Czy po przyjęciu szczepionki przeciwko koronawirusowi trzeba się izolować?

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 10:57
- Czy po pierwszym albo drugim szczepieniu przeciwko COVID-19 trzeba się izolować, nie wolno się spotykać z ludźmi? - zastanawia się słuchaczka Programu 1 Polskiego Radia.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/E.Va

Posłuchaj
01:50 JEdynka/Cztery pory roku - 18.05.2021 poradnik koronawirus Czy po przyjęciu szczepionki przeciwko koronawirusowi trzeba się izolować? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Specjalista chorób zakaźnych prof. Miłosz Parczewski podkreślił w Programie 1, że w szczepionce przeciwko koronawirusowi jest tylko fragment kodujący kawałek wirusa, białko "S", czyli białko powierzchniowe, nie ma wirusa w całości. - To znaczy, że taka cząsteczka nie może być zakaźna, nie może stać się zakaźna. Nie ma żadnych wskazań do tego, żeby się izolować - powiedział.


"Poradnik koronawirus - co musisz wiedzieć". Masz pytanie dotyczące pandemii koronawirusa? Zachęcamy do kontaktu z redakcją Programu 1 - nr tel. (22) 645 22 66

- Nie ma specjalnych zasad, rozwiązań dotyczących osób zaszczepionych. Takie osoby obowiązują ogólne zasady DDM - dystans, dezynfekcja i maseczki. Osoby zaszczepione nie muszą się jakoś specjalnie chronić, podstawowe reguły są wystarczające - zwrócił uwagę prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski. Szczepienie nie zwalnia z przestrzegania zaleceń sanitarnych w profilaktyce zakażeń SARS-CoV-2.


Czytaj także:


Jak czytamy na rządowej stronie internetowej poświęconej Narodowemu Programowi Szczepień, w odniesieniu do szczepienia przeciw COVID-19 mają zastosowanie ogólne zasady dotyczące szczepień. Nie ma zalecenia, aby unikać określonych czynności, np. aktywności fizycznej po szczepieniu. Decyzję podejmuje osoba, która została zaszczepiona, kierując się swoim samopoczuciem, stanem zdrowia.Czy po szczepieniu przeciwko COVID-19 można być nosicielem wirusa? Profil: Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - PZH


Narodowy Program Szczepień

Szczepionka przeciw COVID-19 to - jak czytamy na rządowej stronie poświęconej Narodowemu Programowi Szczepień - jeden z najważniejszych elementów, dzięki któremu możemy powstrzymać epidemię. Wyzwala ona w organizmie człowieka naturalną produkcję przeciwciał. Stymuluje także nasze komórki odpornościowe, tak aby chroniły nas przed zakażeniem COVID-19.

Szczepienie PAP-1200.jpg
Szczepienia przeciwko COVID-19 - co trzeba wiedzieć?

"Pokonanie koronawirusa jest możliwe tylko poprzez przerwanie jego transmisji z człowieka na człowieka. Szczepionka daje taką możliwość. Aby efekty były jak najlepsze i jak najszybsze, musimy być odpowiedzialni i solidarni. Każda osoba, która się zaszczepi, ma szansę przerwać łańcuch zakażeń. Nasze zaszczepienie się to nie tylko ochrona dla nas. To także ochrona naszych rodziców, dziadków, dzieci i przyjaciół".

Szczepienia przeciwko COVID-19 ruszyły w Polsce pod koniec ubiegłego roku. Zastrzyki wykonuje się preparatami firm Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca i Johnson & Johnson. Preparaty trzech pierwszych firm są dwudawkowe, a szczepionka Johnson & Johnson - jednodawkowa. Szczepionka podawana jest domięśniowo w ramię. Pacjent przed przyjęciem preparatu musi wypełnić kwestionariusz, do szczepienia kwalifikuje lekarz (lub inna osoba, co zostało określone w odpowiednim dokumencie). Zaszczepiony otrzymuje potwierdzenie.


Informacje o szczepieniach dostępne są pod numerem infolinii 989 i na stronach www.gov.pl/web/koronawirus i www.gov.pl/web/szczepimysie


***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadzi: Roman Czejarek

Autorka materiału: Małgorzata Abgarowicz

Data emisji: 18.05.2021 r. 

Godzina emisji: 10.20

kk

Czytaj także

Niedawno przechorowałam COVID-19, kiedy mogę się zaszczepić?

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 11:40
- W jakim czasie od zachorowania ozdrowieńcy mogą się zaszczepić przeciwko koronawirusowi? - zastanawia się słuchaczka Programu 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niedługo mam szczepienie na koronawiusa, ale źle się czuję. Co robić?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 11:00
- Mam wyznaczony na weekend termin szczepienia, ale w święta wielkanocne zaczęło mnie pobolewać gardło. Nie mam temperatury i żadnych innych objawów. Czy mogę się bezpiecznie zaszczepić?  - zastanawia się słuchaczka Programu 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczepienie przeciw COVID-19 a inne szczepienia. Jaka przerwa między szczepionkami?

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2021 11:06
W Polsce trwają szczepienia przeciw COVID-19. Słuchaczka Programu 1 Polskiego Radia zastanawia się, czy jeśli zaszczepiła się niedawno przeciwko odkleszczowemu zapaleniu opon mózgowych, może teraz bezpiecznie zaszczepić się przeciwko koronawirusowi?
rozwiń zwiń