Jestem w ciąży. Czy mogę się bezpiecznie zaszczepić na koronawirusa?

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 11:10
- Moja wnuczka ma termin porodu na połowę maja. Czy może się zaszczepić, czy jest to raczej niewskazane? - zastanawia się słuchacz Programu 1.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Unai Huizi Photography

Posłuchaj
01:47 Jedynka/Cztery pory roku - 5.05.2021 poradnik Jestem w ciąży. Czy mogę się bezpiecznie zaszczepić na koronawirusa? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Lekarz Bartosz Fiałek i dr Tomasz Zieliński, prezes Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych-Pracodawców, zaznaczyli w radiowej Jedynce, że niewiele mamy badań i danych na temat bezpieczeństwa szczepień przeciw COVID-19 kobiet w ciąży. Zalecili, by chęć zaszczepienia ciężarna skonsultowała z lekarzem położnikiem prowadzącym ciążę.

Pod koniec kwietnia eksperci Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (PTGiP) opublikowali stanowisko dotyczące szczepień kobiet w ciąży przeciwko COVID-19, w którym stwierdzają, że szczepionki przeciw koronawirusowi powinny być oferowane ciężarnym i kobietom karmiącym. Podkreślono, że kobiety ciężarne należą do grupy zwiększonego ryzyka wystąpienia ciężkiego przebiegu zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Eksperci PTGiP zwracają uwagę, że "nie stwierdza się obecnie zwiększonego ryzyka związanego ze szczepieniami przeciw COVID-19 u kobiet w ciąży w porównaniu z pozostałą populacją osób w wieku prokreacyjnym, jak również nie ma danych o szkodliwym działaniu szczepionki na rozwój płodu od momentu zapłodnienia". "Nie stwierdzono również niepokojących działań po szczepieniu przeciw koronawirusowi kobiet w ciąży, realizowanych którąkolwiek z dostępnych na rynku szczepionek" - dodają.

"Poradnik koronawirus - co musisz wiedzieć". Masz pytanie dotyczące pandemii koronawirusa? Zachęcamy do kontaktu z redakcją Programu 1 - nr tel. (22) 645 22 66

Czytaj także:


Jak czytamy na stronie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny, ciąża nie jest przeciwwskazaniem do podania szczepionki mRNA lub wektorowej przeciwko COVID-19.

"Wprawdzie w żadnym z badań klinicznych szczepionek przeciwko koronawirusowi nie uczestniczyły kobiety w ciąży, jednak biorąc pod uwagę mechanizm działania tych preparatów (nie zawierają wirusów zdolnych do replikacji), ryzyko niepożądanych zdarzeń u płodu lub zaszczepionej przyszłej matki jest znikome, podobnie jak w przypadku innych szczepionek nieżywych/inaktywowanych. Wyniki badań nieklinicznych na zwierzętach nie wykazały zagrożenia dla płodu" - podano.

Jednocześnie dodano, że "szczepienie może być przeprowadzone po przedstawieniu kobiecie w ciąży informacji o szczepionce, pomimo braku danych z badań klinicznych. Dotyczy to szczególnie personelu medycznego, narażonego na zakażenie SARS-CoV-2 lub z innych grup zwiększonego ryzyka zachorowania na COVID-19. Decyzja o szczepieniu w tej grupie powinna być oparta na ocenie korzyści i ryzyka".


Informacje o szczepieniach dostępne są pod numerem infolinii 989 i na stronach www.gov.pl/web/koronawirus i www.gov.pl/web/szczepimysie

Narodowy Program Szczepień

Szczepionka przeciw COVID-19 to - jak czytamy na rządowej stronie poświęconej Narodowemu Programowi Szczepień - jeden z najważniejszych elementów, dzięki któremu możemy powstrzymać epidemię. Wyzwala ona w organizmie człowieka naturalną produkcję przeciwciał. Stymuluje także nasze komórki odpornościowe, tak aby chroniły nas przed zakażeniem COVID-19.

Szczepienie PAP-1200.jpg
Szczepienia przeciwko COVID-19 - co trzeba wiedzieć?

"Pokonanie koronawirusa jest możliwe tylko poprzez przerwanie jego transmisji z człowieka na człowieka. Szczepionka daje taką możliwość. Aby efekty były jak najlepsze i jak najszybsze, musimy być odpowiedzialni i solidarni. Każda osoba, która się zaszczepi, ma szansę przerwać łańcuch zakażeń. Nasze zaszczepienie się to nie tylko ochrona dla nas. To także ochrona naszych rodziców, dziadków, dzieci i przyjaciół".

Szczepienia przeciwko COVID-19 ruszyły w Polsce pod koniec ubiegłego roku. Zastrzyki wykonuje się preparatami firm Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca i Johnson & Johnson. Preparaty trzech pierwszych firm są dwudawkowe, a szczepionka Johnson & Johnson - jednodawkowa. Szczepionka podawana jest domięśniowo w ramię. Pacjent przed przyjęciem preparatu musi wypełnić kwestionariusz, do szczepienia kwalifikuje lekarz (lub inna osoba, co zostało określone w odpowiednim dokumencie). Zaszczepiony otrzymuje potwierdzenie.

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadzi: Agnieszka Kunikowska

Autorka materiału: Maja Mazurek

Data emisji: 5.05.2021 r. 

Godzina emisji: 10.20

Jedynka/szczepienia.pzh.gov.pl/kk

Czytaj także

Niedługo mam szczepienie na koronawiusa, ale źle się czuję. Co robić?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 11:00
- Mam wyznaczony na weekend termin szczepienia, ale w święta wielkanocne zaczęło mnie pobolewać gardło. Nie mam temperatury i żadnych innych objawów. Czy mogę się bezpiecznie zaszczepić?  - zastanawia się słuchaczka Programu 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakie są możliwe działania niepożądane szczepionki na koronawirusa?

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 11:50
- Czy po podaniu szczepionki przeciwko COVID-19 może wystąpić podrażnienie wątroby, a w konsekwencji żółtaczka? - zastanawia się słuchaczka Programu 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń