W jaki sposób zachęcić dziecko do sportu? Podpowiada Iga Świątek

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2021 15:02
Jak rozpocząć przygodę dziecka ze sportem? - Gdy ktoś mnie pyta o jakąkolwiek radę dla młodszych, to mówię, żeby znalazł dobrych ludzi wokół siebie - zdradza Iga Świątek, która właśnie rywalizuje w prestiżowym turnieju Rolanda Garrosa w Paryżu. Czym należy się kierować przy wyborze wymarzonej dyscypliny sportowej?
Iga Świątek
Iga ŚwiątekFoto: PAP/EPA/YOAN VALAT

roland garros french open 1200 f.jpg
French Open na falach Programu 1 Polskiego Radia
Posłuchaj
14:20 Jedynka/Cztery pory roku - 31.05.2021 sport Wielu najmłodszych sportowców marzy o tym, żeby pójść w ślady Igi Świątek. Polska tenisistka podpowiada, że w tenisie trzeba znaleźć dobrych ludzi wokół siebie i bazować na nich (Jedynka/Cztery pory roku)

W niedzielę w Paryżu rozpoczął się kolejny turniej Rolanda Garrosa. Tytułu broni Iga Świątek, która już w pierwszej rundzie French Open pokonała Słowenkę Kaję Juvan 6:0 i 7:5. - Z tego, co wiem, Iga jest w bardzo dobrej dyspozycji. Rozmawiałem z jej trenerem Piotrem Sierzputowskim dwa dni temu i Iga czuje się dobrze. Tym bardziej, że mogła trenować ze swoim idolem Rafaelem Nadalem - mówi Cezary Gurjew, korespondent Polskiego Radia w Paryżu.

Pójść w ślady Igi Świątek

Wielu najmłodszych sportowców marzy o tym, żeby pójść w ślady Igi Świątek. Polska tenisistka podpowiada, że w tenisie trzeba znaleźć dobrych ludzi wokół siebie i bazować na nich. - Nie da się wszystkiego zrobić samemu, mimo że jest to indywidualny sport - wyjaśnia Iga Świątek.

Zdaniem Cezarego Gurjewa trzeba mieć również dużo szczęścia oraz sporo cierpliwości. - To wszystko nie jest takie proste, ponieważ czasem trzeba poczekać, aż przyjdą wyniki. W tak technicznie skomplikowanej grze, jaką jest tenis, jest wiele różnych czynników i czasem należy także poczekać, zanim przyjdzie technika. Trzeba po prostu wzmocnić organizm - radzi dziennikarz Polskiego Radia.

Warto jednak próbować już od najmłodszych lat, ponieważ w tenisie jest tak, że każdy z nas raz na sto odbić jest w stanie powtórzyć uderzenie światowych gwiazd - Rafaela Nadala, Novaka Djokovicia czy właśnie Igi Świątek.

Rodzice zachęcają do sportu

Nasze dzieci mogą wybierać spośród wielu dyscyplin sportowych. Pod uwagę należy brać nie tylko predyspozycje fizyczne, ale również charakter, upodobania czy temperament naszego dziecka.

- Kiedy zacząłem treningi, miałem osiem lat i wszystko tak się rozwinęło, że już nie mogłem przestać. Koledzy chodzili na karate i w ten sposób zachęcili mnie, żebym spróbował swoich sił. Fajnie się ćwiczyło i postanowiłem, że dalej będę to robił. To jest takie uzależnienie od sportu - opowiada jeden ze słuchaczy.

- Agata miała wtedy sześć lat, jak zaczęła oglądać na YouTube akrobatki i je naśladować. Żeby nie stało się nic złego, postanowiliśmy ją zapisać do szkoły, która zajmie się tym profesjonalnie - mówi nasz kolejny rozmówca.

- Treningi odbywają się trzy razy w tygodniu. Poza tym przed zawodami codziennie są zajęcia indywidualne. Wozimy ją na treningi, jeździmy z nią na każde zawody, do tego dbamy o dobre odżywianie i nawadnianie dziecka - dodaje słuchaczka Jedynki.

- U nas wyglądało to tak, że starszy syn już w przedszkolu podjął temat piłki nożnej. Jego koledzy zaczęli trenować i złapał bakcyla. Na początku wyglądało to dość komicznie, bo banda dzieciaków biegała za piłką i była to bardziej zabawa. Z biegiem lat sport wszedł mu w krew - słyszymy dalej.

Co jest ważne?

Tomasz Kopacz, wicedyrektor ds. sportu w Szkole Podstawowej nr 1 Koszalinie przyznaje, że każda forma ruchu jest dobra. Niezależnie od tego, czy to jest piłka nożna, pływanie, siatkówka czy na przykład lekkoatletyka.

- Bardzo dużą rolę odgrywają predyspozycje, rozwój fizyczny dziecka i to, aby odpowiednio dobrać dyscyplinę sportu. Bardzo ważne są też chęci, ponieważ to przede wszystkim dziecko musi chcieć uprawiać sport, a bardzo często jest tak, że to rodzice przelewają swoje ambicje na dzieci i wybierają za nie sport - zauważa Tomasz Kopacz.

Dlatego warto unikać podstawowych błędów, aby nie zrazić najmłodszych do uprawiania sportu. O czym mowa?

- Mamy znajomych, którzy potrafią skakać z dziećmi po różnych dyscyplinach i namawiać je do trenowania trzech czy czterech dyscyplin. Dzieciom jest ciężko osiągnąć sukcesy w każdej z nich. Rodzice, jeżeli wysyłają dziecko do konkretnego klubu sportowego, to powinni zaufać trenerowi, a nie próbować sami wejść w jego rolę - wyjaśnia jeden z rodziców.

Trzeba też wiedzieć, kiedy możemy udzielać wskazówek. Dosłownie chwila przed startem zawodów to na pewno nie jest odpowiedni moment. Dobrze też na chłodno ocenić występ naszego dziecka.

- Każdy rodzic uważa, że jego dziecko jest najlepsze w tym, co robi. Czasami jestem też krytykiem własnego dziecka i nawet ma mi to ono za złe. Ja jednak patrzę trochę przez pryzmat sportu, w sposób analityczny i niestety często mówię o jego słabszych momentach. Odzwierciedleniem treningów jest zawsze mecz na sam koniec. Bywało, że po meczu jechaliśmy na jakiś obiad czy do restauracji - twierdzi nasz słuchacz.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Daniel Wydrych

Materiał: Arkadiusz Wilman (Polskie Radio Koszalin)

Data emisji: 31.05.2021 

Godzina emisji: 9.00-10.00

DS

Czytaj także

Macierzyństwo w świecie zwierząt. Które matki są najlepsze?

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 12:00
Macierzyństwo to prawdziwy fenomen. U ludzi w większości przypadków rola matki to m.in. obowiązki codziennego życia i opieka nad dziećmi. A jak to wygląda w świecie zwierząt? - Matek idealnych jest w zasadzie bardzo dużo - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Które z nich są najbardziej opiekuńcze?
rozwiń zwiń