"Jestem uczulony na jad owadów". O szczepieniach na COVID-19 osób z alergią

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 11:23
- Czy osoba, która po użądleniu przez pszczołę lub osę, dostaje wstrząsu anafilaktycznego, może bezpiecznie zaszczepić się przeciwko COVID-19? - dopytuje słuchaczka radiowej Jedynki.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: plew koonyosying/shutterstock

PAP Adam Niedzielski 1200.jpg
"Pandemia odpuszcza we wszystkich obszarach". Minister zdrowia ogłosił plan dalszego luzowania obostrzeń
Posłuchaj
02:30 Jedynka/Cztery pory roku - 2.06.2021 koronawirus Lek. Bartosz Fiałek: anafilaksja spowodowana uczuleniem na jad owadów błonkoskrzydłych nie jest przeciwwskazaniem do szczepienia (Jedynka/Cztery pory roku)

Lekarz Bartosz Fiałek zauważa, że "anafilaksja na jad owadów błonkoskrzydłych nie jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do szczepienia, należy jednak po przyjęciu szczepionki poczekać minimum 30 minut przed gabinetem".

- Ryzyko wystąpienia anafilaksji u takich osób jest zwiększone, ale w dalszym ciągu jest to sytuacja ultrarzadka - twierdzi lek. Bartosz Fiałek.

W 95 proc. do takich sytuacji dochodzi w ciągu 15-30 minut od przyjęcia szczepionki. Dlatego pozostając przed gabinetem przez pół godziny, możemy liczyć na szybką reakcję personelu medycznego, po ustabilizowaniu zaś naszego stanu - na skierowanie do szpitala. Ekspert Jedynki podkreśla, że są to bardzo rzadkie powikłania, ale nie można ich bagatelizować.

- Anafilaksja spowodowana uczuleniem na jad owadów błonkoskrzydłych nie jest przeciwwskazaniem do szczepienia. Dlatego warto się zaszczepić, jeżeli oczywiście nie ma innych przeciwwskazań - zapewnia lek. Bartosz Fiałek.

Narodowy Program Szczepień

Szczepionka przeciw COVID-19 to - jak czytamy na rządowej stronie poświęconej Narodowemu Programowi Szczepień - jeden z najważniejszych elementów, dzięki któremu możemy powstrzymać epidemię. Wyzwala ona w organizmie człowieka naturalną produkcję przeciwciał. Stymuluje także nasze komórki odpornościowe, tak aby chroniły nas przed zakażeniem COVID-19.

Szczepienie PAP-1200.jpg
Szczepienia przeciwko COVID-19 - co trzeba wiedzieć?

"Pokonanie koronawirusa jest możliwe tylko poprzez przerwanie jego transmisji z człowieka na człowieka. Szczepionka daje taką możliwość. Aby efekty były jak najlepsze i jak najszybsze, musimy być odpowiedzialni i solidarni. Każda osoba, która się zaszczepi, ma szansę przerwać łańcuch zakażeń. Nasze zaszczepienie się to nie tylko ochrona dla nas. To także ochrona naszych rodziców, dziadków, dzieci i przyjaciół".

Szczepienia przeciwko COVID-19 ruszyły w Polsce pod koniec ubiegłego roku. Zastrzyki wykonuje się preparatami firm Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca i Johnson & Johnson. Preparaty trzech pierwszych firm są dwudawkowe, a szczepionka Johnson & Johnson - jednodawkowa. Szczepionka podawana jest domięśniowo w ramię. Pacjent przed przyjęciem preparatu musi wypełnić kwestionariusz, do szczepienia kwalifikuje lekarz (lub inna osoba, co zostało określone w odpowiednim dokumencie). Zaszczepiony otrzymuje potwierdzenie.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadził: Roman Czejarek

Data emisji: 2.06.2021

Godzina emisji: 10.20

DS

Czytaj także

Niedługo mam szczepienie na koronawiusa, ale źle się czuję. Co robić?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 11:00
- Mam wyznaczony na weekend termin szczepienia, ale w święta wielkanocne zaczęło mnie pobolewać gardło. Nie mam temperatury i żadnych innych objawów. Czy mogę się bezpiecznie zaszczepić?  - zastanawia się słuchaczka Programu 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakie są możliwe działania niepożądane szczepionki na koronawirusa?

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 11:50
- Czy po podaniu szczepionki przeciwko COVID-19 może wystąpić podrażnienie wątroby, a w konsekwencji żółtaczka? - zastanawia się słuchaczka Programu 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń