Koronawirus. Czy istnieją pozytywne skutki życia w pandemii?

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2021 12:20
Pandemia koronawirusa towarzyszy nam już ponad rok, wpływając na wszystkie aspekty naszego życia. Jak znaleźć pozytywne strony takiego stanu? Czy w naszych codziennych relacjach rodzinnych, ale i zawodowych zmieniło się coś na korzyść?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/View Apart


1200_kultura_shutterstock.jpg
Kultura w dobie pandemii. Dyrektor NCK: jesteśmy spragnieni obcowania z żywą kulturą

Relacje społeczne 

Obecnie wiele osób zaczyna doceniać wartość różnego rodzaju relacji międzyludzkich. Czy zmieniły się one na lepsze, czy na gorsze? - U nas w Zakładzie mówimy o pojęciu "zmęczonego domu" oznaczającym, że przestrzeń mieszkalna, w której jesteśmy i w której mieszkamy bardzo mocno nas zmęczyła - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Magdalena Żadkowska, socjolog z Zakładu Socjologii Życia Codziennego Uniwersytetu Gdańskiego. - Badania, które przeprowadziliśmy dla Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku, pokazały, że teraz więcej o sobie wiemy, tych dobrych lub tych złych rzeczy - wyjaśnia gość audycji. 

Posłuchaj
07:21 Jedynka/4PR pandemia pozytywne skutki.mp3 Czy istnieją pozytywne skutki życia w pandemii? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Dr Żadkowska dodaje, że przebywając w domu, nauczyliśmy się negocjować. - Wiemy, że relacje są ważne i że jak się o nie nie zadba, to będzie tylko gorzej. Nauczyliśmy się również wyznaczać granice, a przynajmniej była ku temu okazja - stwierdza.  

Zmiana stylu życia 

Koronawirus zmienił także styl życia. Aktywności przeniosły się do domu, kultura była dostępna online w większym stopniu niż do tej pory. Tygodnie czy nawet miesiące zdalnej pracy pozwoliły zaoszczędzić mnóstwo czasu, który można było poświęcić na realizowanie swoich potrzeb, nawet stacjonarnie. - Z raportu Wojewódzkiego Urzędu Pracy wnioskujemy, że świat nie wróci już do stanu sprzed pandemii, zwłaszcza z uwagi na oszczędności czasu czy możliwości fajnych spotkań, w których uczestniczymy - podkreśla gość audycji. - Myślę, że pojawiło się dużo tanich, przystępnych rozwiązań, które mogą dać nam wyższą satysfakcję życia zawodowego, przekazywania informacji, komunikowania się - stwierdza ekspert. 

Zobacz też:

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzący: Joanna Racewicz

Gość: dr Magdalena Żadkowska (Zakład Socjologii Życia Codziennego Uniwersytetu Gdańskiego)

Data emisji: 7.05.2021

Godzina emisji: 9.38

ans