odczekać 15-30 minut w poczekalni, aby zobaczyć, czy nie wystąpią niepożądane odczyny poszczepienne. Personel medyczny zapisuje szczepienie w e-karcie szczepień w systemie e-zdrowie (P1). Pacjent otrzymuje też zaświadczenie o iniekcji.

Po przyjęciu dwóch dawek pacjent otrzymuje kod QR, który potwierdza, że został zaszczepiony. Może go pobrać w swoim Internetowym Koncie Pacjenta lub w aplikacji mObywatel albo poprosić o jego wydruk w punkcie szczepień.

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadził: Roman Czejarek

Autorka materiału: Małgorzata Abgarowicz

Data emisji: 30.03.2021 r. 

Godzina emisji: 10.20

kk

Czytaj także

Dlaczego osoby zaszczepione na koronawirusa wciąż muszą nosić maseczki?

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2021 11:07
- Co nam daje szczepionka przeciwko COVID-19, skoro osoby zaszczepione i tak muszą chodzić w maseczkach? - zastanawia się słuchacz Programu 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Michał Sutkowski o COVID-19: nie dbamy o podstawowe rzeczy

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2021 11:34
Dr Michał Sutkowski zwraca uwagę, że Polacy lekceważą koronawirusa. - Nie dbamy o DDM i o kontakty, spotykamy się częściej i z większą liczbą osób, nie używamy masek - mówi prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych. Podkreśla, że przepisy przeciwepidemiczne łamane są nagminnie w całej Polsce.
rozwiń zwiń