Egzaminy w warunkach zdalnej nauki mają sens? Szef CKE: dowiadujemy się, z czym uczniowie mają problemy

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 12:05
- Egzaminy próbne, które przeprowadziliśmy w marcu, nie były wykorzystywane do tego, aby punktować uczniów, tylko przede wszystkim miały przekazać informację zwrotną uczniom i nauczycielom, nad czym jeszcze warto popracować - mówi w "Czterech porach roku" dr Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. 
Marcin Smolik
Marcin SmolikFoto: W.Kusiński/PR

shutterstock_nauczanie zdalne 1200.jpg
Nauczanie zdalne. Jakie przyniesie skutki w przyszłości?

Wyniki próbnych egzaminów

W dobie pandemii koronawirusa szkoły prowadzą nauczanie zdalne. Mimo wielu przeciwności losu zarówno egzaminy próbne ósmoklasisty, jak i egzaminy maturalne nie wypadły gorzej niż w latach ubiegłych. - Zbieraliśmy wyniki z zaprzyjaźnionych szkół. One był bardzo różne, w niektórych bardzo dobre, w innych mniej. Mimo to szkoły bardzo pozytywnie zareagowały na te mniej dobre wyniki - stwierdza dr Marcin Smolik. - Zobaczymy, z czym uczniowie mają problem i nad czym warto popracować przed głównym egzaminem - dodaje. 


Posłuchaj
07:16 Jedynka/4PR nauczanie zdalne i egzaminy 19.04.2021.mp3 Nauka zdalna a egzaminy (Cztery pory roku/Jedynka)

 

W poniedziałek weszła w życie nowelizacja rozporządzenia ministra edukacji i nauki w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Zgodnie z nią przedłużone zostaje do 25 kwietnia zawieszenie zajęć stacjonarnych m.in. w publicznych i niepublicznych szkołach podstawowych, szkołach ponadpodstawowych. 

Testy na koronawirusa dla maturzystów 

Ministerstwo Edukacji i Nauki zapewnia, że matury odbędą się stacjonarnie. W związku z tym pojawił się pomysł, aby uczniom przystępującym do egzaminu dojrzałości wykonać szybkie testy na obecność koronawirusa. - Tutaj decyzję musi podjąć Ministerstwo Zdrowia, my się do tego zalecenia dostosujemy - podkreśla dyrektor CKE. - Wszystko zależy od opinii ekspertów w zakresie epidemiologii - dodaje. 

Korzyści z nauki zdalnej 

Gość audycji uważa, że jednym z pozytywnych aspektów nauki zdalnej jest "przyśpieszony kurs radzenia sobie z nowoczesnymi technologiami". - Nauczyciele mieli obawy i wielu nie było przekonanych co do takiej formy nauczania - przyznaje. - Wprowadzenie wszelkiego rodzaju nowinek technologicznych może sprzyjać kształceniu w przyszłości - stwierdza ekspert. 

Czy długie godziny spędzone przed komputerem mogą zaowocować tym, że młodzi ludzie będą bardziej zdyscyplinowani i zorganizowani? - Jest pewna grupa młodych ludzi (niestety zdecydowanie mniejsza), dla których kształcenie w taki sposób, gdzie sami muszą organizować sobie czas i naukę wpłynie na nich bardzo pozytywnie - odpowiada dr Marcin Smolik. 

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Daniel Wydrych 

Gość: dr Marcin Smolik (dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej)

Data emisji: 19.04.2021 r. 

Godzina emisji: 9.21

ans 

Czytaj także

Matura 2021. Matura z historii - II wojna światowa (powtórka)

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2021 06:00
Pakt Ribbentrop-Mołotow, agresja Niemiec i Związku Sowieckiego na Polskę, najważniejsze wydarzenia II wojny światowej, Polska pod okupacją niemiecką i sowiecką, Katyń, Wołyń, niemiecka polityka eksterminacji, Powstanie Warszawskie - zapraszamy na przedmaturalną powtórkę z historii z Polskim Radiem!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Matura 2021. Matura z historii - starożytność i średniowiecze (powtórka)

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2021 06:00
Wojny grecko-perskie, spartański model wychowania, idea imperium rzymskiego, osiągnięcia cesarstwa bizantyjskiego, kultura państwa Franków, spór o inwestyturę, państwo polskie od Mieszka I do Władysława Jagiełły - zapraszamy na przedmaturalną powtórkę z historii z Polskim Radiem!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Matura 2021. Matura z historii - renesans (powtórka)

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 06:00
Wielkie odkrycia geograficzne, dokonania twórców renesansowych w dziedzinie kultury, reformacja i jej skutki, absolutyzm francuski, wojna trzydziestoletnia, rewolucja angielska, państwo polsko-litewskie w czasach ostatnich Jagiellonów, powstanie Rzeczypospolitej Obojga Narodów, pierwsze wolne elekcje  - zapraszamy na przedmaturalną powtórkę z historii z Polskim Radiem!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Matura 2021. Matura z historii - XVII wiek w Polsce i na świecie (powtórka)

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2021 06:00
Konflikty wewnętrzne i zewnętrzne Rzeczypospolitej Obojga Narodów w okresie panowania Wazów, dymitriady, powstanie Chmielnickiego, potop szwedzki, odsiecz wiedeńska, liberum veto, rokosze, sarmatyzm, ale też: absolutyzm francuski, wojna trzydziestoletnia, rewolucja angielska i proces kształtowania się państwa moskiewskiego/rosyjskiego - zapraszamy na przedmaturalną powtórkę z historii z Polskim Radiem!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Matura 2021. Powtórka z historii - od połowy XIX wieku do I wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2021 06:00
Procesy zjednoczeniowe Włoch i Niemiec w XIX wieku, wojna secesyjna w Stanach Zjednoczonych, przemiany gospodarcze i społeczne oraz nowe prądy ideowe, polityka zaborców wobec mieszkańców ziem dawnej Rzeczypospolitej - rusyfikacja, germanizacja i autonomia galicyjska, polski pozytywizm i twórczość młodopolska, konflikty poprzedzające wybuch I wojny światowej, wybuch I wojny światowej i jej przebieg, I wojna światowa a sprawa polska - zapraszamy na przedmaturalną powtórkę z historii z Polskim Radiem!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Matura 2021. Matura z historii - dwudziestolecie międzywojenne (powtórka)

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2021 06:00
Europa po I wojnie światowej, traktat wersalski, wielki kryzys gospodarczy, narodziny i rozwój totalitaryzmów, walka o odrodzenie państwa polskiego, Józef Piłsudski Naczelnikiem Państwa, Mała konstytucja 1919 roku, powstanie wielkopolskie, powstania śląskie, wojna polsko-bolszewicka, konstytucja marcowa 1921 roku, przewrót majowy, konstytucja kwietniowa 1935 roku, rządy sanacji, społeczeństwo i gospodarka II Rzeczypospolitej - zapraszamy na przedmaturalną powtórkę z historii z Polskim Radiem!
rozwiń zwiń