Masz małopłytkowość? Lekarz zdecyduje, którą szczepionką się zaszczepisz

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2021 16:07
Małopłytkowość to mniejsza liczba płytek krwi niż przewidują normy. Nie jest to przeciwwskazanie do szczepień przeciwko COVID-19, ale jest wskazaniem do określonego wyboru szczepionki. Powinien o tym zadecydować lekarz po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Elnur/shutterstock

1200_szczepienie_shutterstock.png
Apele i edukacja czy straszenie i kary - jak zachęcać do szczepień przeciwko COVID-19?

Doktor Marzena Kuliś, specjalista chorób zakaźnych, zwraca uwagę, że przy różnych chorobach krwi należy zachować podczas szczepienia szczególne środki ostrożności. - Przy wyborze szczepionki małopłytkowość ma pewne znaczenie - zaznacza. Podkreśla, że trzeba rozważyć, czy małopłytkowość nie będzie prowadziła do niepożądanych następstw poszczepiennych, m.in. wystąpienia zaburzeń zatorowo-zakrzepowych.


Posłuchaj
01:57 Jedynka-28-04-2021-cztery-pory-roku-poradnik-koronawirus.mp3 Co ze szczepieniami osób z chorobami krwi (Poradnik koronawirus/Jedynka)

 covid koronawirus rodzina FREE 1200.jpg
Covidowa genetyka. "Przypuszczamy, że predyspozycje występują"

Doktor zwraca uwagę na to, jak ważny jest przed szczepieniem wywiad lekarski i poinformowanie o rozpoznanych schorzeniach. - Bo część schorzeń mamy rozpoznaną - mówi.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Autorka materiału: Małgorzata Abgarowicz

Data emisji: 28.04.2021 r. 

Godzina emisji: 10.20

ag

Czytaj także

Ozdrowieńcy narzekają na problemy ze słuchem. "Zmiany mogą być poważne"

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2021 12:56
Coraz więcej osób, które przechorowały COVID-19, narzeka na problemy ze słuchem. - Wszystkie symptomy dotyczące szumu usznego nie powinny być bagatelizowane, ponieważ wymagają co najmniej obserwacji - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Henryk Skarżyński ze Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach. W jaki sposób powinniśmy zadbać o nasze zdrowie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczepienie na koronawirusa. Ile dni powinno minąć między pierwszą a drugą dawką?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2021 11:50
- Mówi się, że między przyjęciem pierwszej i drugiej dawki szczepionki na koronawirusa nie może minąć więcej niż 42 dni. Ja zostałam zaszczepiona AstraZenecą 25 marca, a drugi termin mam na 10 czerwca. To są ponad dwa miesiące. Nie wiem, czy to ma jakiś sens - zastanawia się słuchaczka Programu 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń