Test na koronawirusa z marketu. Czy warto wydać pieniądze?

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2021 12:34
- Zwykle te testy są wiarygodne. Powiedzą nam, że mieliśmy przeciwciała w klasie IgM albo w klasie IgG, albo w obu tych klasach naraz. Pytanie tylko: co nam ta wiedza da? - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia dr Michał Sutkowski z Kolegium Lekarzy Rodzinnych.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Pixabay

Posłuchaj
10:25 Jedynka/Cztery pory roku - 6.04.2021 test an koronę z marketu Test na koronawirusa z marketu albo z internetu. Czy warto wydać pieniądze? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

1200_szczepienie_shutterstock.png
Szczepienia przeciwko COVId-19 - poradnik

- Taki test, kupiony w supermarkecie czy w internetowym sklepie, mówi o tym, że być może przeszliśmy, z dużą dozą prawdopodobieństwa, COVID-19. Z jego wyniku nie dowiemy się jednak, czy jesteśmy obecnie zdrowi, czy nie. Wynik tego testu nie jest także honorowany w miejscach, gdzie wymagane jest potwierdzenie, że nie jesteśmy chorzy na koronawirusa - wskazał.

Warto więc, czy nie warto wydać pieniądze? - Taki test to tylko zaspokojenie naszej ciekawości. Ja bym osobiście specjalnie nie polecał, żebyśmy sobie sami kupowali takie testy. Jeszcze dodam jedną rzecz - jak wyjdzie w takim teście, że mamy przeciwciała, to zaczynamy się czuć bezpiecznie, a to jest bardzo, bardzo złudne - dodał ekspert.

Dużym minusem testów sklepowych jest to, że to my sami interpretujemy sobie wynik. - To jest test jedynie jakościowy, a nie ilościowy, czyli pokazuje nam, że są przeciwciała, ale nie pokazuje liczby tych przeciwciał - wyjaśnił dr Sutkowski. Jednocześnie zauważył, że liczba przeciwciał to nie jest jedyny wskaźnik odporności przeciwko koronawirusowi. 


Czytaj także:


Jeśli zdecydujemy się na test laboratoryjny, na co powinniśmy zwrócić uwagę? - Najlepiej wykonać test w obu klasach. Jeśli przeciwciała wyjdą nam tylko w klasie IgM, to znaczy, że chorowaliśmy niedawno. Jeśli wyjdą nam przeciwciała w klasie IgG, to znaczy, że chorowaliśmy już jakiś czas temu. Najlepiej zrobić sobie test antygenowy, molekularny, genetyczny. To są testy, które nam mówią o tym, co się dzieje z nami teraz i tutaj - wytłumaczył.

Gość radiowej Jedynki przypomniał, że w żadnej sytuacji, nawet jeśli już zostaliśmy zaszczepieni, nie powinniśmy rezygnować z zasad bezpieczeństwa - noszenia maseczek, przestrzegania dystansu, mycia rąk. Jest dużo koronawirusa w przyrodzie, wokół nas, w ludziach, a szczepionka jest skuteczna w dziewięćdziesięciu kilku procentach, a nie stu.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której Małgorzata Abgarowicz zajęła się tematem fałszywych zaświadczeń o zaszczepieniu albo przechorowaniu COVID-19.

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: dr Michał Sutkowski (Kolegium Lekarzy Rodzinnych)

Data emisji: 6.04.2021 r. 

Godzina emisji: 10.20

kk

Zobacz więcej na temat: koronawirus Roman Czejarek

Czytaj także

"Na świecie to sprawdzony projekt". Dr Piotr Merks o planach szczepień przeciw COVID19 w aptekach

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2021 18:52
- Są różne modele kwalifikacji pacjenta do szczepień w aptece. Najbardziej uznany zakłada, że kwalifikacja do szczepienia i samo szczepienie odbywają się w aptece, w tym kierunku idziemy - mówił w Polskim radiu 24 dr Piotr Merks, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Farmacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Liczne mandaty i pouczenia. Warszawska policja walczy z nieprzestrzeganiem obostrzeń

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2021 20:23
W ramach działań dotyczących przestrzegania obostrzeń przez ostatnią dobę w Warszawie i okolicznych powiatach ukarano m.in. 343 osoby mandatem karnym, a pouczono 450. Skierowano też wnioski do sądu w przypadku restauracji i siłowni, gdzie przeprowadzona kontrola wykazała łamanie przepisów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceminister zdrowia: w kwietniu możliwe szczepienie milionów Polaków

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2021 08:20
- Okres świąteczny jest dość specyficzny, jeśli chodzi o testowanie Polaków. Widzimy, że tych zleceń jest zdecydowanie mniej niż w poprzednich dniach - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że liczba szczepień wzrośnie w związku z nowymi dostawami szczepionek.
rozwiń zwiń