"Bezpieczna Jedynka": rowerowy savoir vivre
Tylko w 2020 roku w 3 768 wypadkach z udziałem rowerów zginęło 249 rowerzystów. W porównaniu do roku poprzedniego liczba tego typu wypadków zmniejszyła się o prawie 15 proc. - Większość wypadków miała miejsce na obszarze zabudowanym. Były to 3 232 wypadki - mówi w audycji "Bezpieczna Jedynka", komisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Wypadków w terenie niezabudowanym było zdecydowanie mniej, ale aż co piąty kończył się śmiercią.
15:40 Jedynka/Bezpieczna Jedynka - 23.04.2021 .mp3 O czym pamiętać, by jazda na rowerze była bezpieczna? (Bezpieczna Jedynka)
Wina najczęściej leży po stronie użytkowników innych pojazdów. - W znacznej mierze wypadki te powstają z powodu nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu czy nieprawidłowego wyprzedzania - tłumaczy gość Programu 1 Polskiego Radia. Najczęstszą przyczyną wypadków z winy rowerzystów było natomiast nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu oraz niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. Należy pamiętać o obowiązkach, jakie na użytkowników jednośladów nakłada prawo.
Fb/Mazowiecka Drogówka
Bezpieczeństwo to podstawa
Podstawową zasadą bezpieczeństwa w przypadku każdego użytkownika ruchu drogowego jest zachowanie trzeźwości. Rowerzyści muszą jednak pamiętać również o odpowiednim wyposażeniu pojazdu. - Jeżeli nie mamy oświetlenia, narażamy się na ogromne niebezpieczeństwo (...). Obowiązkowe oświetlenie z tyłu, z przodu. Jest cała masa lampek na bagażniki, na błotnik - mówi Adam Wiśniewski, właściciel sklepu rowerowego. Wymagane jest też posiadanie co najmniej jednego sprawnego hamulca oraz dzwonka lub innego sygnału ostrzegawczego.
Kask dla rowerzysty nie jest wymagany przepisami, natomiast zarówno przedstawiciele służb jak i eksperci apelują o jego używanie. - Świadomość tego, jak niebezpieczna jest jazda bez kasku i czym grozi upadek lub zderzenie z pojazdem przez osobę nieposiadającą kasku, to jest poważny problem. Wydaje mi się, że warto o tym mówić często - uważa instruktor, tester rowerów i właściciel Veloprojekt Maciej Kucbora. Warto pamiętać też o trzymaniu się prawej strony i unikaniu jazdy w słuchawkach, które często uniemożliwiają usłyszenie, co dzieje się dookoła nas.
Siedem grzechów głównych rowerzystów
Kosmetyka roweru
Zanim wsiądziemy na rower, powinniśmy sprawdzić stan układu hamulcowego. - Warto pamiętać, że raz na co najmniej dwa lata należy wymienić pancerz i linki. W środku działają różnego rodzaju warunki atmosferyczne, dostaje się woda. Cały mechanizm może być zardzewiały w środku, czego nie widzimy gołym okiem - wyjaśnia Adam Osuch ze Stowarzyszenia Zdrowy Rower. Uszkodzenia układu hamulcowego mogą powodować, że mimo naciśnięcia na hamulec linka nie zareaguje odpowiednio.
YouTube/Pomorska Policja
Kolejna zasada z podręcznika przygotowania roweru po zimie to napompowanie kół. Tu jednak może czekać nas nieprzyjemna niespodzianka. Jeśli opona lub dętka jest sparciała, nasza jazda zakończy się po kilkunastu metrach. By mieć pewność, że powietrze nie schodzi, warto napompować opony nawet kilka dni przed wyjazdem. A skąd możemy wiedzieć, że opona już sparciała? - Na pewno zobaczymy na oponie mikropęknięcia (...). Można też delikatnie zdrapać paznokciem boki opony i zobaczyć, czy z opony coś odlatuje - radzi Osuch.
Tego się nie zapomina?
Problemem w przypadku osób chcących wsiąść na rower często bywa długa przerwa. Dla nabrania pewności, konieczny może być trening przygotowawczy. Na szczęście istnieją sprawdzone metody podniesienia swoich umiejętności. - Najłatwiejszym sposobem jest skorzystanie z jakiegoś niewielkiego wzniesienia i ruszenie rowerem z górki. Można poprosić kogoś bliskiego, żeby nas asekurował - radzi na antenie Polskiego Radia Maciej Kucbora.
Zobacz też:
Dzięki temu możemy nauczyć się trzymania balansu, pedałowania i hamowania. Osoby, które obawiają się upadków, mogą natomiast przeprowadzić serię symulacji na trawie. - Możemy poćwiczyć samo wyciąganie rąk przy upadku. Nauczenie się tego, żeby upadać na rękę, łokieć, a nie na głowę, jest istotne - nie ma wątpliwości gość "Bezpiecznej Jedynki". Często w takich sytuacjach reagujemy instynktownie, ale trening na miękkim podłożu może pomóc w wyrobieniu dobrych nawyków.
***
Nazwa audycji: Bezpieczna Jedynka
Prowadzący: Patryk Kuniszewicz
Goście: Komisarz Robert Opas (Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji), Maciej Kucbora (zawodnik, instruktor, tester rowerów i projektant torów rowerowych, właściciel Veloprojekt), Adam Osuch (Stowarzyszenie Zdrowy Rower), Adam Wiśniewski (właściciel sklepu rowerowego)
Data emisji: 23.04.2021
Godzina emisji: 17:10
mg/ans