Plac zabaw. Kto odpowiada za stan techniczny sprzętów?

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 11:15
Zrobiło się ciepło, place zabaw, nie tylko te osiedlowe, pełne są dzieci. Huśtawki, zjeżdżalnie, piaskownice, drabinki, minikaruzele. Część, po zimie, działa jakby nieco oporniej, skrzypi. Kto odpowiada za stan techniczny sprzętów na placu zabaw? Jak często powinny się odbywać ich kontrole? 
zdj.ilustracyjne
zdj.ilustracyjneFoto: Shutterstock/Olesia Bilkei

plac zabaw 1200 free
Po czym poznać, że plac zabaw jest bezpiecznym miejscem dla dzieci?

Place zabaw - kto za nie odpowiada?

Place zabaw są chętnie odwiedzane przez dzieci, dostarczają wiele frajdy. Z uwagi na to, że najważniejsze jest bezpieczeństwo dzieci, warto sprawdzić, czy wszystkie sprzęty są sprawne. - Obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa na placach zabaw spoczywa na właścicielu lub zarządcy danego obiektu budowlanego - mówi w "Czterech porach roku" Anna Mytko z Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. - Zgodnie z prawem to właściciel albo zarządca musi utrzymać obiekt w należytym stanie technicznym i odpowiada za to, żeby dany sprzęt był używany zgodnie z jego przeznaczeniem - dodaje. 


Posłuchaj
07:22 Jedynka/4PR place zabaw 18.05.2021.mp3 Plac zabaw. Kto odpowiada za stan techniczny sprzętów? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Jak wyjaśnia gość audycji, ocenę stanu technicznego obiektów małej architektury w zakresie bezpieczeństwa powinna wykonywać osoba posiadająca uprawnienia budowlane. - Osoba ta powinna mieć uprawnienia budowlane do projektowania lub kierowania robotami budowlanymi - precyzuje. 

Kontrole placów zabaw 

Obowiązek kontroli placów zabaw leży po stronie zarządcy. - Na nim ciąży odpowiedzialność, żeby przeprowadzać takie bezpośrednie kontrole - wyjaśnia Artur Zalewski z Instytutu Nadzoru Technicznego. 

Specjalista zdradził także, że istnieją trzy rodzaje kontroli obiektów przeznaczonych do zabawy. - Raz w roku kontrola takiego placu zabaw powinna być przeprowadzona przez niezależną jednostkę. Niezależnie od tego mamy jeszcze dwa typy kontroli, które prowadzone są zgodnie z normą 1167-7 i jest to kontrola wzrokowa, którą wykonuje ktoś z ramienia zarządcy i powinien ją zrealizować raz w tygodniu - tłumaczy ekspert. Druga kontrola, nazywana funkcjonalną, przeprowadzana jest raz na kwartał.

Zobacz także:

Czystość piasku 

Prawo określa też, jak często powinien być wymieniany piasek w piaskownicy. Należy go wymienić przynajmniej dwa razy w roku: raz przed rozpoczęciem sezonu letniego i raz w jego trakcie. - Ewentualnie kontrole wewnętrzne mogą wyłapać sytuacje, w których doszło do zanieczyszczenia piasku. W takim przypadku zarządca jest zobowiązany do jego niezwłocznej wymiany - mówi Artur Zalewski. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Goście: AnnaMytko (Główny Urząd Nadzoru Budowlanego), Artur Zalewski (Instytut Nadzoru Technicznego)

Data emisji: 18.05.2021r. 

Godzina emisji: 9.21

ans

Czytaj także

Jak mediator może nam pomóc w sprawie rozwodowej?

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2021 11:07
Sprawie rozwodowej zawsze towarzyszą silne emocje. Często strony nie potrafią się dogadać nawet w najprostszych, podstawowych kwestiach. - Rolą mediatora jest nauczyć te osoby, jak osiągnąć porozumienie, jak wysłuchiwać siebie wzajemnie, jak osiągnąć kompromis - powiedziała w Programie 1 mecenas Katarzyna Ludwig.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cena na paragonie inna niż na półce? Co zrobić w takiej sytuacji?

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2021 12:50
Według opublikowanego niedawno raportu co drugi sklep wprowadza swoich klientów w błąd, umieszczając na półkach ceny towarów, które w rzeczywistości są inne od tych widniejących na paragonie. Jak postępować, gdy zaskoczą nas ceny przy kasie i jakie kary grożą za to nieuczciwym sprzedawcom?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy węch ma wpływ na nasze życiowe wybory?

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2021 13:21
Czy zapach może być czynnikiem wpływającym na wybór partnera? Czy może mieć wpływ na miłość matki do dziecka? Odpowiedzi na te i inne pytania szukaliśmy w "Czterech porach roku".
rozwiń zwiń