Wielki Piątek. "Tu nie chodzi tak bardzo o cierpienie fizyczne, ale o miłość"

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2021 11:54
- O miłość, z jaką Jezus oddał życie dla zbawienia człowieka. Można sobie tylko wyobrażać, bo tego nie jesteśmy w stanie zrozumieć, jak bardzo ciążył Jezusowi na duszy grzech człowieka. Został opuszczony przez ludzi. Przez samego Boga. Wołał do Niego z otchłani swojego cierpienia. To było doświadczenie duchowe, o którym my bardzo mało wiemy. Zbliżamy się do tego, czytając opis męki Pańskiej, ale nie jesteśmy w stanie tego do końca, po ludzku, przeniknąć. Dlaczego ten pierwszy gest w czasie liturgii - gdy kapłan pada przed krzyżem, a wszyscy klękają - jest bardzo wymowny. Tylko milczeniem można na to odpowiedzieć - powiedział w Programie 1 ks. Krzysztof Ołdakowski, szef Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego.
Audio
  • Wielki Piątek. "Tu nie chodzi tak bardzo o cierpienie fizyczne a o miłość" (Cztery pory roku/Jedynka)
El Greco (Domenikos Theotokopoulos), Chrystus niosący krzyż, ok. 1577-87, The Metropolitan Museum of Art
El Greco (Domenikos Theotokopoulos), Chrystus niosący krzyż, ok. 1577-87, The Metropolitan Museum of ArtFoto: Creative Commons Zero (CC0)

Posłuchaj
09:23 Jedynka/Cztery pory roku - 2.04.2021 wielki piątek Wielki Piątek. "Tu nie chodzi tak bardzo o cierpienie fizyczne, ale o miłość" (Cztery pory roku/Jedynka)

 

W Wielki Piątek Kościół katolicki nie sprawuje mszy. W świątyniach celebrowana jest jedynie liturgia męki Pańskiej. Sprawuje się ją według schematu podanego w mszale rzymskim. Nabożeństwo rozpoczyna się Liturgią Słowa, w której naczelne miejsce zajmuje opis męki Pańskiej według św. Jana. Akcentuje się bardziej chwałę odkupienia przez krzyż niż poniżenia przez mękę.

polona pl wielkanocny baranek 1200.jpg
Wielkanoc w Programie 1 Polskiego Radia

Jedną z ważnych części liturgii męki Pańskiej jest rozbudowana modlitwa powszechna. Jej forma i tekst są znane od V wieku i w zasadzie niezmieniane. Mszał rzymski podaje dziesięć intencji. Pierwsza jest za cały Kościół, o pokój, jedność i trwanie w wierze. W drugiej wspólnota modli się za papieża, w trzeciej - za wszystkie stany Kościoła. Następnie za katechumenów. Piąta intencja jest za wszystkich wierzących w Chrystusa i o jedność chrześcijan, o jej przywrócenie i zachowanie. W kolejnych Kościół modli się za żydów, niewierzących w Chrystusa, niewierzących w Boga, rządzących państwami, chorych i cierpiących.

Po zakończeniu liturgii męki Pańskiej Najświętszy Sakrament przenoszony jest w procesji do grobu pańskiego, gdzie przez całą Wielką Sobotę adorowany jest przez wiernych.

Wielki Piątek w dobie pandemii koronawirusa

jezus chrystus krzyż kościół 1200 free
Wielki Piątek - zapraszamy na transmisję Liturgii Męki Pańskiej

To drugie z rządu święta wielkanocne w czasach pandemii koronawirusa. Od soboty 27 marca do 9 kwietnia obowiązuje nowy limit osób w miejscach kultu religijnego - dopuszczalna jest jedna osoba na 20 m kw. przy zachowaniu odległości minimum 1,5 m. W świątyniach i obiektach kultu religijnego obowiązkowe jest też zakrywanie ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult.

- Mamy okazję doświadczyć trochę takiej kruchości egzystencji. To jest pewien rodzaj takiego naszego wewnętrznego cierpienia, że nie możemy tak, jak byśmy chcieli spotkać się z Panem Bogiem. Musimy się zadowolić tym, co jest możliwe - podkreślił w radiowej Jedynce ks. Krzysztof Ołdakowski.

