Domowa biblioteka. Co zrobić z niepotrzebnymi i już przeczytanymi książkami?

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 11:30
Wiele domowych bibliotek z czasem się rozrasta i wiosna to dobry czas na przewietrzenie księgozbioru i pozbycie się niepotrzebnych i już przeczytanych książek. Ale co z nimi zrobić? Wyrzucić trochę szkoda. A może oddać? 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock

makowski tomasz bn_1200x660.jpg
Tomasz Makowski: nie wszyscy są uczeni czytania dla przyjemności

Co zrobić z niepotrzebnymi egzemplarzami książek? 

Czytanie książek niewątpliwie wzbogaca naszą wiedzę, rozwija wyobraźnię i co najważniejsze jest świetną rozrywką. Problem pojawia się w momencie, kiedy nasze zbiory książkowe wymykają się spod kontroli i trzeba pozbyć się niektórych egzemplarzy. Niepotrzebne książki można oddać do biblioteki, nawet te, których wydania już są nieaktualne, o czym mówił w "Czterech porach roku" Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej. - Proszę sprawdzić, czy Biblioteka Narodowa w swoim katalogu ma taki egzemplarz. Jeżeli nie, to należy jak najszybciej taką książkę wysłać lub poinformować bibliotekę - radzi. - Biblioteka Narodowa to jest właściwie miejsce, które ma przechować co najmniej dwa egzemplarze jednego z tytułów, które w Polsce wychodziły od czasów wynalezienia druku aż po dziś dzień - dodaje. 


Posłuchaj
07:14 Jedynka/4PR książki 12.04.2021.mp3 Domowa biblioteka. Co zrobić z niepotrzebnymi i już przeczytanymi książkami? (Cztery pory roku/Jedynka)

. .

Stare książki - czy mają jakąś wartość? 

Gość radiowej Jedynki zaznacza, że książki, które w większości figurują w naszych księgozbiorach, pochodzą z okresu od lat 30. XIX wieku do lat 80. XX wieku i tym samym "mają wbudowany mechanizm autodestrukcji". - To są książki drukowane na kwaśnym papierze i książki kiedyś śnieżnobiałe dzisiaj robią się żółte lub brązowe. Książki z tego okresu kruszą się ze względu na skład papieru, dlatego mogą przetrwać określony czas - zauważa Tomasz Makowski. - W bibliotekach historycznych, takich jak Biblioteka Narodowa czy Biblioteka Jagiellońska książki są odkwaszane, żeby jak najwięcej egzemplarzy mogło przetrwać dla przyszłych pokoleń - wyjaśnia. 

Czy stare książki mają jakąś wartość? - U mnie w domu duża część księgozbiorów jest związana z historią mojego życia lub moich bliskich i są to książki, których nie zamierzam się pozbyć i, mimo że one dzisiaj wydają się niepotrzebne, wiążą się z historią - zdradza dyrektor Biblioteki Narodowej. 

Czytaj również: 

***

Jedną z możliwości pozwalających na pozbycie się niepotrzebnych lektur to skup, który przyjmuje stare książki. Skupy tego rodzaju działają w większych miastach Polski, a w sieci można sprawdzić, czy takie działają w miejscu zamieszkania. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Daniel Wydrych 

Gość: Tomasz Makowski (dyrektor Biblioteki Narodowej)

Data emisji: 12.04.2021 r. 

Godzina emisji: 9.37

ans

Czytaj także

Światowy Dzień Książki. Polacy czytają coraz więcej, popularność zyskuje biblioteka cyfrowa

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 10:06
Dziś przypada Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. To co roku okazja do rozważań na temat kondycji czytelnictwa w Polsce. Biblioteka Narodowa opublikowała dziś wyniki badań za ubiegły rok. 39 procent Polaków zadeklarowało przeczytanie przynajmniej jednej książki w ciągu roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słynni ludzie i ich biblioteki

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 11:01
W związku ze Światowym Dniem Książki (przypadającym 23 kwietnia) rozmawiamy z Aleksandrą Rybką, autorką książki "Pokaż mi swoją bibliotekę". Przypominamy też archiwalne rozmowy ze sławnymi ludźmi o ich bibliotekach
rozwiń zwiń