Czy osoby zaszczepione mogą się czuć bezpiecznie w sanatorium?

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2021 11:15
- Przyjąłem dwie dawki szczepionki przeciwko COVID-19. Czy mogę wyjechać do sanatorium, czy lepiej się z tym wstrzymać? Czy - jako osoba zaszczepiona - będę mógł się tam czuć bezpiecznie? - zastanawia się słuchacz Programu 1 Polskiego Radia.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Photographee.eu/Shutterstock.com

Posłuchaj
01:44 Jedynka/Cztery pory roku - 6.04.2021 poradnik koronawirus Czy osoby zaszczepione mogą czuć się bezpiecznie w sanatorium? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

- Szczepionka nie daje stuprocentowej gwarancji, że nie zachorujemy, ale daje stuprocentową gwarancję, że nie będziemy mieli ciężkiego przebiegu COVID-19 i ciężkich powikłań. Każda ze szczepionek, które stosujemy obecnie w Europie, ma stuprocentową skuteczność, jeśli chodzi o zapobieganie ciężkim przebiegom i hospitalizacjom związanym z COVID-19 - powiedział w Jedynce dr Łukasz Durajski, ekspert Światowej Organizacji Zdrowia.

- Także osoby zaszczepione mogą czuć się spokojne. Nawet jeśli dojdzie do takiej sytuacji, że zaszczepiony zachoruje, to i tak przebieg choroby będzie nieporównywalnie łagodniejszy, możliwe, że nawet bezobjawowy - wskazał dr Durajski. Specjalista dodał, że osoby zaszczepione nadal powinny stosować się do podstawowych zasad sanitarnych, nosić maseczki. 

 

szczepienie szczepionka pap 1200.jpg
Szczepienia przeciwko COVID-19 - serwis specjalny

Kierownicy uzdrowisk zapewniają, że pacjenci, którzy przyjadą na leczenie, mogą czuć się bezpiecznie, ponieważ - jak podkreślają - personel udzielający świadczeń w uzdrowisku został zaszczepiony, obiekty uzdrowiskowe spełniają restrykcyjne normy sanitarne GIS, a wszyscy pacjenci przebywający w sanatorium posiadają negatywny wynik testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 lub zostali zaszczepieni.

Chcesz wyjechać do sanatorium? Ważne informacje

Uzdrowiska wznowiły działalność 11 marca. Pacjenci, którzy czekają na leczenie uzdrowiskowe, będą mogli rozpocząć je na podstawie skierowania, potwierdzonego przez oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia. O terminie rozpoczęcia leczenia pacjent zostanie poinformowany listownie lub telefonicznie.

Przed wyjazdem na leczenie pacjent powinien skontaktować się z sanatorium i podać swój aktualny numer telefonu. Warunkiem rozpoczęcia leczenia jest negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 albo potwierdzenie przyjęcia szczepionki przeciwko COVID-19 (dwie dawki).

Bezpłatny test (finansuje go NFZ) należy wykonać nie wcześniej niż cztery dni przed terminem rozpoczęcia leczenia uzdrowiskowego, we wskazanych punktach pobrań zwanych drive-thru. Informacja o terminie i miejscu wykonania testu zostanie wysłana do pacjenta SMS-em, przez system eKolejka. Nie jest potrzebne żadne dodatkowe skierowanie na badanie.

"Poradnik koronawirus - co musisz wiedzieć". Masz pytanie dotyczące pandemii koronawirusa? Zachęcamy do kontaktu z redakcją Programu 1 - nr tel. (22) 645 22 66


O wyniku testu pacjenta poinformuje uzdrowisko, do którego został on skierowany. W przypadku negatywnego wyniku testu - uzdrowisko potwierdzi telefonicznie rozpoczęcie leczenia. Jeżeli pacjent został zaszczepiony, nie ma obowiązku wykonania testu w kierunku SARS-CoV-2!

Czytaj także:

Narodowy Program Szczepień

Szczepionka przeciw COVID-19 to - jak czytamy na rządowej stronie poświęconej Narodowemu Programowi Szczepień - jeden z najważniejszych elementów, dzięki któremu możemy powstrzymać epidemię. Wyzwala ona w organizmie człowieka naturalną produkcję przeciwciał. Stymuluje także nasze komórki odpornościowe, tak aby chroniły nas przed zakażeniem COVID-19.

Pokonanie koronawirusa jest możliwe tylko poprzez przerwanie jego transmisji z człowieka na człowieka. Szczepionka daje taką możliwość. Aby efekty były jak najlepsze i jak najszybsze, musimy być odpowiedzialni i solidarni. Każda osoba, która się zaszczepi, ma szansę przerwać łańcuch zakażeń. Nasze zaszczepienie się to nie tylko ochrona dla nas. To także ochrona naszych rodziców, dziadków, dzieci i przyjaciół.

Szczepienia przeciwko COVID-19 ruszyły w Polsce pod koniec ubiegłego roku. Obecnie trwają zapisy, które są prowadzone według ogłoszonego przez rząd harmonogramu. Na szczepienie zarejestrować można się na kilka sposobów, m.in. dzwoniąc na całodobową i bezpłatną infolinię - 989 lub wysyłając SMS na numer 664 908 556 o treści: SzczepimySie


Informacje o szczepieniach dostępne są pod numerem infolinii 989 i na stronach www.gov.pl/web/koronawirus i www.gov.pl/web/szczepimysie

Jak wygląda szczepienie? W punkcie szczepień pacjent wypełnia kwestionariusz. Do zastrzyku kwalifikuje lekarz. Szczepionka podawana jest domięśniowo w ramię. Po zabiegu należy odczekać 15-30 minut w poczekalni, aby zobaczyć, czy nie wystąpią niepożądane odczyny poszczepienne. Personel medyczny zapisuje szczepienie w e-karcie szczepień w systemie e-zdrowie (P1). Pacjent otrzymuje też zaświadczenie o iniekcji.

Po przyjęciu dwóch dawek pacjent otrzymuje kod QR, który potwierdza, że został zaszczepiony. Może go pobrać w swoim Internetowym Koncie Pacjenta lub w aplikacji mObywatel albo poprosić o jego wydruk w punkcie szczepień.

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadził: Roman Czejarek

Autorka materiału: Maja Mazurek

Data emisji: 6.04.2021 r. 

Godzina emisji: 10.20

kk

Czytaj także

W jaki sposób wybuchła pandemia? "Są cztery hipotezy"

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 18:10
Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała raport, w którym wskazała cztery hipotezy dotyczące źródła pochodzenia wirusa SARS-CoV-2. - Za najbardziej prawdopodobną eksperci uznali przeskoczenie koronawirusa z nietoperzy na człowieka, ale za pośrednictwem jeszcze jednego zwierzęca - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Michał Strzałkowski. Na co wskazują pozostałe?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rejestracja na szczepienia krok po kroku. Zobacz nasz poradnik

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2021 05:00
Rejestrować na szczepienie przeciwko COVID-19 można się na cztery sposoby: poprzez infolinię 989, SMS, internetową stronę pacjent.gov.pl lub w punkcie szczepień.
rozwiń zwiń