Dlaczego powinniśmy dbać o drzewa?

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2021 16:00
- Wszyscy wiemy, że drzewa produkują tlen i pochłaniają dwutlenek węgla, jednak mało kto ma świadomość, na jak wiele innych rzeczy mają jeszcze wpływ - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Smolnicki z Fundacji EkoRozwoju oraz Polskiej Zielonej Sieci. Dlaczego tak łatwo przychodzi nam wycinanie drzew pod różnego rodzaju inwestycje, w tym m.in. ścieżki rowerowe?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/Jacob_09

książki_ok.jpg.jpg
Domowa biblioteka. Co zrobić z niepotrzebnymi i już przeczytanymi książkami?
Posłuchaj
03:38 Jedynka/Cztery pory roku - 12.04.2021 Ekolodzy zauważają, że wielu Polaków traktuje drzewa jako coś, co można bezkarnie wyciąć (Jedynka/Cztery pory roku)

- Drzewo służy nam w czasie upału i suszy, zwiększa plony w rolnictwie czy poprawia komfort życia na przykład w miastach. Co więcej, zwiększa nawet wartość nieruchomości, jak i poziom szczęśliwości w sposób stały. Według brytyjskich badań, podwyżka w pracy powoduje deklarowaną poprawę jakości życia na miesiąc lub dwa i potem znika, natomiast jak ludzie patrzą na drzewo, to stale mają wyższą jakość życia - twierdzi Krzysztof Smolnicki.

Można bezkarnie wyciąć?

Ekolodzy zauważają jednak, że wielu Polaków traktuje drzewa jako coś, co można bezkarnie wyciąć i po prostu w zamian posadzić w to miejsce nowe drzewa.

- Drzewa bardzo często wyrosły w naszych miastach i miasteczkach 100-120 lat temu, kiedy były całkowicie inne warunki, tj. presja na nie była mniejsza, nie było zasolenia jezdni, ani tak dużego ruchu samochodowego (…). Stuletnie drzewa mają niesamowity potencjał genetyczny i są wybranymi jednostkami, którym udało się przeżyć. Jeżeli posadzimy drzewa ze szkółki, to prawdopodobnie będą rosły, ale pojawia się pytanie, czy dożyją takiego wieku i czy będą tak okazałymi drzewami - zastanawia się Krzysztof Smolnicki.

Wycinka drzew na terenach zurbanizowanych

Fundacja FOTA4Climate prowadzi kampanię na rzecz moratorium dotyczącego niszczenia drzew. Jak podkreśla Andrzej Gąsiorowski, prezes fundacji chodzi głównie o zaprzestanie wycinki drzew na terenach zurbanizowanych.

- Nasza akcja "Moratorium dla drzew" odnosi się przede wszystkim do drzew, które nie są na terenach leśnych i nie podlegają ustawie o lasach, a są wycinane w związku z różnego rodzaju potrzebami ludzi w miastach, miasteczkach i na wsiach. Bardzo dużo drzew ginie też w związku z inwestycjami drogowymi czy ścieżkami rowerowymi. Dużo drzew jest wycinanych przy różnego rodzaju ciekach wodnych - wyjaśnia Andrzej Gąsiorowski.

Zdaniem ekologa wiele drzew usuwanych jest bez przemyślenia. - Ani bez zastanowienia się nad tym, jak inaczej możemy realizować chociażby inwestycje, aby zachowywać jak najwięcej drzew, terenów zielonych, zadrzewień czy zakrzewień - słyszymy.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadziła: Daniel Wydrych 

Materiał: Maja Mazurek

Data emisji: 12.04.2021

Godzina emisji: 11.37

DS

Czytaj także

Zoo to przede wszystkim troska o zwierzęta

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 12:04
Ogród zoologiczny to nie rozrywka dla dorosłych i dla dzieci oraz kontakt z egzotyczną naturą. Te placówki dbają przede wszystkim o zagrożone gatunki zwierząt. - Chodzi o stworzenie im takiej enklawy szczęśliwości, jeśli w naturze nie mogą żyć albo wymierają - mów Andrzej Kruszewicz, dyrektor warszawskiego zoo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Doktor Google" nie zawsze postawi trafną diagnozę

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 12:09
Pandemia spowodowała, że wielu Polaków niechętnie chodzi do lekarzy. Porad na dręczące ich dolegliwości szukają w sieci. Są takie strony, na których po wpisaniu wieku, płci, obciążeń i symptomów oraz po wypełnieniu ankiety dostaje się wskazówki, co może takiej osobie dolegać. Na szczęście z zastrzeżeniem, żeby pójść do lekarza. A w gabinecie pacjent często oczekuje potwierdzenia swojej tezy.
rozwiń zwiń