Dom Marii Skłodowskiej-Curie wystawiony na sprzedaż. Co wiemy o podparyskiej posiadłości?

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 11:40
Ma 120 m kw., zabytkową terakotę, piec z epoki i stare gobeliny. Właśnie został wystawiony na sprzedaż. Posiadłość zamierza kupić polski rząd. O dziejach domu, jego mieszkańcach i o tym, dlaczego to tak ważny dla naszej historii budynek, opowiedziała w "Czterech porach roku" Małgorzata Sobieszczak-Marciniak z Towarzystwa Marii Skłodowskiej-Curie w Hołdzie, autorka biografii słynnej polskiej uczonej.
Dom Marii Skłodowskiej-Curie i Pierrea Curie w Saint-Remy-les-Chevreuse pod Paryżem
Dom Marii Skłodowskiej-Curie i Pierre'a Curie w Saint-Remy-les-Chevreuse pod ParyżemFoto: PAP/Rafał Krawczyk/ifrancja

maria skłodowska curie NAC 1200.jpg
Śladami Marii Skłodowskiej-Curie

Posiadłość letniskowa 

W malowniczej posiadłości w stylu bourgeois w Saint-Remy-les-Chevreuse w departamencie Yvelines, około 35 km od Paryża, Maria Skłodowska-Curie razem z mężem Piotrem i córkami Ireną i Ewą w latach 1904 - 1906 spędzała każdą wolną chwilę - wakacje, weekendy i Wielkanoc. - Maria bardzo lubiła  kupować i urządzać domy, ogrody. To był jeden z kilku domów, które miała, który stworzyła w ciągu swojego życia - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Małgorzata Sobieszczak-Marciniak z Towarzystwa Marii Skłodowskiej-Curie w Hołdzie. - Zakupiła go razem z Piotrem, ok. 1904 roku. Dom pod Paryżem był w podobnym stylu do tego, w którym mieszkali w Sceaux, czyli miejscowości, skąd pochodził Piotr, gdzie brali ślub i gdzie potem Maria wróciła po śmierci męża - opowiada gość audycji. 

Posłuchaj
09:01 Jedynka/4PR dom Marii Skłodowskiej-Curie 14.05.2021.mp3 Dom Marii Skłodowskiej-Curie wystawiony na sprzedaż. Co wiemy o podparyskiej posiadłości? (Cztery pory roku/Jedynka)

"Zamieszkane przez zwykłych ludzi"

Posiadłość została kilka miesięcy temu wystawiona na sprzedaż za 790 tys. euro. Wymaga gruntownego remontu, którego koszt szacowany jest wstępnie na około 200 tys. euro. - Nie zdziwiła mnie informacja, że ten dom został wystawiony na sprzedaż. Większość posiadłości Marii Skłodowskiej-Curie jest używana przez zwykłych ludzi, którzy urządzają te mieszkania po swojemu - wyjaśnia Małgorzata Sobieszczak-Marciniak. - Ludzie tam mieszkający mają świadomość, że zajmują ważną posiadłość, natomiast nie robią z tych miejsc muzeum - dodaje.  

Polska zainteresowana zakupem 

Premier Mateusz Morawiecki napisał, że Polska będzie starała się zakupić dom Marii Skłodowskiej-Curie w podparyskiej miejscowości Saint-Rémy-lès-Chevreuse. "Zleciłem działania zmierzające do zakupu domu Marii Skłodowskiej-Curie pod Paryżem. Ministerstwo Spraw Zagranicznych jest w kontakcie z polską ambasadą we Francji. To miejsce to część polskiej historii" - napisał premier na Twitterze.

Wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Magdalena Gawin pozytywnie oceniła starania polskich władz w sprawie zakupu domu Marii Skłodowskiej-Curie. 

Zobacz także: 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Małgorzata Sobieszczak-Marciniak (Towarzystwo Marii Skłodowskiej-Curie w Hołdzie, autorka biografii słynnej polskiej uczonej) 

Data emisji: 14.05.2021 r. 

Godzina emisji: 9.37

IAR/ans 

Czytaj także

Nowe dowody osobiste. Czy dokument "ważny bezterminowo" trzeba wymienić?

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2021 10:40
Od 2 sierpnia będą obowiązywać nowe dowody osobiste z odciskami palców i odręcznym podpisem właściciela. Starym dokumentem będzie się można posługiwać do czasu, aż minie jego ważność. A co w przypadku, gdy na dowodzie mamy adnotację, że został on wydany na czas nieokreślony?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nauka zdalna w dobie pandemii. Jak sobie z nią poradziliśmy?

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2021 16:49
Pandemia koronawirusa zmusiła uczniów i nauczycieli do zdalnej nauki. Większość z nich jest zdania, że wirtualne lekcje są koszmarem. Jest też spora grupa osób, która chwali sobie taką formę zajęć. - Przez rok bardzo dużo poprawiło się w edukacji zdalnej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Maciej Dębski, socjolog z Uniwersytetu Gdańskiego i szef Fundacja "Dbam o mój z@sięg".
rozwiń zwiń