Piknik Naukowy: laserowa harfa. Nauka w służbie muzyki

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2021 14:05
Już w ten weekend rozpocznie się Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Podczas jego trwania można będzie obejrzeć m.in. pokaz gry na dość wyjątkowej harfie. - Jej struny zastąpiliśmy laserami koloru czerwonego - mówi dr Przemysław Miszta z I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego z Maturą Międzynarodową im. Jam Saheba Digvijay Sinhji w Warszawie.
Laserowa harfa wykonana przez  I SLO z Maturą Międzynarodową im. Jam Saheba Digvijay Sinhji w Warszawie
Laserowa harfa wykonana przez I SLO z Maturą Międzynarodową im. Jam Saheba Digvijay Sinhji w WarszawieFoto: Polskie Radio/Facebook

Piknik Naukowy Klimat i my
Już wkrótce Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik
Posłuchaj
10:00 Jedynka/Cztery pory roku - 4.05.2021 harfa W jaki sposób można zagrać na laserowej harfie? (Jedynka/Cztery pory roku)

Największa plenerowa impreza naukowa w Europie w tym roku przeniesie się do internetu. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik w wersji online odbędzie się w dniach 8-15 maja pod hasłem "Klimat i my" i będzie wydarzeniem pełnym fascynujących spotkań z ekspertami, naukowych pokazów oraz warsztatów online.

Struny zastąpione laserem

Pokazy podczas tego wydarzenia zorganizuje m.in. I SLO z Maturą Międzynarodową im. Jam Saheba Digvijay Sinhji w Warszawie. Dr Przemysław Miszta, nauczyciel fizyki, matematyki i statystyki zaprezentował wraz ze swoim uczniem w "Czterech porach roku" laserową harfę.

- Harfa została uruchomiona trzy lata temu. Pomysł, który powstał, polegał na zastąpieniu strun za pomocą laserów koloru czerwonego. Początkowo mieliśmy zamiar zrobić szesnaście strun, ale skończyło się na ośmiu. Harfa pozwala stworzyć gamę i zagrać kilka melodii, m.in. "Odę do radości". Ma wysokość około 180 cm, jest duża, szeroka i wygląda bardzo okazale - opowiada dr Przemysław Miszta.

Gość Jedynki zdradza, że jej budowa trwała mniej więcej pół roku i została wykonana przez uczniów liceum.

Jak to działa?

- Czerwone lasery, które są wmontowane w harfę, padają na fotoopory, które zamykają obwód. Jest to światłoczuły element oddziałujący ze światłem lasera. Jeżeli światło lasera na niego pada, teoretycznie powinien zacząć płynąć prąd. Znajduje się tam jednak przerzutnik, który zamiast uruchamiania obwodu, przerywa obwód i dzięki temu, jeśli światło lasera pada na fotoopór, prąd nie płynie. Jeżeli obwód zostanie przerwany, tzn. zasłonimy światło lasera palcem czy innym elementem, w tym momencie harfa zaczyna wydawać dźwięk - wyjaśnia dr Przemysław Miszta.

Ekspert Jedynki dodaje, że laser jest bezpieczny i nie należy obawiać się o oparzenie placów.

Czytaj także:

W tym tygodniu w audycji "Cztery pory roku" zaprezentujemy kolejne eksperymenty naukowe. Zapraszamy do słuchania Programu 1 Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: dr Przemysław Miszta (nauczyciel fizyki, matematyki i statystyki w I SLO z Maturą Międzynarodową im. Jam Saheba Digvijay Sinhji w Warszawie)

Data emisji: 4.05.2021

Godzina emisji: 11.00-12.00

DS

Czytaj także

Klaps to nic złego? Nieprawda, reagujmy na przemoc wobec dzieci

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 14:00
Niemal połowa Polaków akceptuje klapsy, co czwarty nie widzi nic złego w spuszczaniu dziecku lania, a 20 proc. nawet nie ma świadomości, że bicie najmłodszych jest przestępstwem. - Dorośli nie zdają sobie sprawy albo szybko zapominają, jak to bolało, kiedy sami byli dziećmi - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Iwona Guzowska, mistrzyni świata w kickboxingu i boksie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Taniec receptą na stres i terapią w czasach pandemii

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 15:03
29 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tańca. Czy taniec jest aktywnością dla każdego i w jaki sposób wpływa ona na nasze zdrowie fizyczne oraz psychiczne?
rozwiń zwiń