Kiedy można poznać zarobki współpracowników?

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2021 13:41
Pracownik z zasady nie może wystąpić do pracodawcy z pytaniem o zarobki koleżanek i kolegów. – Wynagrodzenie jest traktowane jako dobro osobiste – wyjaśnia mecenas Piotr Wojciechowski. Ujawnienie jego wysokości bez zgody pracownika będzie stanowiło naruszenie tego dobra. Ale szykują się zmiany.
Dodatek stażowy nie będzie uwzględniany w płacy minimalnej.
Dodatek stażowy nie będzie uwzględniany w płacy minimalnej. Foto: shutterstock, Autorstwa fizkes

shutterstock_praca nadgodziny 1200.jpg
Największa zmora pracowników? - brak wypłaty za nadgodziny

Dyskusja o jawności zarobków wybuchła w związku z projektem nowej dyrektywy unijnej, która, co prawda, dotyczy równości płac kobiet i mężczyzn, ale aby zrównać zarobki, trzeba poznać ich wysokość.


Posłuchaj
07:37 4PR zarobki 31-05-2021.mp3 Kiedy można poznać zarobki współpracowników (Cztery pory roku/Jedynka)

 


pieniądze portfel 1200 free
Zajęcia komornicze - co wolno komornikowi?

Piotr Wojciechowski zaznacza, że są prowadzone prace zmierzające do tego, aby wysokość wynagrodzenia była jednak jawna, aby nie dopuszczać do środowiskowych plotek, że pracownicy wykonujący tę samą pracę otrzymują je w różnej wysokości.  

Nawiązując do wspomnianego projektu dyrektywy, podkreśla, że jeśli wejdzie ona w życie, pracodawca będzie miał obowiązek upublicznić wysokość zarobków na poszczególnych stanowiskach i to w rozróżnieniu ze względu na płeć. - Zgodnie ze statystykami dysproporcja w zarobkach kobiet i mężczyzn jest znacząca, i to nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach europejskich - mówi.

Piotr Wojciechowski zwraca uwagę, że to rozwiązanie ma w zamyśle Komisji Europejskiej urealnić możliwość dochodzenia praw pracowników. W jego ocenie jest to dobre rozwiązanie, które doprowadzi do tego, że zapisany w Kodeksie pracy zakaz dyskryminacji będzie realizowany, a kluczowa w tym zakresie będzie kontrola samych pracowników.  


. .

Inne zasady obowiązują w przypadku uznaniowych premii. Jeśli ktoś będzie miał wątpliwości, że pracownik na równorzędnym stanowisku wykonujący tę samą pracę dostał wyższą premię, może zwrócić się do pracodawcy z pytaniem, o przyczynę nierównego potraktowania. - Jeżeli mówimy o czymś uznaniowym, to pracodawca ma obowiązek uzasadnić, dlaczego inny pracownik wykonujący te same obowiązki ma inne uposażenie, a wiąże się to z przepisami o zakazie dyskryminacji w środowisku pracy - mówi prawnik.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Daniel Wydrych

Gość: Piotr Wojciechowski (adwokat, specjalista prawa karnego i gospodarczego)

Data emisji: 31.05.2021 

Godzina emisji: 11.20

ag

 


 

 

Czytaj także

Eksperci: wzrost wynagrodzeń to dobra informacja, ale będzie on generował inflację

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 11:30
Rosnące wynagrodzenia to dowód poprawiającej się sytuacji gospodarcze, ale dziś należy ściśle wiązać je z rosnącą inflacją, którą presja płacone będzie jeszcze zwiększać. Istotne jest też zróżnicowanie płac na rynkach lokalnych i, bardzo teraz widoczne, w różnych sektorach - podkreślali goście audycji "Rządy Pieniądza": dr inż. Piotr Komorowski z UKSW i dr Andrzej N. Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski Ład najwięcej korzyści przyniesie pracownikom ze średnią pensją. Sprawdź, czy zarobisz więcej

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2021 12:15
Na zmianach podatkowych zapisanych w Polskim Ładzie najwięcej zyskają pracujący na etatach, którzy zarabiają 3-3,5 tys. zł brutto. Dla osób w tej grupie roczne oszczędności mogą wynieść 1,7-1,8 tys. zł - wynika z szacunków dołączonych do prezentacji programu.
rozwiń zwiń