Koronawirus wzmaga czujność finansową Polaków: mniej wydajemy, więcej oszczędzamy

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 15:38
Pandemia koronawirusa ma wpływ na zachowania finansowe Polaków. Mimo że w większości oceniamy, że dobrze zarządzamy naszymi pieniędzmi, to staramy się mniej wydawać i bardziej oszczędzać, nie robimy nieprzemyślanych zakupów - wynika z badania Think Forward Initiative.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Sergey Mironov

Badanie przeprowadzone przez firmę udowadnia, że Polacy są zdyscyplinowani i konsekwentnie pilnują swoich finansów, siedem na dziesięć osób regularnie śledzi swoje przychody i wydatki oraz świadomie wydaje pieniądze.

Jak napisano w informacji o badaniu TFI, przeprowadzonym przez Grupę ING i partnerów projektu, Polacy odczuwają wpływ pandemii na stan swoich finansów i co drugi ankietowany (49,1 proc.) deklaruje, że z powodu COVID-19 bardziej zwraca uwagę na swoje wydatki.


bank kredyt free1200.jpg
Ekspert radzi: jak brać kredyt, to z głową

Połowa badanych dobrze ocenia swoje zarządzanie finansami podczas pandemii

"Jednak ponad połowa ocenia, że dobrze radzi sobie w sferze finansów – 54,1 proc. badanych udaje się utrzymać domowy budżet w założonych granicach, a 51,5 proc. ma poczucie niezależności w podejmowaniu decyzji finansowych.

Polacy starają się więcej oszczędzać, rozsądnie wydają pieniądze

Ponadto duża grupa osób w wyniku pandemii stara się zaoszczędzić więcej pieniędzy (40,4 proc.), aby mieć lepsze wsparcie finansowe w przyszłości oraz regularnie odkłada pieniądze (38,5 proc.)" - czytamy w piątkowej informacji ING Banku Śląskiego.

Zgodnie z wynikami badania, aby utrzymać bądź poprawić swoją kondycję finansową, poza oszczędzaniem, Polacy regularnie monitorują swoje przychody i wydatki (69,9 proc.) oraz kontrolują i zmniejszają swoje wydatki (54,3 proc.).

Zdecydowana grupa badanych (67,6 proc.) stawia na świadome dokonywanie zakupów i wydawanie pieniędzy oraz zwraca uwagę na różne dostępne opcje wyboru produktów.


adam glapiński 1200.jpg
Prezes NBP: polska gospodarka jest dzisiaj jedną z najbardziej odpornych na kryzys

W większości nie dokonujemy nieprzemyślanych zakupów

Polacy również sporadycznie pozwalają sobie na nadmierne wydatki lub impulsywne zakupy – 68,4 proc. deklaruje, że nie zdarza się to często, a 17,5 proc. nigdy nie robi nieprzemyślanych zakupów. Istotnym elementem dla dobrej kondycji finansowej jest w ocenie badanych (38,5 proc.) ustalanie celów i długoterminowe planowanie finansowe.

Polacy z kredytami nie boją się pandemii – większość badanych liczy na ich terminową spłatę

Jednocześnie 54,3 proc. ocenia, że kontrola i zmniejszanie zadłużenia to również jeden z podstawowych elementów utrzymania bądź poprawy sytuacji finansowej.

Większość Polaków (62,8 proc.) potwierdza, że trwająca pandemia COVID-19 nie wpłynęła negatywnie i raczej nie wpłynie w przyszłości na zmianę ich sytuacji związanej z zadłużeniem. Co trzeci badany jest też spokojny w kwestii swojego poziomu zadłużenia oraz zdolności do jego spłaty.

Koronawirus jednak ostudził nasz zapał do zaciągania nowych kredytów

Badanie pokazało, że aktualna sytuacja gospodarcza sprawia, iż Polacy podchodzą z większą ostrożnością do zaciągania nowych zobowiązań finansowych – deklaruje to grupa blisko 40 proc. pytanych. Decydują się na zaciągnięcie kredytu tylko na niezbędne rzeczy (36,6 proc.) i pożyczają raczej małe, łatwe do spłacenia kwoty.


skarbonka oszczędzanie 1200.jpg
PPK przyniosą realne zyski ich uczestnikom. Oszczędności mogą wzrosnąć nawet dwukrotnie

Polacy opowiadają się za edukacją finansową, i to już w szkole

"Dobra kondycja finansowa i rozważne zarządzanie budżetem może być trudne do osiągnięcia bez odpowiedniej świadomości finansowej. Wśród Polaków na znaczeniu zyskuje edukacja w tym zakresie. 65,5 proc. badanych jest zdania, że wiedza finansowa powinna być nauczana w szkole.

Wskazują oni również na poszerzanie wiedzy o finansach i poszukiwanie informacji na ten temat w internecie (23,1 proc.), a także rozmowy o finansach z rodziną, krewnymi i przyjaciółmi (25,6 proc.)" - napisano w komunikacie.

W informacji podano, że w badaniu uczestniczą eksperci z branży finansowej, technologicznej, regulatorzy i naukowcy.

Badanie prowadzone było w pięciu europejskich krajach (Polska, Niemcy, Rumunia, Hiszpania, Holandia, Austria, Turcja i Belgia). Badanie ilościowe, CAWI, przeprowadzone w ramach inicjatywy TFI przez IPSOS, na próbie 1010 Polaków, zrealizowano w lutym i marcu 2021.

PAP, jk

Czytaj także

70 proc. firm odczuwa negatywne skutki pandemii, pomagają tarcze finansowe. Nowy raport Raport NBP o kondycji przedsiębiorst

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 12:23
Ok. 70 proc. przedsiębiorstw ankietowanych w ramach Szybkiego Monitoringu NBP oceniło, że w skali całego 2020 r. pandemia COVID-19 oddziaływała na ich sytuację w stopniu co najmniej umiarkowanie negatywnym, za to pomagają tarcze, z których skorzystała co najmniej połowa z nich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Waldemar Buda o tarczach antykryzysowych: celem jest uratowanie jak najwięcej miejsc pracy

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 18:34
O wsparciu dla firm w czasach pandemii mówił w Programie 1 Polskiego Radia Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dobre informacje dla przedsiębiorców. Wypłaty subwencji z Tarczy PFR 2.0 zostaną przedłużone do końca czerwca

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 09:33
- Chcemy wprowadzić termin składania wniosków o postępowania wyjaśniające z Tarczy PFR 2.0 do 15 kwietnia, a termin wypłat subwencji do 30 czerwca br. - powiedział wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pandemia weryfikuje biznes. Nowe dane GUS

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 11:54
Pandemia, oznaczająca m.in. mniej zamówień i spadek przychodów, wystawia na ciężką próbę prowadzących działalność gospodarczą - część firm sobie z tym radzi, wiele jednak zamyka lub zawiesza działalność. Powstają też nowe podmioty.
rozwiń zwiń