Ostatnia szansa na złożenie wniosku o dowód osobisty przez internet

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2021 11:20
Od 2 sierpnia nie będzie już takiej możliwości. Jest to związane ze zmianą zawartości warstw graficznej i elektronicznej wydawanych dokumentów tożsamości.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Lukasz Siekierski/shutterstock.com

Posłuchaj
07:50 Jedynka/Cztery pory roku - 20.04.2021 dowody osobiste Ostatnia szansa na złożenie wniosku o dowód osobisty przez internet (Cztery pory roku/Jedynka)

 

E-usługa Uzyskaj dowód osobisty w ostatnim czasie zyskiwała na popularności. W 2019 roku skorzystało z niej ponad 160 tys. osób. Rok później - niemal 336 tys., czyli ponad dwa razy więcej. Od początku tego roku Polacy złożyli online niemal 128 tys. wniosków o dowód osobisty.

cztery pory roku 1200.jpg
"Cztery pory roku"

Od 2 sierpnia złożenie wniosku o dowód osobisty przez internet nie będzie już możliwe. Dlaczego? Zmianie ulegnie bowiem zawartość warstw graficznej i elektronicznej wydawanych dokumentów tożsamości.

e-Polak potrafi! Michał Czernecki tłumaczy, jak przez internet złożyć wniosek o dowód osobisty Profil: CYFRYZACJA KPRM

Czytaj także:

Co się zmieni i dlaczego?

Wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej zostały zobligowane do umieszczania w dowodach osobistych odcisków palców (w warstwie elektronicznej) i odręcznego podpisu posiadacza dokumentu (w warstwie graficznej). Zarówno odciski palców, jak i podpis trzeba będzie zostawić w urzędzie. 

- W dowodach nowego typu był już zakodowany wizerunek naszej twarzy, a teraz będzie w nim także zakodowana druga cecha biometryczna - dwa odciski naszych palców - wskazał w audycji "Cztery pory roku" ekspert Krzysztof Konopka.

W nowym dowodzie będzie też kilka innych dostrzegalnych na pierwszy rzut oka zmian - pojawi się m.in. oznaczenie państwa członkowskiego (na tle flagi Unii Europejskiej).

A po co w ogóle zmienia się wzory dowodów? - Gdy przestępcy warsztat i umiejętności mają już dopracowane w tym stopniu, że potrafią podrobić dokument tak, że można to wychwycić jedynie poprzez specjalistyczne badania kryminalistyczne, wówczas następuje zmiana, wprowadzenie nowych zabezpieczeń - podkreślił gość radiowej Jedynki.

Konopka zwrócił uwagę, że do niedawna dowody osobiste służyły jedynie ustaleniu tożsamości, dziś możemy na ich podstawie na przykład przekraczać granice państw. 

Uwaga! W przypadku dokumentów dzieci do 12. roku życia wciąż będzie możliwe składanie wniosku online, ponieważ od nich odciski palców nie będą pobierane.Tę dwójkę łączą nowe dowody… e-Polak potrafi! Profil: CYFRYZACJA KPRM


Czy trzeba będzie wymienić ważny dowód?

Nie. Z dotychczasowego dowodu będzie można korzystać do czasu, aż minie jego ważność. Nowe dokumenty będą wydawane osobom, których dowody tracą ważność po 2 sierpnia lub które kończą 18 lat. Wymiana wszystkich dowodów na nowe potrwa 10 lat.

W tym roku dowód osobisty powinno wymienić 1 546 700 Polaków, którym kończy się ważność aktualnego dokumentu. W 2021 roku ponad 358 tys. osób skończy 18 lat.#CzteryPoryRoku ‪9:00-12:00‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬ 🔸 Już niedługo nowe dowody osobiste 💳 Odcisk palca, odręczny podpis, trzy...

Opublikowany przez Jedynka - Program 1 Polskiego Radia Poniedziałek, 19 kwietnia 2021

Czym się różnią poszczególne wzory dowodów osobistych? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Krzysztof Konopka (ekspert dokumentów, Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie)

Data emisji: 20.04.2021 r. 

Godzina emisji: 9.00-12.00

Jedynka/gov.pl/kk

Czytaj także

Nowe dowody osobiste z odciskami palców. Zobacz, do kiedy można korzystać ze starego dokumentu

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 17:42
Nowe dowody osobiste z odciskami palców i odręcznym podpisem właściciela będą obowiązywać od 2 sierpnia br. - podała w komunikacie Cyfryzacja KPRM. Ze starego dowodu będzie można korzystać do czasu, aż minie jego ważność.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o dowodach osobistych

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2021 21:33
Sejm uchwalił w środę nowelizację ustawy o dowodach osobistych, zgodnie z którą od 2 sierpnia w warstwie elektronicznej dokumentów znajdą się odciski palców, a do warstwy graficznej powróci podpis posiadacza. Wnioski o wydanie takich dowodów nie będą mogły być składane online.
rozwiń zwiń