"Zaszczepiłem się na COVID-19". A co ze szczepionką przeciw grypie?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 11:07
Każdego dnia kolejne osoby przyjmują szczepionki przeciwko COVID-19. Część z nich zastanawia się jednak, czy dzięki nim jesienią nie będą musiały zaszczepić się na grypę. - Jednorazowa dawka szczepionki na grypę wystarcza mniej więcej na pół roku - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Anna Boroń-Kaczmarska, specjalista chorób zakaźnych. Co to oznacza?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Branislav Cerven/shutterstock.com

Posłuchaj
02:59 Jedynka/Cztery pory roku - 30.04.2021 Jak często powinniśmy szczepić się na grypie, jeżeli przyjmiemy szczepionkę przeciw COVID-19? (Jedynka/Cztery pory roku)

Szczepionka przeciw grypie jest tzw. szczepionką zabitą, czyli inaktywowaną. - Została skonstruowana w ten sposób, że zabezpiecza nas przed zakażeniem wirusami grypy ostatniego sezonu, ponieważ wirus grypy mutuje. Każdy mutant jest chorobowy, a niektóre wręcz bardzo - wyjaśnia ekspert Jedynki.

szczepienie COVID pap 1200.jpg
Szczepienie na koronawirusa. Ile dni powinno minąć między pierwszą a drugą dawką?

Prof. Anna Boroń-Kaczmarska zauważa również, że "jednorazowa dawka szczepionki przeciwko grypie wystarcza na wywołanie odporności mniej więcej na pół roku i dlatego szczepionkę trzeba powtarzać przed sezonem grypowym".

Różne choroby a szczepionka na koronawirusa

Jedna ze słuchaczek zastanawia się także, czy może zaszczepić się na COVID-19, jeżeli przyjmuje leki przeciwzakrzepowe, ma niedomykalność zastawek, nadciśnienie i anemię. Do tego skończyła już 90 lat.

- Ta pani powinna się zaszczepić, ponieważ jest bardzo obciążona (chorobami - red.) - odpowiada krótko gość radiowej Jedynki.
A czy podobnie jest w przypadku amputacji obu piersi ze średnim obrzękiem rąk? Okazuje się, że tak.

- Pani jest również mocno obciążona i powinna się zaszczepić. Pojawia się tylko pytanie, w które miejsce należy podać szczepionkę. Szczepionkę podaje się domięśniowo, a nie w obrzękniętą tkankę, czyli może w udo… - twierdzi prof. Anna Boroń-Kaczmarska.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadziła: Joanna Racewicz

Data emisji: 30.04.2021

Godzina emisji: 10.20

DS

Czytaj także

Niedługo mam szczepienie na koronawiusa, ale źle się czuję. Co robić?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 11:00
- Mam wyznaczony na weekend termin szczepienia, ale w święta wielkanocne zaczęło mnie pobolewać gardło. Nie mam temperatury i żadnych innych objawów. Czy mogę się bezpiecznie zaszczepić?  - zastanawia się słuchaczka Programu 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakie są możliwe działania niepożądane szczepionki na koronawirusa?

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 11:50
- Czy po podaniu szczepionki przeciwko COVID-19 może wystąpić podrażnienie wątroby, a w konsekwencji żółtaczka? - zastanawia się słuchaczka Programu 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń