Pies lekarzem człowieka. Ogólnopolski Dzień Dogoterapii

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2021 15:06
Wiele osób przyzna, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Ale nie tylko jest przyjacielem. Pies bywa też lekarzem. Psia bliskość często ma zbawienny wpływ na chorych, często też bardzo im pomaga. Taki przyjaciel nie zadaje pytań, nie ocenia, po prostu jest. I w wielu przypadkach to wystarczy.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: gpointstudio/shutterstock

hipoterapia 1200.jpg
Zwierzę terapeutą dla człowieka? "Dzięki niemu zdrowie fizyczne i psychiczne ulega poprawie"

Pies asystujący ma taki sam status jak pies przewodnik dla osoby niewidomej oraz pies sygnalizujący dla osoby, która ma problemy z epilepsją czy padaczką, jak też dla osób, które nie słyszą. Potrafią pomóc w otwieraniu drzwi, podać przedmiot z półki, a nawet pomóc w rozbieraniu się. - Ściąga kurtkę, rękawiczki czy skarpetki, wyciąga kartę z bankomatu, wzywa pomoc. Daje mi poczucie bezpieczeństwa - mówi Marek Sołtysik, szalony wózkowicz.


Posłuchaj
04:55 4pr psy 15-06.mp3 Psy pomagają w leczeniu ludzi (Cztery pory roku/Jedynka)

 


1200_pies_shutterstock.jpg
Jak wygląda wzajemne postrzeganie się ludzi i zwierząt?

Pisarzowi Marcinowi Pałaszowi adopcja psa Elfa pomogła w pokonaniu depresji. - Ten pies pojawił się i pomógł wyjść na prostą - mówi. Raptem pojawiła się motywacja, żeby wstać, trzy razy dziennie wyjść na spacer, bo pies to nie kot. Pojawiła się motywacja do życia. Podkreśla, że to przełożyło się na jakość tego, co pisał, bo wcześniej nie wydał przez dwa lata książki.

Małgorzata Bielska wyjaśnia, czym różni się dogoterapeuta od kynoterapeuty. Dogoterapeuta to osoba, która ma psa i ukończyła weekendowe szkolenia w tym zakresie. - Natomiast kynoterapeuta musi ukończyć kurs kwalifikacyjny lub studia podyplomowe w zakresie kwalifikacji i posiada wyselekcjonowanego i certyfikowanego psa - mówi. Zastrzega, że nie każdy pies może być psem terapeutycznym.

Praca z takimi psami polega na kształtowaniu pozytywnych postaw w stosunku do zwierząt. Na takich zajęciach są rozwijane funkcje poznawcze pamięci, postrzegania, koncentracji, także myślenia, są kształtowane pozytywne emocje, jest pobudzany rozwój intelektualny, rozwijana jest mowa. - Kontakt z psem motywuje dziecko do działań, dziecko chce uszczęśliwić pieska, czeka też na nagrodę - wyjaśnia.

Kynoterapia jest stosowana wśród dzieci niedorozwiniętych intelektualnie, a także ruchowo z niedowładami. Można też stosować kynologopedię, która jest połączeniem kynoterapii i logopedii. Dzięki psu kształtowana jest wtedy mowa u dzieci.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadzi: Agnieszka Kunikowska

Materiał: Agnieszka Ciecierska

Data emisji: 15.06.2021 r. 

Godzina emisji: 11.19

ag


Czytaj także

Dlaczego warto wychowywać dzieci ze zwierzętami?

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2017 14:29
Jak pokazują badania, obecność zwierząt w domu ma szczególnie dobry wpływ na dzieci. - Gdyby nie zwierzęta w naszym życiu, byłoby ono puste. I to nie tylko psy, koty konie, ale także patyczaki, myszki czy rybki - opowiadała weterynarz Małgorzata Głowacka.
rozwiń zwiń