Zwykłe przemęczenie czy choroba? Czym jest zespół przewlekłego zmęczenia?

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 11:15
Tempo życia, nadmiar obowiązków, ciągły pośpiech, stres - tym tłumaczymy fakt, że jesteśmy zmęczeni, znużeni, że brak nam energii. Często tak właśnie jest, ale czasem to nie jest zwykłe przemęczenie, tylko choroba.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Sam Wordley/shutterstock.com

Posłuchaj
07:31 Jedynka/Cztery pory roku - 12.05.2021 zmęczenie Zwykłe przemęczenie czy choroba? Czym jest zespół przewlekłego zmęczenia? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

cztery pory roku 1200.jpg
"Cztery pory roku"

Zespół przewlekłego zmęczenia to choroba charakteryzująca się patologiczną nietolerancją wysiłku fizycznego lub psychofizycznego. - Osoby, które na nią cierpią, nie mają pierwotnych zaburzeń natury depresyjnej czy innych zaburzeń psychicznych. Etiologia, przyczyna choroby nie jest znana, choć bardzo istotny jest tutaj komponent wirusowy - powiedział w audycji "Cztery pory roku" prof. Paweł Zalewski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

- Chorzy nabywają patologicznej nietolerancji wysiłku. Ogólnie, gdy ktoś podejmuje aktywność fizyczną, dostosowaną do swoich możliwości, ma poczucie korzyści z tego wynikających. Wie - obiektywnie - że wysiłek fizyczny jest korzystny. U osób cierpiących na zespół przewlekłego zmęczenia wysiłek powoduje gwałtowne pogorszenie stanu zdrowia z szeregiem różnych objawów grypopodobnych i destabilizację funkcjonalną, która może trwać kilka dni, kilka tygodni, w zależności od stopnia nasilenia dolegliwości - wyjaśnił gość radiowej Jedynki. 


Czytaj także:


Kiedy powinna nam się zapalić czerwona lampka?


Specjalista przyznał, że zespół przewlekłego zmęczenia jest bardzo trudno zdiagnozować.

- Zmęczenie jest objawem towarzyszącym praktycznie wszystkim chorobom przewlekłym. Z tym że w takich przypadkach skuteczne leczenie choroby podstawowej przekłada się na poprawę funkcjonowania, poprawę jakości życia pacjenta, w tym zmniejszenie dolegliwości, jaką jest zmęczenie - wskazał prof. Zalewski i podkreślił, że w przypadku gdy pacjent cierpi na zespół przewlekłego zmęczenia, objawem osiowym jest patologiczne zmęczenie. - Trudno jest znaleźć jakiś dobry środek, dobre rozwiązanie, aby chorym skutecznie pomóc - powiedział. 

Kiedy powinna nam się zapalić czerwona lampka? - Istnieje kilka grup/zespołów kryteriów diagnostycznych, które są stosowane - wytłumaczył prof. Zalewski. Zaniepokoić powinno nas zmęczenie, które trwa ponad sześć miesięcy i nie widzimy istotnej poprawy. - Wówczas można mówić o tym, że przybiera ono formę chronicznego, przewlekłego zmęczenia i staje się jednostką chorobową samą w sobie - powiedział ekspert.

Czy zespół przewlekłego zmęczenia da się wyleczyć? Jak wygląda leczenie? - Na ten moment, niestety, nie ma celowanego, swoistego leczenia tej jednostki chorobowej. Nie ma farmaceutyku, który można by wdrożyć. Specjaliści próbują poprawić funkcjonowanie chorych (...) To zmęczenie, w miarę upływu czasu, udaje się kontrolować. Stan chorego się polepsza - wskazał.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadzi: Agnieszka Kunikowska

Gość: prof. Paweł Zalewski (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)

Data emisji: 12.05.2021 r. 

Godzina emisji: 9.00-12.00

kk

Czytaj także

"Astmę trzeba leczyć". Dlaczego nie można lekceważyć jej objawów?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 20:43
Astma to najczęściej występująca choroba przewlekła układu oddechowego. - Aktualnie większość pacjentów chorych na astmę może żyć pełnią życia - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Piotr Dąbrowiecki. Żeby jednak tak było, trzeba zadbać o jej leczenie. Jak to zrobić?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Deep learning. Badania znamion skórnych przy pomocy sztucznej inteligencji

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2021 13:27
Polska doktorantka zaprojektowała wyjątkową aplikację. Zainstalowana na telefonie komórkowym może diagnozować znamiona skórne pod kątem zmian nowotworowych. Rozwiązanie opiera się na "deep learning", czyli uczeniu głębokim. - Wiedziałam, że chciałabym zrobić coś przydatnego społecznie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Agnieszka Mikołaczyk.
rozwiń zwiń