Trichodynia. Czy włosy mogą boleć?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 12:30
Wiele osób skarży się na ból skóry głowy i włosów przy dotyku czy czesaniu. Czasami ból pojawia się samoistnie, ale może być także efektem urazu lub stanów zapalnych skóry. Często ma także podłoże psychiczne. Problem "bolących włosów", czyli trichodynia, może mieć wiele przyczyn. Jakie czynniki sprzyjają odczuwaniu bólu skóry głowy i włosów? Jakie są sposoby radzenia sobie z tą przypadłością? O tym mówiliśmy w "Czterech porach roku".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/legdrubma

Posłuchaj
12:34 Jedynka/Cztery pory roku - 9.04.2021 włosy Trichodynia. Czy włosy mogą boleć? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Trichodynia to nieprzyjemna dolegliwość, określana przez specjalistów jako ból włosów bądź cebulek włosów, która dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Bólowi skóry głowy i włosów może towarzyszyć swędzenie, łuszczenie, przetłuszczanie się włosów, a nawet nadmierne ich wypadanie. Ból może pojawiać się pod wpływem dotyku, przy czesaniu czy myciu głowy. Zazwyczaj najsilniej jest odczuwany na czubku skóry głowy i części potylicznej. 

cztery pory roku 1200.jpg
"Cztery pory roku" w Programie 1

- Pacjenci bardzo często mówią, że to takie uczucie, jakby ktoś zawiązał im na szczycie głowy kitkę i potem ją rozpuścił. Skóra głowy, cebulki włosów cały czas ich bolą. Ten ból wynika ze skurczu mięśnia przywłosowego. Można to porównać do skurczu w łydce - chwyta nas on w pewnym momencie, potem odpuszcza, ale ta łydka przez cały dzień, jak chodzimy, jest wrażliwa. Przy każdym włosie występują mięśnie przywłosowe. W momencie stresu one się napinają, kurczą i jak odpuszczają wówczas, my czujemy dyskomfort. To jest ta "bolesność" cebulek - wyjaśniła w Programie 1 trycholog i biotechnolog Anna Mackojć.

Przyczyn dolegliwości bólowych w obrębie skóry głowy jest wiele. Za ból może odpowiadać stan zapalny, schorzenia skóry, ale również reakcje alergiczne np. na wybrany składnik kosmetyków do pielęgnacji czy stylizacji. Zdarza się, że dolegliwości bólowe wynikają z nieprawidłowej pielęgnacji skóry głowy czy zbyt mocno upiętej fryzury (zbyt ciasno upiętego kucyka lub koka). 

Ból skóry głowy może mieć także podłoże psychosomatyczne. Stres i silne emocje powodują wzmożone napięcie mięśniowe, a nieprawidłowo funkcjonujący układ nerwowy, szczególnie u osób zmagających się z depresją, nerwicą czy innymi zaburzeniami emocjonalnymi, może także sprzyjać występowaniu trichodynii. Ból może być też efektem występowania trichotillomanii, czyli zaburzenia polegającego na niekontrolowanym i uporczywym przymusie wyrywanie sobie włosów. 


Czytaj także:


Co pomaga na ból skóry głowy?

Jeśli odczuwamy dyskomfort spowodowany bólem włosów, warto skonsultować się ze specjalistą, który oceni kondycję skóry głowy i włosów, udzieli nam wskazówek, jak radzić sobie z tą dolegliwością lub zarekomenduje odpowiednie zabiegi trychologiczne. W przypadku psychicznego podłoża objawów należy zgłosić się do psychologa i w razie potrzeby podjąć psychoterapię.

Peeling skóry głowy (preparat do peelingu powinniśmy dobrać do naszego typu skóry głowy i jej dolegliwości; peeling wykonujemy na suchej skórze głowy, delikatnie masując ją okrężnymi ruchami), delikatne masaże relaksujące oraz naprzemienny prysznic zimny i ciepły - to domowe sposoby, którymi możemy łagodzić bóle skóry głowy pod warunkiem, że nie są one efektem procesów zapalnych

Do domowej kuracji warto wprowadzić ampułki pozytywnie oddziałujące na skórę głowy, zawierające na przykład mentol, który ma działanie przeciwzapalne oraz dodatkowo wykazuje cechy przeciwgrzybicze i przeciwświądowe. Pomocna w łagodzeniu dolegliwości może także okazać się karboksyterapia skóry głowy, polegająca na wstrzykiwaniu w tkanki podskórne dwutlenku węgla za pomocą specjalnego urządzenia.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której mówiliśmy także o tym, jak przechorowanie COVID-19 odbija się na włosach.

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadzi: Joanna Racewicz

Goście: Anna Mackojć (trycholog, biotechnolog, Instytut Trychologii) i Leszek Czajka (stylista fryzur)

Data emisji: 9.04.2021 r. 

Godzina emisji: 9.00-12.00

Jedynka/materiały prasowe/kk

Czytaj także

"Wygrywa wygoda". Ekspert o makijażu pod maseczką i dbaniu o urodę w trakcie pandemii

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2020 18:34
- Prawdą jest, że rzadziej się ostatnio malujemy i prawdą jest, że nakładamy na twarz mniej kosmetyków, ale prawdą jest też to, że niezależnie od sytuacji chcemy czuć się pięknie - stwierdziła w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Natalia Korbacz, kosmetolog i wizażystka, komentując makijażowe przyzwyczajenia Polek w trakcie pandemii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Witaminy zamiast skalpela. Co jeść, żeby dobrze wyglądać?

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2021 09:00
Witaminy pełnią ważną rolę w budowaniu naszej odporności i mają duży wpływ na nasz wygląd. Jeśli w organizmie jest ich niedobór - zaczynają wypadać włosy, paznokcie łamać się, a cera szarzeje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sztuka zapachu - jak dobrać perfumy?

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 17:45
Moda to nie tylko ubrania czy dodatki w postaci nakryć głowy czy torebek. Ważnym aspektem branży fashion są również perfumy. Wiele znanych domów mody już od wielu lat rozszerza swój zapachowy katalog. Sprawdzamy jakie zapachy są ponadczasowe i na czym polega sztuka perfumerii.
rozwiń zwiń