Jak znaleźć swoje miejsce na rynku pracy po pandemii?

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 11:50
Pandemia COVID-19 mocno osłabiła rynek pracy. Coraz więcej osób poszukujących zajęcia to ludzie młodzi. Czy w najbliższych miesiącach istnieje szansa na powrót do sytuacji sprzed koronawirusa? 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Czytaj też:
kobieta zadowolona uśmiech praca z pasją shutter_Rido 1200 .jpg
Badanie: większość Polaków spokojna o pracę, poprawia się kondycja biznesowa firm

Zmiana miejsca pracy 

Wiele osób męczy się w nudnej, słabo płatnej pracy, która nie sprawia im radości ani satysfakcji, ponieważ nie mają pomysłu na to, w jaki sposób zmienić branżę lub przekwalifikować się na inny zawód. - Na początku musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, co my chcemy w życiu robić. To pytanie często zadaje swoim studentom i tylko kilka procent potrafi wskazać, jaki ma plan na siebie na najbliższych pięć lat - mówi Damian Wróblewski z Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie. - Branża IT jest jedną z najlepiej rozwijających się branż, w której można zarobić godziwe pieniądze - przyznaje. 

Posłuchaj
08:49 Jedynka/4PR rynek pracy 17.05.2021.mp3 Jak znaleźć swoje miejsce na rynku pracy po pandemii? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Praca zdalna zniknie? 

Z uwagi na pandemię zmienił się model świadczenia pracy. Praca zdalna stała się na tyle powszechna, że coraz więcej firm poważnie zastanawia się nad stałym stosowaniem w biurach tej formy organizacji pracy. Ekspert Jedynki uważa, że praca zdalna będzie nadal popularna, nawet po ustaniu pandemii. - Moim zdaniem praca zdalna nie zniknie, praca może też być wykonywana hybrydowo - uważa ekspert. - Część pracodawców jednak uznaje, że jedynym słusznym wyborem jest praca na miejscu, gdyż wtedy można dopilnować pracownika, a to jest złe podejście. To wszystko zależy od nas - dodaje. 

CV - jak zachwycić pracodawcę?

CV jest podstawowym dokumentem aplikacyjnym osoby ubiegającej się o zatrudnienie i przepustką na rozmowę kwalifikacyjną. Treść i wygląd tego dokumentu jest bardzo ważny. - Widać ogromny problem, że nie potrafimy pisać CV w sposób prawidłowy - zaznacza Damian Wróblewski. - Z drugiej strony pracodawca, określając swoje wymagania, często nie ma pojęcia, że młodzi ludzie mogą czegoś nie wiedzieć i dane oczekiwania mogą nie być spełnione. (...) Bardzo ważna jest komunikacja między pracownikiem a pracodawcą, np. jeżeli widzimy ofertę pracy i tam jest napisane, że znajomość języka angielskiego powinna być na poziomie B2, to tak napiszmy, ale na rozmowie kwalifikacyjnej zaznaczmy, że bardziej czujemy się na poziomie B1 i dalej się dokształcamy, uczymy się tego języka - dodaje. 

Zobacz też:

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Daniel Wydrych

Gość: Damian Wróblewski (WSB)

Data emisji: 17.05.2021 r. 

Godzina emisji: 9.37

ans

Czytaj także

Europejski Kongres Gospodarczy. Znamy nowe dane dot. rynku pracy

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 16:15
Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zmniejszyło się w kwietniu o ponad 150 tysięcy osób. Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące firm, które zatrudniają więcej niż dziewięciu pracowników. Był to jeden z tematów dyskutowanych podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego odbywającego się online.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marlena Maląg: dzięki państwowej pomocy udało się uratować 6 mln miejsc pracy

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 11:00
- Naszym celem jest przede wszystkim, aby gospodarka jak najwcześniej wróciła na tory sprzed okresu pandemii - powiedziała na konferencji prasowej minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Przekazała, że dzięki pomocy państwa zostało uratowanych "6 mln miejsc pracy".
rozwiń zwiń