- Jak bym zalecał np. osobiste przeczytanie Ewangelii, fragmentu mówiącego o męce Pańskiej. Można też zrobić sobie medytację dotyczącą cierpienia świata. Wystarczy wziąć do ręki pierwszą lepszą gazetę, by przekonać się, jak bardzo Chrystus dzisiaj cierpi w świecie, w ludziach ubogich, w uchodźcach, migrantach, prześladowanych za wiarę, współczesnych niewolnikach - wskazał.  

Zachęcił też do skontaktowania się telefonicznie z bliskimi, szczególnie z tymi, z którymi nie mamy kontaktu na co dzień.


Czytaj także:


Droga Krzyżowa w Watykanie. "W centrum są dzieci"

krzyże Wielki Tydzień Pixabay 1200.jpg
Rozważania Drogi Krzyżowej 2021 - zapraszamy do słuchania

Cierpienia dzieci - odrzucanych, głodujących, z rozbitych rodzin, wykorzystywanych i posyłanych na wojny, samotnych w pandemii - to główne tematy rozważań tegorocznej Drogi Krzyżowej w Watykanie, której w Wielki Piątek przewodniczyć będzie papież Franciszek. Z powodu epidemii Droga Krzyżowa odbędzie się drugi rok z rzędu na Placu Świętego Piotra, a nie w rzymskim Koloseum. Wydarzenia będzie transmitowane w różnych mediach.

Autorami rozważań przy kolejnych stacjach oraz towarzyszących im rysunków są dzieci i młodzież z katolickiego związku skautów w miasteczku Foligno we włoskiej Umbrii i najmłodsi z rzymskiej parafii Świętych Męczenników z Ugandy. Kościół ten był pierwszym konsekrowanym przez Jana Pawła II w Rzymie, miało to miejsce w 1980 roku. Słynie zaś z działalności społecznej i dobroczynnej.

Dzieci proszą Jezusa w rozważaniach: "Pomóż nam nieść codziennie nasze krzyże, jak Ty niosłeś swój. (...) Wiesz, że także my, dzieci, mamy krzyże, które nie są ani lżejsze, ani cięższe od tych, jakie mają dorośli".

"Drogi, dobry Jezu. Ty też byłeś dzieckiem, jak ja. Ty też się bawiłeś i może się przewróciłeś i zrobiłeś sobie krzywdę. Ty też chodziłeś do szkoły i może nie poszła ci dobrze jakaś klasówka. Ty też miałeś mamę i tatę i wiesz, że czasem nie chce mi się ich słuchać, kiedy mówią mi, żeby odrobić lekcje, wynieść śmieci, pościelić łóżko i posprzątać w pokoju. (...) Ty przede wszystkim wiesz, że na świecie są dzieci, które nie mają co jeść, nie mogą się uczyć, są wykorzystywane i zmuszane do wojny".

- W tym roku w centrum są dzieci. Myślę, że papież Franciszek chciał zwrócić uwagę właśnie na najmłodszych. Na tych, o których na początku pandemii koronawirusa mówiono, że są dalecy od możliwości zakażenia się, śmierci, że może powinniśmy się mniej o nich martwić. Z czasem okazało się, że jest inaczej. Ale nie tylko zdrowie fizyczne dzieci jest zagrożone. Pomyślmy o samotności, o braku możliwości przebywania z innymi, z rówieśnikami. Wzrasta się przecież w świecie bezpośrednich kontaktów, w pojedynkę jest naprawdę trudniej, szczególnie młodym - zauważył ks. Krzysztof Ołdakowski

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Joanna Racewicz

Gość: ks. Krzysztof Ołdakowski (szef Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego)

Data emisji: 2.04.2021 r.

Godzina emisji: 9.00-12.00

Jedynka/PAP/kk

Czytaj także

Niezwykła Droga Krzyżowa w Watykanie. Głównym tematem rozważań będzie cierpienie dzieci

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2021 07:11
Cierpienia dzieci - odrzucanych, głodujących, z rozbitych rodzin, wykorzystywanych i posyłanych na wojny, samotnych w pandemii - to główne tematy rozważań tegorocznej Drogi Krzyżowej w Watykanie, której w Wielki Piątek przewodniczyć będzie papież Franciszek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Spełnienie prośby Jezusa i duchowe przygotowanie". W Wielki Piątek rozpoczyna się Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2021 11:45
W Wielki Piątek w Kościele katolickim tradycyjnie już rozpoczyna się Nowenna do Miłosierdzia Bożego. Do nowenny można dołączać podczas transmisji z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach. O godzinie 15.00 odmawia się Koronkę do Bożego Miłosierdzia oraz modlitwy na dany dzień nowenny.
rozwiń zwiń